ESR merač

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#406 Příspěvek od jjilek »

Atlan píše:Tak ze riesim problem stymi 1n, jeden mam 1,0n a druhy seriovo zlozeny z 2n vadito ? potom ma este dva kusy 952p. Ako ste to a cim merali ?
.....
Já bych doporučil k těm 952pF připojit 47pF, jek píše Fredis a vybrat z několika 47pF tak, aby oba kondensátory byly co nejblíž stejné. Ty se změří na stejném měřáku, takže jeho přesnost není až tak důležitá. Když dáš 2nF do serie, tak se ovlivní i indukčnost takového složeného kondensátoru, ta bude podstatně odlišná od toho jednoduchého 1nF, což může být problém.
Sám jsem skládal až tři kondy paralelně na stejnou hodnotu, blízkou 1nF a vždy to bylo bez problémů. Aspň doufám; nikdo z těch, kterým jsem takovouhle kombinaci poslal, nic nenamítá. Přesnost byla alespoň 1nF/1% a vzájemná shodnost pod 0,5%! Měřil jsem na BM509. Poznamenávám, že jsem vždy použil typ TGL 5155 na 63V (z bývalé NDR). Jsou v různých vhodných hodnotách k dostání v Tipě a Pesimatu.
Dodáno:
Soused mi minulý týden přivezl z Tipy 30 ks tgl 5155 1nF/63V, vyměřil jsem 6 ks v toleranici <1%. Vzhledem k ceně 0,30Kč/ks myslím, že není co řešit.
Naposledy upravil(a) jjilek dne 15 úno 2012, 21:36, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#407 Příspěvek od PavelFF »

"Když dáš 2nF do serie, tak se ovlivní i indukčnost takového složeného kondensátoru, ta bude podstatně odlišná od toho jednoduchého 1nF, což může být problém."

Složením dvou kondenzátorů do série se pochopitelně změní indukčnost oproti jednomu kondenzátoru. Ale pochybuju, že indukčnost asi 1-2cm drátku navíc má měřitelný vliv. Když se navíc oba kondenzátory složí tak šikovně, aby vzniklá smyčka měla malou plochu...
A když navíc některé staré typy přesných kondenzátorů TGL mají samy o sobě větší parazitní indukčnost než je 5mm přívod...
A když ani plošný spoj není navrhován s nijak extrémně krátkými cestami kolem C10 , C9 a L1 a K1.

Prostě se mi zdá nesmyslné podezřívat sériovou kombinaci dvou kondenzátorů z nepřesnosti měřáku. Pokud tedy nejsou propojeny 30cm dlouhými vodiči, což určitě nejsou.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#408 Příspěvek od jjilek »

Zkus to podložit měřením. Pak ta úvaha bude mít váhu. Podle výsledků diskuze soudím, že dost záleží na tom, aby oba 1nF kondy byly shodné. 90kHz sice není tak vysoká frakvence, ale ... Navíc indukčnost svitkového kondensátoru není dána jen indukčností přívodů.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#409 Příspěvek od PavelFF »

Já to samozřejmě měřením nepodložím. Nevlastním přístroj. Ale selským rozumem (ano, který občas selhává) nebo možná (neskromně) technickým citem si myslím, že vzhledem ke kmitočtu, rozměrům spojů na desce a taky indukčnosti normálové cívky 100uH nemůže mít složení dvou kondenzátorů do série pozorovatelný vliv.

Že mají být oba kondy shodné, to samozřejmě ano - ale kapacitou. Jestli se liší jejich parazitní indukčnost, sama o sobě nepatrná, tak to nebude podstatné.

Ale je to jen úvaha. Netvrdím, že nutně správná a nechci ti ani kazit kšefty.
Jen mi připadá, že se hledá chyba jinde než je.

