ESR merač

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#421 Příspěvek od Andrea »

kyori píše:a to je podstatné, místo svitkových a styroflexů a podobně, použít keramických SMD kondenzátorů, hmota X7R, X5R, Y5V, velikost 1206.
Jo, to zase promluvil velkej odborník, co nikdy neviděl teplotní charakteristiky uvedených materiálů a ani netuší, jaké kapacity se z nich vyrábí. :roll: Když už stabilní 1nF, tak v NPO.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#422 Příspěvek od PavelFF »

fredis: Tak pěkně bych to nedokázal napsat.

kyori píše:poznámka k té debatě o kondících nahoře, spíš bych vám doporučil, vybrat, to jest změřit na přesném můstku požadovanou hodnotu kondenzátoru, než je skládat ze dvou kusů a za druhé, a to je podstatné, místo svitkových a styroflexů a podobně, použít keramických SMD kondenzátorů, hmota X7R, X5R, Y5V, velikost 1206.
Kvitko, někdy mám slabší chvilky a tehdy mám nutkání věřit, že snad skutečně nemůžeš být až takový hňup, co se elektrotechniky týká. Ale dneska jsi mé naivní důvěře opět zasadil smrtelnou ránu .

Používat na místě kapacitního normálu keramické kondenzátory z takových hmot, že by mohly sloužit coby kapacitní snímače teploty, to dokážeš opravdu jen ty. Začínám věřit teorii, že tam fakt zametáš dílnu a občas při tom vyslechneš hovor nějakých skutečných elektrotechniků.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#423 Příspěvek od jjilek »

Jirka přepisuje:
With the pot-core inductor, the field is mainly enclosed by the two halves of the 'pot', so the measurement is getting free of this side-effect, caused by the compact build of the instrument, where metal parts are packed close to the inductor(eg switches). And it is even more linear than the open-core version inductor, so no compensation is needed, that's why there is a separate software version for the pot-core(without the compensation).
Trochu mi to objasňuje některé popisované problémy, které jsem na mém provedení nepozoroval (sw 1.2). Já jsem totiž použil dánské tlačítkové přepínače, jejichž části jsou zhotoveny pouze z mosazných plíšků a plastu, bez jakýchkoliv magnetických materiálů. Dodává je Enika.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#424 Příspěvek od frantajetel11 »

Tak už mám taky popisky, ale ještě ne finální :?
To atlan: čoveče mě se to přiložením kovovýho předmětu nerozjíždí :lol:
Přílohy
strevaLCM3.jpg
(164.74 KiB) Staženo 158 x
LCM3.jpg
(118.52 KiB) Staženo 71 x

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#425 Příspěvek od jjilek »

kyori píše:a proč to franto nezkusiš ty ? By jsi se tady pak mohl vytáhnout osobníma praktickýma zkušenostma...
Kvítko, kolego, sleduj. Franta byl první, komu ten LCM3 tady jel a popsal svými poznatky tady na Bastlírně už fůru bajtů (=papíru). Stačí jen číst nebo použít vyhledávání hesla "Fredis".

Uživatelský avatar
rtg5273
Příspěvky: 164
Registrován: 24 led 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#426 Příspěvek od rtg5273 »

Vyřešeno.
Naposledy upravil(a) rtg5273 dne 24 úno 2012, 20:00, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
lucky62
Příspěvky: 63
Registrován: 24 úno 2012, 01:00

#427 Příspěvek od lucky62 »

Zdravím,
taktiež hodlám postaviť LCM3.
Skúšam nájsť u Farnella nejaký presný kondenzátor.
Našiel som sľudový (slídový pre CZ :-) ) za cca 3€/ks.
http://sk.farnell.com/cornell-dubilier/ ... dp/1264890

Alebo fóliový za cca 1€. Teplotný koeficient: -110 +/-60ppm.
http://sk.farnell.com/lcr-components/ex ... dp/9520236

Predpokladám, že sľudový je lepší, len ten čo majú v ponuke je dosť rozmerný vzhľadom k tomu, že je na 500V.

Čo doporučujete kúpiť?
Majú presné kondenzátory niekde inde? ( u SOS a GME som nenašiel...)

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#428 Příspěvek od jarda »

Slídový

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#429 Příspěvek od jjilek »

Já doporučuji jednoznačně styroflex z NDR (TGL5155), od Tipa, viz výše. Posílal jsem je asi 15 kolegům a všechny LCM3 jedou. Dělala je sice i Tesla a maďarský REMIX, ale ty nejsou a před x lety je Tesla Eltos DZ také dovážela jen z NDR. Tesla je přestala vyrábět. Časová stabilita těch z NDR vynikající, normály vyrobené shodnou technologií a skládané výrobcem na přesnou hodnotu jsou i po 35 letech stále v původní toleranci 0,5%. Za 3€ Ti je opatřím z Tipa a vytřídím. A ještě si dobře vydělám na 3/4l láhev jihomoravského moku.
Ten polystyren Farnel by určitě šel taky, ale doporučil bych párovat vždy dva na stejnou hodnotu pod 0,5% rozdílu.

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#430 Příspěvek od jarda »

Slída jde i na menší toleranci, ale styroflex jde také. S teplotní kompenzací. Mám obě varianty. Jen se tím neživím, soukromě pro vlastní potřeby.

Uživatelský avatar
uzivatel
Příspěvky: 40
Registrován: 26 úno 2012, 01:00

#431 Příspěvek od uzivatel »

nazdárek, jde někde koupit stavebnici LCM3, popř.již hotový funkční přístroj? pokud ne nakolik korun českých výjdou součástky?

je možno stímto přístrojem měřit i mezizávitový skrat transformátoru? podobně jako s mašinkou viz příloha..


díky za každé info
Přílohy
testercivky.pdf
(279.76 KiB) Staženo 302 x

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#432 Příspěvek od fredis »

Stavebnice šla, nebo možná ještě jde, koupit v Maďarsku u jejich autorů. Nepočítal jsem to, ale je to pár stovek. A měří indukčnost v nějakém rozsahu a ne mezizávitové zkraty. Není to v žádném případě tester VN traf.

Uživatelský avatar
uzivatel
Příspěvky: 40
Registrován: 26 úno 2012, 01:00

#433 Příspěvek od uzivatel »

fredis píše:Stavebnice šla, nebo možná ještě jde, koupit v Maďarsku u jejich autorů. Nepočítal jsem to, ale je to pár stovek. A měří indukčnost v nějakém rozsahu a ne mezizávitové zkraty. Není to v žádném případě tester VN traf.

byl by nějáký odkaz kde to koupit? pár stovek zní dobře, jinak na ebay http://www.ebay.com/itm/ESR-Meter-with- ... 1e6b9dafcc to vychází nějákých 1600 s poštovným, ale bez trafa.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#434 Příspěvek od fredis »

Musíš se trošku víc snažit a hledat! Projdi si toto vlákno a najdeš tam odkazy na maďarské stránky kde je úplně všechno od Jandu. Potom ještě umět maďarsky a objednat to. Ale do ČR se jim posílat nechtělo.
Naposledy upravil(a) fredis dne 28 úno 2012, 21:27, celkem upraveno 1 x.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#435 Příspěvek od jandu »

Stavebnica sa ešte v HU dodáva.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“