DVB-T príjem

Zkušenosti a problémy s příjmem

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#436 Příspěvek od Hill »

Jistě, že v DVB-T2 je obraz horší, než v DVB-T HD: rozlišení v přechodovém multiplexu není v HD ani v SD, ale "něco mezi" (smysl mi uniká, ale co už... třeba do zahájení ostrého vysílání na splnění slibů kvalitnějšího obrazu přece jen dojde), prostě to převzorkovávají (upscalují) z původního SD rozlišení vysílaného v DVB-T. Pochybuji, že některý z těch programů, které tam dnes jsou, do toho procesu vstupuje zdrojem signálu v HD rozlišení.
Odkaz tu proběhl o pár stránek dříve.
Pro případ, že by odkaz přestal být funkční, dovolím si část textu zkopírovat sem.
Televizní stanice v DVB-T2 používají rozlišení 960x540, 50fps, progresívní řádkování, což je formát, který doposud pro pozemní vysílání nebyl používán.
Stávající SD programy v DVB-T používají max. 720x576, 25 fps, prokládané řádkování, nejčastěji v MPEG-2,
HD programy ČT se vysílají v 1920x1080, 25 fps, prokládaně.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#437 Příspěvek od xsc »

Všechny naše velké TV mají už dnes HD odbavení. Takže rozlišení qHD, tedy 960*540 je vhodnější než původní SD. Má i tu výhodu, že má čtvercové pixely, u klasického SD má obraz horizontálně menší rozlišení než vertikálně díky anamorfnímu zobrazení. Klasické SD není ani v h265 normováno, proto nemůže být použito (ale šlo by použít SD v h264 50i). Kromě této úpravy rozlišení dochází ještě k převodu 50i na 50p, takže je potřeba výstup STB na 1080p50 nastavit, pokud není použito automatické přepínání rozlišení.
Jestli dnes do ČRa tyto signály vstupují v HD nebo SD netuším, ale udělat trasu z Primy a z Barrandova v HD by neměl být problém. Prima už v HD přes ČRa vysílala. Vzhledem k bojkotu DVB-T2 od komerček může být nekvalita záměr. Ti bídáci si myslí, že by jim za ten reklamou procpaný balast měl divák ještě platit.

Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 572
Registrován: 25 zář 2013, 02:00
Bydliště: Chlumec n.C.

#438 Příspěvek od decmen »

Do víkendu by mi měl dorazit nový Octagon SF4008 combo s T2 tunerem, ten už bude můj tak bude více času na testování kvality T2 vysílání včetně měření dat.toku apod. Jinak výstup toho Strongu jsem zkoušel auto i 1080p a okem rozdíl nebyl poznat. Nevím co v něm je za procák a hlavně jsem rozmlsanej plazmou a HD vysíláním-i když Skylink je většinou taky jen qHD :-)

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#439 Příspěvek od kokun »

Spouštění vysílačů na Moravě, s tiskovkou ČRa z Ostravy:

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: DVB-T2 STARTUJE V BRNĚ A OSTRAVĚ, CRA ZVEŘEJNILY HARMONOGRAM ROZŠIŘOVÁNÍ SÍTĚ,
DVB-T2 ODSTARTOVALO V BRNĚ A OSTRAVĚ, PODÍVEJTE SE NA MAPY POKRYTÍ :wink:
České Radiokomunikace doplnily do své přechodové sítě DVB-T2 křesťanskou televizi Noe, hudební kanál Óčko Expres a rodinnou stanici Barrandov Family.
ČRa v květnu spustí Jihlavu (vys. Javořice) a Votice (Mezivrata) a dále v červnu Plzeň (Krašov) a Liberec (Ještěd) -
a Kojál "zase utře" 8O
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#440 Příspěvek od Standa99 »

Tak už to opravdu svítí.
Přílohy
p-zoom-t2.jpg
(63.37 KiB) Staženo 86 x
dvb-t2-ov.png
(62.67 KiB) Staženo 104 x
dvb-src.png
(23.36 KiB) Staženo 87 x
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#441 Příspěvek od Artaban001 »

Tady taky:
stejně jako v původní DVB-T: S anténou jsem nic nedělal - Ta skládací pseudoYAGI je starší, než digitalizace v Česku.
Přílohy
IMG_20170420_173653.jpg
(98.39 KiB) Staženo 67 x
IMG_20170420_173613.jpg
(81.02 KiB) Staženo 48 x

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#442 Příspěvek od kokun »

KVĚTEN BUDE MĚSÍCEM DVB-T2 V ČESKU: DOČKAJÍ SE NOVÉ REGIONY, V PRAZE ODSTARTUJE DRUHÁ SÍŤ:
České Radiokomunikace během května rozšíří DVB-T2 do Votic a Jihlavy, v červnu do Plzně a Liberce. Na přelomu května a června odstartuje také přechodová síť společnosti Digital Broadcasting v Praze.
...
Druhá přechodová síť DVB-T2 odstartuje za měsíc
...
A aby rozšiřování přechodových sítí v tomto pololetí neskončilo jenom u sítě 12, Radim Pařízek nám v kuloárech prozradil, že v květnu zprovozní přechodovou síť DVB-T2 s číslem 13 i jeho společnost Digital Broadcasting. Začne podobně jako CRA v Praze (na kanále 24) a rozvoj bude pokračovat dalšími oblastmi s nejvyšší hustotou obyvatelstva (Brno a Ostrava na kanále 31). Programový obsah sítě je zatím ve fázi jednání. Tato přechodová síť bude na rozdíl od sítě CRA i plánované přechodové sítě České televize umožňovat regionální oddělené vstupy. Podrobnosti, kolik a jaké regiony bude v konečné fázi zahrnovat, jakož i technické řešení, zveřejníme v samostatném článku, jakmile tyto údaje budou provozovatelem uvolněny.

