Instalace Windows 95 na i486

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#46 Příspěvek od pocitujlasku »

W2k som nemal. veru, volakedy som aspon zhruba hned vedel kde je problem.
ale zas na druhu stranu, ani neviem kedy mi padli naposledy win7 a vyssie.
preto mam rad linux, tam vidim podrobne info, a volakedy som si vedel upravit aj konfiguraky, lebo cisty text, na rozdiel od win registrov
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#47 Příspěvek od xsc »

Vtip je v tom, že u Win7 jsem modrou obrazovku viděl asi jen když jsem si v BIOSu přepnul z IDE na AHCI. Obrazovka ohlásila chybu driveru, bylo jasné co se děje, přepnul jsem zpátky a jelo to. Když jsem to samé udělal u Win10, naskočil ksicht něco se pokazilo, po rebootu snaha o opravu a tím Win10 spáchaly sebevraždu :-)

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od RayeR »

Kdyby si nekdo chtel tunit sve 98, tak ty patche a drivery mame stale online:
http://www.windows98.xf.cz/
Rozsireni nUSB pro podporu mass storage - jsou k dispozici 2 verze, jedna portuje USB driver z WinME a druha z Win2000 SP4. Pouzivam tu z W2K a chodi dobre.
nSP obsahuje i soubory user.exe a explorer.exe protoze tam byla pridana i zmena vzhledu GUI na ME/2k look, to se da myslim nastavit v instalatoru, jestli chcete nainstalovat new look nebo ne, takze netreba se obavat, ze by to byl naky mallware (na ulozto a pod samozrejme muze byt cokoliv, ale tezko bude neska nekdo exploitovat win9x :)

Jinak mam nekdy v planu zkusit instalaci Win95 na 386/8MB s PATA SSD, to by mohla byt zajimava kombinace, vim jak to trvalo kdysi ukrutne dlouho na klasickem pomalem plotnovem HDD, tak na SSD by to mohlo byt zivejsi (prenosova rychlost zustane omezena diky sneci ISA bus na par MB/s, ale pristupova doba je o x-radu jinde). Uz se mi povedlo na 386 nabootovat z 32GB SSD transcend, chce to spravne nastavit CHS, pochopitelne to pak vidi jen 512MB prvni oddil, ale to na 95 staci v pohode i s instalatorem...

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#49 Příspěvek od RayeR »

xsc píše:Když jsem to samé udělal u Win10, naskočil ksicht něco se pokazilo, po rebootu snaha o opravu a tím Win10 spáchaly sebevraždu :-)
Jo, to je genialni, proste system pro dementy, kteri by z te BSOD hlasky stejne nic nevykoukali, tak proste neska staci smajlik nebo takle pekne strucne...
Obrázek

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od Hubert_79 »

RayeR píše:Win95 na 386/8MB s PATA SSD ...
Měl jsem notebook Toshiba s Pentiem MMX (myslím 300 MHz) a 64 MB RAM, takový malý, ne větší než A4. Místo disku jsem měl redukci 2,5" IDE -> CompactFlash a na 8 GB CF jsem měl Win ME. Chodilo to celkem svižně, ale samozřejmě žádná hitparáda. Tu redukci bych možná ještě vyštrachal.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#51 Příspěvek od rnbw »

Windows 95 som mal kedysi na 486DX/33, 8MB RAM, 340MB HDD, vsetko ISA. Normalne to fungovalo.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#52 Příspěvek od RayeR »

Ja je mel kdysi na 486DX4/100 s VLB radicem, uz nevim kolik trvala instalace, cca hodinu? Kamos to kdysi instaloval na 386DX a tam to bylo snad 3-4hod, pak silene hrabani, viditelne prekreslovani jednotlivych prvku oknen, no uz to moc pouzitelne nebylo :)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#53 Příspěvek od rnbw »

Asi mal malo RAM. Pod 8 MB to pouzitelne nebolo.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#54 Příspěvek od RayeR »

