Hurá do vesmíru (odděleno)

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#391 Příspěvek od konosuke »

ovšemže, Rusi i Amíci měli ututlaných průšvihů dost, no doufám že trosky spadnou neškodně do oceánu (71% povrchu Země) ledaže by na dráze letu
byl nějakej parník nebo letadlova loď, to by byla zatracená smůla což by mohlo vést až k válce...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#392 Příspěvek od Jimmi2 »

EKKAR píše: ...to nebylo při zkouškách...
No... nebylo to za letu :idea:
Takže při zkouškách, i když ostrých.
Ale hádat se nechci, tu historii známe. Byl to taky kamarádšoft, jako u SRB, s tehdejším ředitelem NASA; smutné.
Motory u raketoplánu asi opravdu několikrát zhasly, ale nikdy to nemělo fatální dopady. To je jako ten jeden motor u Apolla 13. Zase vzhledem k počtu startů to nebyla tak špatná statistika.
Ale jinak díky za upřesnění.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#393 Příspěvek od Celeron »

To už jsem jednou zažil, když v roce 1979 padal Skylab. Teoreticky bylo možné, že by spadnul i v ČR. A tam to měl být mnohem větší problém, vážil 10 x víc (70 tun), dýlka 30 a průměr 7 metrů, takový dvě železniční cisterny za sebou. :wink: Nakonec spadl v západní Austrálii u Perthu a i několikatunový kusy. Austrálie poslala Nasa několikamiliónovou pokutu za znečištování životního prostředí a za úklidový práce. 8-)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#394 Příspěvek od konosuke »

Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#395 Příspěvek od Celeron »

Ti číňani jsou taky dobrý. https://en.wikipedia.org/wiki/Five_hund ... _Telescope
Akorát jsem zcela nepochopil, jak se to dá zaměřovat v rozsahu +- 25 stupňů. To už uměj hejbat celou zemegulou? 8O
No teď vážně, mírný změny zaměření se dají dělat přetahováním lan přijímací boudy ale 50 stupňů se mi zdá nějak moc. Pokud se nepletu, tak jakýkoliv vzdalování přijímacího prvku od ohniska snižuje zisk. Nebo tu parabolu mají ze segnentů, kterejma se dá hýbat? Taky jsem někde četl, že v reálným provozu se to chová jako parabola s průměrem 350 metrů, což by tomu hejbání odpovídalo, prostě část paraboly "zkroutěj" a boudu na lanech přesunou do novýho ohniska.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#396 Příspěvek od ok1hga »

Celeron píše:prostě část paraboly "zkroutěj" a boudu na lanech přesunou do novýho ohniska.
odpověděl sis sám . . .
. . . udělaj si tím zkroucením a vyosením boudy "offsetku"


maj to pěkný . . .

https://www.google.cz/maps/place/25%C2% ... d106.85668

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#397 Příspěvek od Celeron »

ok1hga píše:
Celeron píše:prostě část paraboly "zkroutěj" a boudu na lanech přesunou do novýho ohniska.
odpověděl sis sám . . .
. . . udělaj si tím zkroucením a vyosením boudy "offsetku"
Ale o 50 stupňů? A dovedeš si to představit kolik ten 500m pekáč musí mít segmentů a kolik tam musí být pohonů, když každej segment potřebuje pro pohyb ve všech osách tři? Já teda ne...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#398 Příspěvek od ok1hga »

ano, představit si dokážu,
že s ničím "kroutit" nebudou, jen na lanech posunou "boudu" . . .
sice se jim bude měnit zisk, ale s tím nejspíš počítají.

na Arecibu dělají to samé a sám jsem poslouchal několik hodin v kuse jak amatéři komunikovali z Areciba odrazem od měsíce . . . tehdy to myslím bylo cca +/- 20° . . .

ty pokusy jsem poslouchal na 10e yaginu na balkoně a ručně jsem to dotáčel na měsíc . . .

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#399 Příspěvek od Jimmi2 »

Není to parabola, alebrž sféra. A využívá se vždy jen odpovídající část té plochy.
Jediné, co jsem nepochopil je to, proč něco podobného budují tolik let po Arecibu. Dneska má budoucnost spíše něco, jako ALMA. Ovšem na to je potřeba dost výkonný počítadlo a jiné technologie, které asi zatím nemají.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#400 Příspěvek od masar »

Ono nevyužít tak příznivou lokalitu, jakou je umístění FASTu, by bylo chybou. Od projektu jsou očekávány jiné cíle, než má ALMA. Vzhledem k parametrům lze od FASTu očekávat mnohem kvalitnější výsledky, než má Arecibo. Pěkné porovnání a detaily jsou uvedeny zde.
:wink:

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#401 Příspěvek od Jimmi2 »

No... jediná výhoda oproti ALMA je snad rychlost zaměření (přestavění konfigurace), jinak mě nic nenapadá.
Výkonější než Arecibo by to mělo být určitě, už jen díky rozměrům. Pokud budou stehně kvalitní i ostatní části řetězce.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#402 Příspěvek od konosuke »

Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#403 Příspěvek od Celeron »

masar píše:Ono nevyužít tak příznivou lokalitu, jakou je umístění FASTu, by bylo chybou. Od projektu jsou očekávány jiné cíle, než má ALMA. Vzhledem k parametrům lze od FASTu očekávat mnohem kvalitnější výsledky, než má Arecibo. Pěkné porovnání a detaily jsou uvedeny zde.
:wink:
Dobrej odkaz, ten popis jak se to směruje je mi už jasnej. Netušil jsem, že to není parabola ale sféra. Jedinný, co jsem se nedozvěděl proč je sféra ze segmentů. Arecibo je vcelku. (teda pokud v tý bondovce je skutečně Arebico :wink: )
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#404 Příspěvek od ok1hga »

Arecibo

asi v celku nebude . . .

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#405 Příspěvek od Jimmi2 »

Arecibo bylo původně pouze drátová konstrukce. Teprve později při rekonstrukci byla tato konstrukce pokryta tuším hliníkovými deskami.
Někde jsem kdysi četl i přesnost tvaru povrchu, v té ploše docela udivující.
Pořád nevím, jestli to má nějakou výhodu oproti ALMA, kromě té, kterou jsem již zmínil, a proč se vůbec do stavby něčeho takového Číňani pouštěli. Považoval jsem podobné řešení za již zastaralé, ale třeba něco nevím.

Jo.... a Arecibo je přeci na Kubě a vynořuje se z rybníka 8-)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“