Jedna síť DVB-T2 nabídne až 18 programů

Na čtvrteční tiskové konferenci CRA v Ostravě také zaznělo, že pro běžného diváka nepřináší vysílání přechodových sítí DVB-T2 žádnou specifickou výhodu. Výjimkou je snad rozšíření možností příjmu některých programů, konkrétně křesťanské televize Noe do oblastí, kde tento příjem dosud nebyl možný. Stávající první přechodová síť umožňuje pouze vysílání ve standardním rozlišení tak, aby dokázala v rámci jednoho multiplexu na jednom kmitočtu dodat ze stejného směru bez nutnosti nových antén až 18 programů. Další výhodou je úspora kmitočtů a při použití zmíněných parametrů i využití plošně rozsáhlé jednofrekvenční sítě, která je plánovaná shodně se stávajícím vysíláním pro příjem na pevnou anténu.
...
Napsal jsem k tomu čl. i svůj komentář :roll:


PETR DVOŘÁK: DOKÁŽU SI PŘEDSTAVIT, ŽE BY ČT MĚLA V DVB-T2 DVA MULTIPLEXY:
Generální ředitel České televize, který obhajuje post v probíhajícím výběrovém řízení, se poprvé veřejně vyjádřil k návrhu vládní Strategie na druhý veřejnoprávní multiplex.

Česká televize by mohla po přechodu na nový typ pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 provozovat místo jednoho veřejnoprávního multiplexu hned dva. Návrh, který se objevil ve vládní Strategii rozvoje terestrického televizního vysílání, podporuje i současný generální ředitel ČT Petr Dvořák. ...
...
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#443 Příspěvek od ok1hga »

mám dotaz,
nevíte někdo co se stalo na vysílači R7 na Černé Hoře u sjezdovky ?

Pozice: Trutnov, Rozhledna
GPS: 50°38'56.0"N 15°45'7.0"E
Region: Královehradecký
m n. m.: 1254 m
Výška: 30 m
Seznam kanálů a stanic
Mux Regionální síť 7, 21k, 474 MHz, H, 19,95 kW

Několik let jsem to doma sledoval bez větších problémů
a letos někdy na přelomu února a března signál natolik zeslábl,
že už to jednoduše nejde.
Zkoušel jsem vyměnit anténu a kabel, na spektráku multiplex vidím,
ale je to tak slabé, že STB to nedekoduje . . .

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#444 Příspěvek od Hill »

Tady s ním problém nemáme, úroveň se s počasím mění běžně o ±3 dB, ale máme tu přímý výhled na vysílač.
Ovšem jede nám tu v blízkosti (přesněji 161x blíž) CDMA na několika kanálech pod 464 MHz, tak to spravila tříobvodová zádrž nejsilnějšího rušivého signálu.
Proskenováno, předpokládám, máš. Tady to některé settopboxy nezvládaly, jejich selektivita vstupů na to prostě nestačila, i když se připojovaly rovnou na anténu. Signál plný, kvalita hanebná až žádná.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#445 Příspěvek od ok1hga »

vzdálenost k vysílači mám cca 95 km,
kouká se ještě někdo na R7 z Černé Hory na podobnou vzdálenost ?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#446 Příspěvek od Hill »

Nezměnilo se v okolí něco, aby se ti do toho namontoval na stejném kanále Hřebečov? I když je zakrytý terénem, je podstatně blíž a jeho signál se může o něco nového v okolí odrážet.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#447 Příspěvek od ok1hga »

ne, nic se nezměnilo
antenu mám pod oknem na severní zdi paneláku ve výšce pátého podlaží(cca 15m),
celý barák jich má osm . . .
Přílohy
pohled z okna.jpg
(295.97 KiB) Staženo 67 x
spektrum 450-860.png
(55.73 KiB) Staženo 72 x

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#448 Příspěvek od ok1hga »

Hill píše:Nezměnilo se v okolí něco, aby se ti do toho namontoval na stejném kanále Hřebečov? I když je zakrytý terénem, je podstatně blíž a jeho signál se může o něco nového v okolí odrážet.
v okolí se nic nezměnilo, ale mohlo se změnit přímo na Hřebči,
ono je to na tom spektráku vidět.
Signál je stejný jako na MUX1 a MUX2 (teda skoro), ale kvalita v STB je u MUX1 a MUX2 100% a u MUX7 je 0% a občas to vyleze na 15% ale to na dekodovaní nestačí . . .

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#449 Příspěvek od Hill »

A co ta CDMA špička kolem 466 MHz, s tou si opravdu poradí vstupní filtr přijímače?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#450 Příspěvek od ok1hga »

cdma je v pohodě, to mi tady nevadilo nikdy,
ale zajímalo by mě co je tohle . . .
asi LTE . . .

http://spektrum.ctu.cz/kmitocty/790-838 ... nit%5D=MHz
Přílohy
spektrum 770-830.png
(69.72 KiB) Staženo 62 x
Naposledy upravil(a) ok1hga dne 23 dub 2017, 12:19, celkem upraveno 3 x.

Odpovědět

Zpět na „Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších“