Zapojení SSR

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#46 Příspěvek od Valdano »

Klob1 píše:Podle datasheetu je zátěž na č1. Ale ten nákres je na č2. Spíš se mi hlavně jednalo kudy půjde Fáze a nulák.

Neměla by být zátěž na č1? Mě se hlavně jednalo jestli jde Fázový přes zátěž na č1 a Nulový pak na č2 projde Triakem a z č1 k té zátěži, takže skrz Triak projde nulový. Tím není tak namáhaný Triak Fází.

Nebo to může být opačně, že skrz prochází fáze a zátěž je tedy na č2.
Vyvozujete z toho "s prominutím nesmysly". Je naprosto lhostejné jestli bude fáze na 1 a nulák na 2 nebo naopak a stejně tak je lhostejné jestli bude zátěž na 1 a nebo na 2. Berte prostě jako fakt to, že oba kontakty 1 a 2 na tomto SSR jsou si v tomto ohledu zcela rovnocenné tak jako by v podstatě zjednodušeně řečeno šlo o běžný mechanický spínač. V datasheetu k tomu SSR je nakreslena jen jedna z možných variant zapojení což ovšem rozhodně neznamená, že je jen jediná správná. Správných je zkrátka více variant zapojení, a to je celé. Já jsem vám nakreslil jednu ze správných variant.
Klob1 píše:Po netu jsou právě zapojení různá.
Právě proto, že je to lhostejné jak už jsem zminil.

Otázkou je spíš to co konkrétního se tou snahou o spínání v nule snažíte docílit, protože z těch vašich dosavadních reakcí v tomto tématu to není moc jasné. V souvislosti s tím je otázkou i to jestli až nám to tady podrobněji osvětlíte (pokud se toho tady od vás někdy vůbec dočkáme) tak jestli se pak ta snaha neukáže být nesmyslná.

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#47 Příspěvek od barnodaj »

Klob1 - tak že ty řešíš to, že ti C óčko vyhazuje při zanutí jistič nebo něco podobného a trafo je svářecí transformátor v tom C óčku??? Pokud ti nepomohl softstart a ta svářečka jinde na jiné zásuvce funguje, bude třeba dát silnější (vyměnit) jistič nebo jistič s jinou charakteristikou (C). Ta svářečka má regulaci svar proudu přepínačem? Zkus zapínat svářečku s nastaveným nejnižším proudovým stupněm. A to SSR relé dále neřeš, opravdu výrobce nepředpokládá, že někdo bude uvažovat, co je vevnitř, prostě uživatel zapojí kontakt relé tam kde ho potřebuje!

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#48 Příspěvek od Klob1 »

Valdano píše:
Klob1 píše:Nevím. myslím, že Triak má dané, na které nožce má být zátěž? V SSR má uvnitř Triak a plus další součástky společně..
Tak to prostě je. SSR zkrátka není pouze samotný triak. Když chcete spínat v nule tak použijte to SSR. Výše máte jasné a konkrétní zapojení vhodné pro to konkrétní SSR ke spínání vašeho zmíněného trafa. Co ještě víc potřebujete?
Klob1 píše:Bude to spínat CO2.
Jako, že přes to trafo se bude spínat nějaký solenoidový ventil pro vypouštění CO2 plynu z nějaké tlakové nádoby?
Klob1 píše:Zkoušel jsem Softstart s relé, ale nepomohlo to. Tak ještě chci zkusit sepnutí v nule.
V čem konkrétně to mělo pomoci a nepomohlo?

Možná to chtělo už v dřívějším Vašem dotazu popsat mnohem podrobněji a třeba by se už dříve ukázalo, že to o co se snažíte je možná "úplný nesmysl", ale kdo ví když k tomu informace pouštíte takto doslova jen "po kapkách".
Ne ventil, ale trafo ve svářečce COčko, žádný ventil.
Už tam je Sofstart, ale ten nepomohl.
V SSR jistě je více součástek. Nechtěl jsem to stavět. Hlavní spínání zátěže je ten Triak, kdyby byl kontakt přes cívku, tak by to časově nemuslo vyjít sepnutí v nule. Cívka právě má větší čas na sepnutí, takže sepne jak se jí zlíbí, co se týče místa na sínusovce.

