Jak uchovat silikon pro občasné použití?

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#46 Příspěvek od Celeron »

Dnes jsem rozdělal šroubovací čepičku "pasty na zuby" vysokoteplotního silikonu. Koupil jsem ho ještě před Covidem a použil na nějaký dotěsnění hlavy motoru a výfuku. Pak ležel asi z 1/3 spotřebovanej v dílně.
Překvapilo mě, že byl tekutej hned za uzávěrem a to po cca 3-4 letech.
Je to Permatex High Temp Gasket Maker, resist up to 343°C. Jedinná nevýhoda je, že je červenohnědej a možná nabíhá trochu pomaleji něž ty sanitární dreky v kartuši, co jsou za půl roku ztvrdlý čůrem až do kartuše.
Maj to za 100-115 CZK skoro v každým motokrámě.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#47 Příspěvek od Sendyx »

Tak teď je otázka, jestli doopravdy vytuhne. Mnohé prošlé prostě netuhnou a zůstanou lepivé navždy :evil: .
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#48 Příspěvek od rnbw »

Ano, odporucam trochu vytlacit na kus nejakeho odpadu a vyskusat, ci zatuhne. Moze to usetrit dost nadavok :D

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#49 Příspěvek od Celeron »

Ten popisovanej Permatex je po 24 hodinách v pokojový teplotě zatuhlej, nehtem pruží.
Vloni jsem dodělal dederónskej Cenusil v "zubní pastě" starej přes 30 let a taky fungoval. Ale byl už jak od uzávěru, tak ze strany pertlu asi 2 cm ztuhlej, takže rozříznutí tuby a na jedno použití.
Kupodivu se stále vyrábí, nic lepšího na skleněný bezrámový akvárka jsem nikdy neviděl.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#50 Příspěvek od JirkaZ »

Pravý Cenusil byl NG3800, tedy toto.

Dej sem link, kdo ho vyrábí a kde se dá koupit (ne že bych ho chtěl, jen pro úplnost).
Přílohy
Cenusil_NG3800.jpg
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#51 Příspěvek od Celeron »

Cenusil různých typů, i na akvárka dělá Wacker. Jelikož jsem měl až do nedávna ten dederón, tak jsem ho zatím nesháněl. Ale název Cenusil používá víc výrobců.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#52 Příspěvek od JirkaZ »

Jo, Wacker tento název používá. Dostupnost po sudech.

Ale bude to úplně něco jinýho, něco jako Tesla Stropkov vs. Tesla elektromobil.

Typů* silikonových kaučuků dnes existuje moře a jistě si mezi nimi lze vybrat i takový, který bude mít excelentní přilnavost ke sklu (bude to mít i v popisu).

Cenusil NG3800 byl tehdy prakticky jediná možnost a prostě se s tímto (acetickým) typem náhodou trefili tak, že dobře držel na skle.

(*) myslím typů dle chem. složení a principu tuhnutí, ne obchodních značek.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#53 Příspěvek od dred »

Celeron píše:Vloni jsem dodělal dederónskej Cenusil v "zubní pastě" starej přes 30 let a taky fungoval. Ale byl už jak od uzávěru, tak ze strany pertlu asi 2 cm ztuhlej, takže rozříznutí tuby a na jedno použití.
Nebude finta v tej plechovej tube? Tiež som tak mal cez 10 rokov staré silikonové lepidlo a do poslednej vytlačiteľnej kvapky bolo stále OK. Pred pár rokmi mi kamoš doniesol nejaký sil.tmel na dlažbu v plechovej kartuši a tiež je stále použiteľný... Tie plastové kartuše určite prepúšťajú UV žiarenie a preto zrejme ten silikon časom vytvrdne aj keď nebol otvorený... u plechu je dôležitá hermetičnosť..
Nedávno som na alíku kúpil nejaké špeci univerzál sekundové lepidlo a je v nádobke, ktorá už nie je z priehľadného plastu, ale nejaká miešanina "vraj" s kovom... Som zvedavý, kedy zatuhne :D
Přílohy
obrázok_2023-06-08_194110301.png

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#54 Příspěvek od rnbw »

Asi ano. Na male domace pouzitie mam silikon Soudal v tube 60g. Jeden som postupne pocas niekolkych rokov cely minul. Vzdy zaschol len kusok pod uzaverom - vysparal som ho von a dalej uz bol silikon OK. Podobne sa sprava v tube aj silikon Dow Corning na elektroniku.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#55 Příspěvek od doktor365 »

dred píše: Tie plastové kartuše určite prepúšťajú UV žiarenie a preto zrejme ten silikon časom vytvrdne aj keď nebol otvorený
Měl jsem ve skříni nenačatý víte tub a po pár letech tvrdý. Slunce ani světlo s k tomu nedostalo.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#56 Příspěvek od JirkaZ »

Plasty na rozdíl od kovů trpí jevem zvaným permeace, což znamená určitá propustnost pro plyny, a tedy třeba i pro vodní páru.

No a voda je u jednosložkových silikonů látkou způsobující jejich ztuhnutí...

Nemusí to ale být ten pravý důvod. Mezitím se mohla změnit (a pravděpodobně změnila) technologie výroby silikonů, jejich složení atd.

V neposlední řadě lze uvažovat i o kurvítku. Přece proč by měl silikon vydržet, když je třeba, aby si řádný ovčan koupil nový?
Naposledy upravil(a) JirkaZ dne 08 čer 2023, 21:47, celkem upraveno 1 x.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#57 Příspěvek od dred »

doktor365 píše:
dred píše: Tie plastové kartuše určite prepúšťajú UV žiarenie a preto zrejme ten silikon časom vytvrdne aj keď nebol otvorený
Měl jsem ve skříni nenačatý víte tub a po pár letech tvrdý. Slunce ani světlo s k tomu nedostalo.
.u teba možno nie... ale tam kde si ho kupoval bol určite len-tak, aby ho bolo vidno.... proces tuhnutia sa začal 8-)

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#58 Příspěvek od doktor365 »

dred píše:u teba možno nie... ale tam kde si ho kupoval bol určite len-tak, aby ho bolo vidno.... proces tuhnutia sa začal 8-)
Jó já to neřešil, měl jsem ho z práce. Soused potřeboval, tak jsem mu to věnoval a bylo to na vyhození. Stále doma mám něco co kdyby a nic nového to za ty roky nebude.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#59 Příspěvek od Celeron »

dred píše: Nedávno som na alíku kúpil nejaké špeci univerzál sekundové lepidlo a je v nádobke, ktorá už nie je z priehľadného plastu, ale nejaká miešanina "vraj" s kovom... Som zvedavý, kedy zatuhne :D
Nevydrží. Každej kyanoakrylát už od výroby začne pomalu degradovat. Dost se to zpomalí při teplotách těsně nad nulou. Ale mráz je taky už špatnej. Psal jsem si na tohle téma s majitelem fy Bupak, kde vyrábí lepidla a plní lahvičky vteřiňákama pro malo a velko obchod.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#60 Příspěvek od pepik9 »

Koncem zimy jsem si zas koupil silikon v malé tubě a dal jsem ho do tuby od šumivých vitamínů, snad má v zátce silikagel. Uvidíme.

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“