A jestli je indukčnost svitkového kondenzátoru dána nejen přívody (což je u starých typů pravda), tak by se dokonce vhodným prostorovým uspořádáním obou kondů dala snížit :)

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#410 Příspěvek od jjilek »

PavelFF píše:Ale je to jen úvaha. Netvrdím, že nutně správná a nechci ti ani kazit kšefty.
Já žádné kšefty nevedu. To co jsem udělal, bylo jen z toho, co mi leželo doma bez použití a když jsem si pro sebe dělal 3 plošňáky, tak jsem něco udělal i pro zájemce. Ale výdělek vyšel asi tak -10Kč/den. Jedna funkční LCM3 leží u mně na stole a jedna u kolegy co opravuje zdroje.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#411 Příspěvek od Atlan »

hm prilozenim kovoveho predmetu pod merak sa to meranie nejako rozladilo :D

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#412 Příspěvek od PavelFF »

To se stává.

Některé staré ručkové měřáky měly označení přímo na stupnici, že údaj platí jen v ocelovém panelu tlouštky 1,5mm. A skutečně mimo plech ukazuje měřák trochu jinak.

Cívka LCM3 asi trochu vyzařuje mimo obrys krabičky. To je právě to "mikroprocesorové" zjednodušení konstrukce na úkor poctivého mechanického provedení. Tak se prostě nesmí měřit na plechu ale v definovanýchh podmínkách.

Staré digitály řady 830 zase byly citlivé na světlo. Mám takový doma.

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#413 Příspěvek od Jirka »

Atlan: pokud dobře překládám, tak to na maďarském fóru str.98 vysvětlují takto:
abcdabcd píše:The value is the same value as of the standard inductor.
The differnce is with distribution of the magnetic field. With the standard inductor, the field is not kept within any boundary set by the inductor itself, that kind of inductor is an open-type inductor. So the nearby metal parts also affect the field, and thus adding error to the measurement.
With the pot-core inductor, the field is mainly enclosed by the two halves of the 'pot', so the measurement is getting free of this side-effect, caused by the compact build of the instrument, where metal parts are packed close to the inductor(eg switches). And it is even more linear than the open-core version inductor, so no compensation is needed, that's why there is a separate software version for the pot-core(without the compensation).
Je to poznámka k vysvěltlení rozdílu verzí 1.25 a 1.35, kde p_istvan přikládá i obrázky těch cívek. Pokud to dobře chápu z překladu, verze softwaru se musí zvolit podle použité cívky, asi je to jak v příloze.
Taky je tam i něco k Uesr (str.99)
abcdabcd píše:...
You may improve your coil further, by using Litz wire, as it has better high-frequency behaviour than using just a single wire.
With Litz wire and pot core, you can reach around 400mV measurement voltage(the higher the better, for resolution?), compared to the about 140mV occuring, with the standard open-type inductor.
Přílohy
civky-verze.jpg
(24.76 KiB) Staženo 89 x
*****

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#414 Příspěvek od fredis »

Můžeš přidat odkazy na to maďarské fórum? Nikde jsem tam nenašel nic o jiné cívce pro verzi 1.35, plošný spoj tam má taky jen jeden ( původní) a navíc hrníčkové jádro se tam prostě nemůže vydat. Je tam málo místa.I ten překlad. Myslím si, že by to zajímalo víc lidí. Já osobně mám 2 ks, kolega v Ostravě také. Oba máme původní pl spoj i cívku a V 1.35. Maximální spokojenost a žádný rozdíl oproti V 1.2 kromě "lepší" kalibrace jsem nezaznamenal. Strany 98 a 99 jsem nenašel..
http://www.hobbielektronika.hu/kapcsola ... ldal7.html

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#415 Příspěvek od Jirka »

Tady zhruba 10 příspěvků od konce http://www.hobbielektronika.hu/forum/to ... ?pcount=30 se ptá Kasamiko a p_istvan odpovídá v angličtině. (Pudics István > PudicsI)
Na další straně k tomu píše i abcdabcd
Pokud se přihlásíš, uvidíš v příloze i obrázky cívek, co jsem tady dal, jinak jen » A fájlok letöltéséhez be kell jelentkezned! «