Jo, mozna mel 4MB, ja ze zacatku taky - kolem roku 95 platilo cca 1MB = 1000Kc :)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#55 Příspěvek od rnbw »

Na 486 notebooku so 4 MB RAM to bolo tiez nepouzitelne.
Myslim, ze s 8 MB to pojde aj na 386.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#56 Příspěvek od RayeR »

Jo, ted uz neni problem, mam tam 8MB abych mohl benchmarkovat i Quake (uzasnych asi 1.6FPS :) Jeste premejslim tam zkusit loupnout ten xtbios. Sem nak mel za to, ze je to jen pro xt bez integ. biosu disku, ale zrejme pokud nastavim na 386 hdd=none, tak se to nepotluce? ISA sitovky s patici na bootrom tu mam...

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#57 Příspěvek od DukeNuke »

Ještě mám původní diskety :-)
Přílohy
W95diskety.jpg

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#58 Příspěvek od RayeR »

Z tech disket to muselo byt peklo, ja sem snad mel vzy instalacku skopirovanou na HDD a poustel normalne setup z dosu... Z disket sem instaloval jen DOS 6.22 a Win 3.11, ale to bylo jen asi 4+8 disket.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#59 Příspěvek od RayeR »

Jeste popisu sve zkusenosti s XTIDE BIOSem na 386 a neuspesnym pokusem nasadit SSD:

Tak sem ten XTIDE bios napalil (posledni release IDE_386L.BIN, ani sem snad nic v nastaveni nemusel menit), dal do sitovky a funguje, ale nejak divne. Disk detekuje spravne (Seagate Medalist 10GB) a v okamziku, kdy ma zacit bootovat OS, tak se disk 2x po sobe rychle vypne a zapne (mozna naky tvrdy reset ci vynucena rekalibrace) a pak normalne nabootuje. Oddily jsou videt podle ocekavani, s DOS 6.22 az 8,4GB. Ale PC se pak chova nejak nestabilne, treba pri pokusu o kopirovani v DOS Navigatoru, tak nezapise nic a crashne. Nebo pri zapisu z meho testovaciho pmode programu, tak zas dela ty restarty s vypinanim a zapinanim. V realmode programech to funguje zatim OK, v Checkitu sem nameril rychlost asi 1,7MB/s.
Kdyz sem sitovku s XTIDE vyndal a pouzil nativni AMI BIOS, tak to zadne takove brykule nedela a DN nepada (pochopitelne s omezenim kapacity na 512MB).
Dal sem zkusil 40GB Seagate Barracuda, ta uz motor pri startu nevypina, ale je tam slyset prejeti hlav a zahrabani jak po zapnuti. DOS Navigator pada taky.
Jeste jsem vyzkousel dve 32GB SSD, ale ty se vubec nedetekovaly, jeden dokonce zpusobil zatuhnuti na POST obrazovce, kde chybela nejaka pismenka. Ale ty SSD se nechytly ani s nativnim AMI BIOSem, takze za to XTIDE nemuze. Skoda no, este muzu zkusit nakou CF kartu, ale to uz z hlediska zapisu neni tak optimalni jako plnotucny SSD. Jeste ze by to zaviselo na tom IDE radici? Pouzil sem uplne bezkou 16-bit ISA kartu s IDE, FDD, COM, LPT...

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#60 Příspěvek od xsc »

Čekal bych, že si ten IDE řadič nerozumí s řadičem SSD, on tam bude ještě převod SATA IDE a čert ví, jestli to s nějakými PIO módy vůbec počítá. Asi bych zkusil CF kartu, která je nativně IDE, rychlost určitě problém nebude, tu zabije už ISA sběrnice. A když si seženeš Ontrack manager, můžeš použít i původní AMI BIOS a přes zavaděč v MBR na kartě si zpřístupnit těch 8GB. Existoval ve více verzích, dodával se tehdy k novým "velkým" diskům. Starší byla řešená blbě, ale novější používala standardní LBA mapování, takže ten disk pak šel použít i v novém PC beze změny.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“