Reprozostavy a všetko okolo

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#406 Příspěvek od Duvsan »

Ak to ešte niekoho zaujíma, jednu bedňu KEF IQ10 som rozobral. Prišiel som na to, prečo im neviem prísť na chuť. Hrb na 5,5kHz ako tatranský štít. Výhybku mám vonku, schému prikladám. Vysvetlí mi prosím niekto R1?
Pripájam i priebeh výškača - bez výhybky.
Výhybka pre výškač je ladená tak, že "láme krivku" približne na 5 kHz. Výsledkom je ten hrb.
Přílohy
KEF IQ10 schema.png
KEF_IQ10_výškač.png

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#407 Příspěvek od Duvsan »

Vie niekto vysvetliť ten R1?

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#408 Příspěvek od Thales »

R1 zvedá Q. Původní basák ho má asi příliš veliký a tak v daném typu ozvučnice nezahraje dostatečně spodek. Pachatel výhybky si tedy pomohl takto.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#409 Příspěvek od Duvsan »

Hm. Takže má príliš ostrý rezonančný vrchol a tým odporom ho rozšíril. Tak?
Ja som si myslel, že kvôli nafázovaniu na výškač.
Ale ten odpor kazí kontrolu zosilňovača nad tým reproduktorom.

Škoda, že som ho nezmeral. Keď som ho už mal vonku.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#410 Příspěvek od Duvsan »

Dnes mi prišiel ten KT 100 V. Je lepší do basov, než ARN 100, ale odviazaný z neho nie som. Ale bude sranda zrovnať ho do laty.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#411 Příspěvek od sinclair »

Namísto voloviny R1 by úplně postačilo, napájet to mizerným zesilovačem. Případně ještě víc zhoršit vnitřní odpor použitím podobné výstupní tlumivky, jaká je původně použita v zesilovači monitoru ARS651.
Volovina je to proto, že něco takového mohl vymyslet jenom vůl.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#412 Příspěvek od Duvsan »

Vůl Brit ve značce KEF. To je originál výhybka.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#413 Příspěvek od sinclair »

Ale to je úplně jedno.
Jenom vůl takto odtlumuje blbě udělaný reproduktor a navíc - pálí na odporu někdy i dost draho získaný výkon.
Ty originál výhybko.

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#414 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Bohužel se to někdy takhle dělá. Není to první soustava, kde se příliš nízké Qts reproduktoru zvyšuje předřazeným rezistorem v zájmu srovnání frekvenční odezvy dole. Taky to moc neuznávám a když už to Q nutně potřebuju zvednout, použiju tlumivku s o něco vyšším Rdc.
Jinak KEF IQ10 když se vyladí na straně výhybky, tak jsou to hodně dobře hrající budky. Vyladěním samozřejmě nemyslím, že se jen vyhodí ty bipoláry a nahradí nějakým Mundorfem EVO. Nebo že se to změří tak, jak tady předvádí Duvsan a začne tam jen různě vyměňovat kondíky a cívky.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#415 Příspěvek od Duvsan »

Nepáčilo sa mi podanie výšok. Bolo mi to divné, tým bedniam som veril. Až som postavil mikrofón a ten ukázal hrb na zhruba 5,5k. Využil som, že sú v prevedení Bi-Wiring a zatlmil som ho RLC členom.
Pozri sz.

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#416 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Jo, videl som spinoramu KEF IQ7SE a tam to bolo to isté. Asi 3dB prebytok celkového výkonu medzi 3-7kHz, čo musí byť už slušne otravná bedňa. Možno na prvý dojem ohúri "otvorenosťou a detailnosťou", ale po hodine počúvania (hlavne pri väčšej hlasitosti) to začne liezť na nervy.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#417 Příspěvek od Duvsan »

Mne to ukázalo 6dB. Ale meriam nesprávne...

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#418 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Celkový vyžiarený výkon nie je osové meranie. Priebeh celkového vyžiareného výkonu do priestoru sa robí špeciálnym priemerovaním amplitúdových charakteristík od 0 do -+90°, pričom tie ďalej od osi majú vyššiu váhu. Priebeh celkového vyžiareného výkonu dáva o celkovom prednese nejakú relevantnú informáciu. Osové meranie nehovorí v podstate nič...je to len info, ako to vyzerá v osi. Nič viac. Nedá sa z toho absolútne vyčítať, ako to v skutočnosti hrá, pretože tam chýba hromada ďalších informácii.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#419 Příspěvek od sinclair »

Jejda, ale 3dB jsou ve výkonu/příkonu dvojnásobek..? Je-li to na středovýškách, pak to musí být poslechově nesnesitelný krám, díky té "prostorovosti" dobrý leda tak na oblbování hejlů v předváděčce.

Už jsem něco podobného zažil, u bývalého distributora Quadralu, kde si mladičký předvádějící myslel, že má před sebou dalšího hejla. Sháněl jsem tehdy pro známého, k NADu C272 nějaké výkonnější, 3p bedny s 12" spodkem, 5" silnějším středem a malou dózou na výškách, taky kvůli příkonu na rockové muzice. Požadavek totiž byl na jakoby "rockovější" zvuk těch beden, ale ne zas tolik přetažený, aby na těch bednách všechno ostatní hrálo nepřirozeně.
Nakonec jsem je stejně musel vyrobit, teda po el. stránce.

Nebo těmi 3dB byla myšlena diference akustického tlaku v ose?

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#420 Příspěvek od Duvsan »

Keď som mimo osu, počítam s tým, že ten zvuk je menej kvalitný. Druhou stranou je pravda, že pri počúvaní som málokedy priamo v ose. Istý zdravý kompromis je rozumný. Mimoosové merania som vždy podceňoval. Ale niečo na tom je.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“