A je tam i poznámka k uloženým textům v EEPROM a o kalibrační konstantě.
*****

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#416 Příspěvek od fredis »

No, to jsi asi nepochopil. Verze 1.35 by měla umět lépe měřit L na hrníčkových a feritových jádrech!
• LCM3-v1.25 - s meraním tlmiviek,
• LCM3-v1.35 – s meraním tlmiviek zo železným jadrom:
Ono překládat z maďarštiny není žádná pr..l Nám to překládal jeden hodný pán ze SR a ještě se na tom podílelo pár dalších, aby se to vůbec dalo dohromady!! Takže asi tak.
Pokud se použije L 100uH v hrnku místo původní L, tak je lepší odolnost proti vlivu kovů jak píše Atlan a zvětší se měřicí napětí až na 400mV, což je lepší. Ale není to o tom, že se při v 1.35 musí použít hrnek! Jinak ten vliv kovu jsem zkoušel a mě to ovlivňuje úplně minimálně. Podle mě na to má vliv jak je otočený pl spoj v krabičce. A dále autor píše, že na pl spoji není na hrnek místo a pokud ho tam někdo bude rvát, musí experimentovat :lol:
Třeba to ovlivňování zkusí i někdo z kolegů a podělí se o zkušenost.

Uživatelský avatar
kyori
Příspěvky: 211
Registrován: 26 bře 2011, 01:00

#417 Příspěvek od kyori »

a proč to franto nezkusiš ty ? By jsi se tady pak mohl vytáhnout osobníma praktickýma zkušenostma...

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#418 Příspěvek od Jirka »

Tak jsem to asi blbě přeložil. Z těchto příspěvků mi vyplynulo, že verze 1.35 je výhradně, pokud se použije pot-magnetic-core inductance, viz přiložené obrázky tam v tom příspěvku. A pak, že ale není vhodné hrníčkové jádro ke koupi.
p_istvan píše:The v1.25 and v1.35 version in English! (In my humble English will.)
The version v1.35 exclusively pot-magnetic-core inductance can be used!
p_istvan píše:The pot core inductance exports only the construction, the circuit does not need to change it!
The pot core allows measurements to be little better, but unfortunately not ready to purchase adequate housing.
If necessary, you must do it!
*****

Uživatelský avatar
kyori
Příspěvky: 211
Registrován: 26 bře 2011, 01:00

#419 Příspěvek od kyori »

poznámka k té debatě o kondících nahoře, spíš bych vám doporučil, vybrat, to jest změřit na přesném můstku požadovanou hodnotu kondenzátoru, než je skládat ze dvou kusů a za druhé, a to je podstatné, místo svitkových a styroflexů a podobně, použít keramických SMD kondenzátorů, hmota X7R, X5R, Y5V, velikost 1206.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#420 Příspěvek od fredis »

kyori píše:a proč to franto nezkusiš ty ? By jsi se tady pak mohl vytáhnout osobníma praktickýma zkušenostma...
Jestli ty ubožáku kromě 🤐 řečí a machrování umíš i číst, tak jsem jasně psal, že jsem to zkoušel. Ale číst asi neumíš. Já se nepotředuju vytahovat ani si nic dokazovat! Na to jsou tady jiní, kteří tu předvádí elektronickou zátěž ale nemůžou ji předvést, mají "geniální řešení obvodů, prodávají měřáky prakticky zadarmo a značku HP, zejména osciloskopy rozdávají zadarmo!!! Táhni už do hajzlu a nelez sem ,když Ti všechno vadí!! My, český socky nejsme hodni anglických kingů, jako je třeba Hopkins, nebo Procházka a další. Ale na držáky elytů je i česká socka dobrá.Už jsi minimálně jednou vyhrožoval, že se na Bastlírně neobjevíš: To ani neumíš držet slovo? Anglický gentleman.
Dofám jen, že už někdo z moderátorů zasáhne.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“