Zvětším pararelním zapojením zesilovacích vložek výkon?

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#46 Příspěvek od Hill »

Jestli čekáš, že to budou přijímat na vytažené biče televizí, tak to sis energetickou rozvahu určitě neudělal. A všesměrově to můžeš rovnou vysílat taky vytaženým bičem, nic už tím nezkazíš, ten "všesměrový" dipól nemá o moc větší účinnost, než ten bič. Něco v šumu možná uvidí nejbližší jeden dva sousedi, ostatní uvidí jen ten šum.
Zisk antény totiž je tím větší, čím je anténa směrovější, do čím užšího svazku tu energii stlačí. Ale to už jsem ti psal...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#47 Příspěvek od rnbw »

A jedneho dna u teba niekto zazvoni a dostanes mastnu pokutu.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#48 Příspěvek od ok1hga »

TeslaPC píše:polarizace je mi asi celkem jedno, možná by byla malinko lepší vertikální, aby to líp hrálo na rovně vytažené biče televizí, ale když to bude vysílat horizontálně jako tato anténa tak si myslím že to tak velký problém nebude bič se trochu nakloní a bude to hrát dobře. . . . . . tahat to skoro přes půl vesnice a přidělávat to na každý druhý barák.
. . . tak ještě jednou.
už sis udělal úrovňovou rozvahu ???
kolik ti to vyšlo ??
a to ještě musíš připočítat k útlumu trasy i předpokládaný vliv okolí antény(prutová anténa v baráku) na sílu přijímaného signálu . . .
odhaduji, že to bude dalších -20dB na straně přijímače a pokud budeš "vysílat taky na prut, tak ještě cca -20dB na straně vysílače !!!
pro kloudný obraz potřebuješ na vstupu analogové černobílé televize cca 50dBuV a pokud to má být barevné a bez šumu v obraze, tak by tam mělo být zhruba tak 60dBuV !!!!

už chápeš, proč jsem ti poslal ten odkaz na ty online kalkulátory pro výpočet útlumu trasy ????

Uživatelský avatar
TeslaPC
Příspěvky: 226
Registrován: 08 srp 2022, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#49 Příspěvek od TeslaPC »

Ano utlum trasy jsem si na té kalkulačce vypočítal, vyšlo mi 77.683 dB. Slyšel jsem že ta zesilovací vložka dokáže ze sebe vypustit něco okolo 300mW, tak jsem si to ještě dole spočítal, a vyšlo mi že to je 24.771. Jinak vzdálenost při výpočtu útlumu trasy jsem zadal 1Km, protože to cca tak odpovídá, z jedné starany aby to dosáhlo cca. 300m a z druhé strany cca 600m.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#50 Příspěvek od ok1hga »

velmi hrubý odhad,
na pruty to prostě a jednoduše nepůjde
nebude dostatečný signál . . .

pro vzdálenost 300m je to útlum zhruba -67dB a pro 600m je to cca -73dB
dopočítej si sám . . .
a je otázkou zda ty antény budou mít -10 nebo -20dB . . .
Přílohy
signalova-rozvaha.jpg

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#51 Příspěvek od Hill »

Přitom 300 metrů kabelu RG6U (celkem i se dvěma F-F spojkami zhruba za 1600 korun a k tomu chránička 40 mm za necelých 6 tisíc) by ti ve III.TV pásmu způsobilo útlum kolem 30 dB, takový útlum od výstupu vložky po výstup účastnické zásuvky mívají typicky středně velké rozvody STA. Čili jen v materiálu počítej do 22 tisíc za všecho, to je pořád pětina minimální pokuty za vysílání načerno.
Nějaké komplikace by se asi vyskytly s hledáním vhodné trasy a dohodou s majiteli pozemků, nějako práci by vyžadovalo zakopání kabelu, ale zase by ti nehrozilo tučně zpoplatněné popotahování skrze nelegální obsazení nesdílených frekvencí, tedy za černé vysílání.
Jestli totiž chceš, aby to na tu dálku doneslo, s výkonem vložky STA prostě nevystačíš. A, když se pomocí výkonového zesilovače dostaneš na sílu pole, která bude vyhovovat, určitě to při pravidelném skenování pokrytí území radiovými signály nepůjde přehlédnout. A co teprve, jestli si někdo z ostatních sousedů bude stěžovat, že mu to něco ruší: i když se prokáže, že to rušení si třeba způsobil sám, už v tom jedeš.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#52 Příspěvek od EKKAR »

A nemluvě o tom, že v momentě, kdy se to dozví aspoň 3 další lidi, najde se mezi nima určitě nejmíň jeden čecháčkovskej Bretšnajdr, kterej podle příučky "bonzovat se nemá, ale hlásit se to musí" pojme podezření, že na tom vyděláváš a naprosto na prasáka tě nabonzuje.
Jen k tomu Vláďovu a Jardovu předběžnýmu výpočtu - k útlumu celý dýlky trasy je potřeba přičíst i útlum na průchozích odbočovacích členech, kterej je sice malej, ale při dostatečně velkým počtu umí sežrat podstatnej díl průchozí energie signálu. Takže celkovej útlum na konci trasy bude záležet i na celkovým počtu zařazenejch odboček.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#53 Příspěvek od mi-ro »

A kdyby nechodilo ani to, dá se k modulátoru připojit tenhle "modulek". Úspěch zaručen! :D
Přílohy
2020-01-03-14_optimized.14.57.jpg
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
TeslaPC
Příspěvky: 226
Registrován: 08 srp 2022, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#54 Příspěvek od TeslaPC »

mi-ro píše:A kdyby nechodilo ani to, dá se k modulátoru připojit tenhle "modulek". Úspěch zaručen! :D
Co to je za věcičku? Podle vzhledu hádám že to bude mít asi dost slušnej výkon. Já když jsem se nudil, tak jsem hledal podobné věci na internetu na prodej, a na Aliexpressu jsem našel na prodej za cca asi 100000Kč analogový televizní UHF vysílač o výkonu 50KW, tohle zapnout to by radiokomunikace asi měli velkou radost, a Čez ještě větší.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#55 Příspěvek od mi-ro »

Tohle jsem testoval jen do umělé zátěže a to ještě na nejnutnější dobu. 200W continuous power FM. Byl docela problém takovou 50 Ohm zátěž sehnat. I tak to krutopřísně hlídalo PSV a při nejmenší odchylce padalo do chyby. Zvažuji předělat na HAM 2m. Ale to už odbočujeme mimo téma.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#56 Příspěvek od kokun »

kokun píše:Černé vysílání nepodporuji - ...
Hill píše:... A co teprve, jestli si někdo z ostatních sousedů bude stěžovat, že mu to něco ruší: i když se prokáže, že to rušení si třeba způsobil sám, už v tom jedeš.
rnbw píše:A jedneho dna u teba niekto zazvoni a dostanes mastnu pokutu.
EKKAR píše:A nemluvě o tom, že v momentě, kdy se to dozví aspoň 3 další lidi, najde se mezi nima určitě nejmíň jeden čecháčkovskej Bretšnajdr, kterej podle příučky "bonzovat se nemá, ale hlásit se to musí" pojme podezření, že na tom vyděláváš a naprosto na prasáka tě nabonzuje.
A nedá si říct a nedá. Už ho vidím, jak mu nasazují klepeta . . . :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kiklhorn
Příspěvky: 58
Registrován: 05 čer 2021, 02:00

#57 Příspěvek od kiklhorn »

Pokud je cílem si zavysílat tak tuto odpověď prosím ignorujte.

Sousedi mají internet? Pošlu jim to přes VPN a na konec nějaké raspberry nebo televizní box.
Sousedi nemají internet? Směrový spoj (třeba nějaké UBNT) přes wifi a dtto.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“