Teď se mi jen jednalo o zapojení přívodu fáze a nuly, co na které č1 a č2 a zátěž je podle ecom datasheet na č1, jen nikde jsem nenašel přívod fáze a nuly.
Triakem jsem měl zapojení, tam to bylo i dané. Jenže tady by mohl také někdo to dát jinak. Právě sice je strídavé, ale stejně si myslím, že by mělo platit kam fáze a kam nula má být.

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#49 Příspěvek od Klob1 »

barnodaj píše:Klob1 - tak že ty řešíš to, že ti C óčko vyhazuje při zanutí jistič nebo něco podobného a trafo je svářecí transformátor v tom C óčku??? Pokud ti nepomohl softstart a ta svářečka jinde na jiné zásuvce funguje, bude třeba dát silnější (vyměnit) jistič nebo jistič s jinou charakteristikou (C). Ta svářečka má regulaci svar proudu přepínačem? Zkus zapínat svářečku s nastaveným nejnižším proudovým stupněm. A to SSR relé dále neřeš, opravdu výrobce nepředpokládá, že někdo bude uvažovat, co je vevnitř, prostě uživatel zapojí kontakt relé tam kde ho potřebuje!
Nevyhazuje jistič nic takového. Jen řeším, že ne u mě, ale u souseda blikají žárovky údajně. Co jsem viděl, tak mu to problikavá tak nepatrně. Nechápu to. Ono u to dělalo i při zapnutí nové elektrické pily zase údajně. Vyzkoušel jsem to i bez baráku, jen za elektroměrem, takže chyba v mém baráku to nebude. Energetika nic nenašla. Tak mi dělá všude zle. Tak jsem myslel to zkusit v nule sepnout, jestli bude šílet víc jak ta kráva.

Je to divný. Potřebuji vyvařit auto na STK. Jinde to nejde. A proč bych měl to někam dávat, kvůli jeho žárovce? jenže je to cvok nebezpečný právě.Řeším to už dlouho.

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#50 Příspěvek od Klob1 »

Valdano píše:
Klob1 píše:Podle datasheetu je zátěž na č1. Ale ten nákres je na č2. Spíš se mi hlavně jednalo kudy půjde Fáze a nulák.

Neměla by být zátěž na č1? Mě se hlavně jednalo jestli jde Fázový přes zátěž na č1 a Nulový pak na č2 projde Triakem a z č1 k té zátěži, takže skrz Triak projde nulový. Tím není tak namáhaný Triak Fází.

Nebo to může být opačně, že skrz prochází fáze a zátěž je tedy na č2.
Vyvozujete z toho "s prominutím nesmysly". Je naprosto lhostejné jestli bude fáze na 1 a nulák na 2 nebo naopak a stejně tak je lhostejné jestli bude zátěž na 1 a nebo na 2. Berte prostě jako fakt to, že oba kontakty 1 a 2 na tomto SSR jsou si v tomto ohledu zcela rovnocenné tak jako by v podstatě zjednodušeně řečeno šlo o běžný mechanický spínač. V datasheetu k tomu SSR je nakreslena jen jedna z možných variant zapojení což ovšem rozhodně neznamená, že je jen jediná správná. Správných je zkrátka více variant zapojení, a to je celé. Já jsem vám nakreslil jednu ze správných variant.
Klob1 píše:Po netu jsou právě zapojení různá.
Právě proto, že je to lhostejné jak už jsem zminil.

Otázkou je spíš to co konkrétního se tou snahou o spínání v nule snažíte docílit, protože z těch vašich dosavadních reakcí v tomto tématu to není moc jasné. V souvislosti s tím je otázkou i to jestli až nám to tady podrobněji osvětlíte (pokud se toho tady od vás někdy vůbec dočkáme) tak jestli se pak ta snaha neukáže být nesmyslná.
OK. Jen mi šlo,abych to neodprásk jen kvůli zapojení. Jsem to bral, že uvnitř je Triak a ten má Gate, jistě přes optotriak a rezistory. Ten Triak ještě A1 a A2 a zátěž se .
Jej teď koukám, že to bude opravdu jedno. Stavěl jsem výkonový triakový regulátor.
Tak jsem paf, koukám, že už i u Triaku označují i opačně vývody.
Přílohy
triak.gif
Někde jsou označené A1 s A2 na opačné straně.
(5.15 KiB) Staženo 34 x

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#51 Příspěvek od Klob1 »

barnodaj píše:Ber to SSR jako stykač, svorky 1 a 2 silový kontakt a 3 a 4 jako cívka.
Možná by nebyl od věci přes primár toho spínaného trafa dát vhodnou přepěťovou ochranu, varistor, pokud by došlo k vypnutí trafa od jinud (třeba jistič, předřazený hlavní vypínač) vznikne pravděpodobně napěťová špička.

Možné řešení:
https://www.wago.com/cz/p%C5%99ep%C4%9B ... 02_281-588
Díky za nápad, ještě ošetřit přepětí, špičku.

Tak svářečka jde i na Jističochrániči 10A B. Jinak je na 16A B.
Nebo pro někoho Kombi.

Je tam málo místa v té krabici svářečky.

Dostal jsem i kompenzaci na čistou 1, svářela. Teď jí nechávám maličko raději míň pro jistotu. Tvrdí se, že nejlépe na 0,95.

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#52 Příspěvek od Klob1 »

Valdano píše:
Klob1 píše:Asi jsem jelen. 8O
Mám toto KSA240AC8

https://ecom.cz/eshop/detail/18735-KSA240AC8

Potřebuji trafo spínat v nule.

Jak toto SSR mám tedy zapojit? Fáze a nula?
Zcela nesmyslně a zbytečně si pletete pojmy "spínání v nule" a "nulák". U SSR je spínáním v nule myšleno pouze to, že interní elektronika v SSR zajistí sepnutí zátěže napájené střídavým napětím v okamžiku kdy napětí na sinusoidě prochází nulou a nesouvisí to se zapojením tzv. nuláku a fáze. Záleží tedy pouze na tom, zda příslušné SSR funkci spínaní v nule má nebo nemá. Podle odkazovaného datasheetu toto SSR spínání v nule má. Takže pokud použijete toto SSR tak je spínání v nule automaticky zajištěno aniž by jste se o to jakkoli staral a nesouvisí to ze zapojením fáze a nuláku.

Toto SSR navíc vyžaduje jako řídící napětí 100 až 240V AC.

Níže přikládám obrázek zapojení zmíněného SSR, vašeho trafa a spínače pro ovládání toho SSR. Namísto ručním spínačem můžete to SSR ovládat třeba nějakým spínacím kontaktem jiného relé, které budete spínat třeba z nějakého PLC nebo třeba z Arduina apod. Různá PLC mívají i přímo releové výstupy z nichž by se jeden pro tento účel také dal použít.
I tak to se dá zapojit, stejně to má mít funkci, aby to sepnutí bylo v nule. Sepnutí udělá stisk v pistoli a mezi na síť je stejně ještě normální relé. nechám spíš přes trafo jít tu fázi a pak jen nulový vodič přes SSR. Tím to nemuslo být tak zatížený.

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#53 Příspěvek od barnodaj »

Pokud je všechno opravdu tak, jak píšeš tak je to elektricky (elektronicky) neřešitelné. Snad jenom vzít si den nebo dva dovolené a svařovat od devíti dopoledne do jedné nebo dvou po. To je doba, kdy je normální člověk v zaměstnání a nebo alespoň doma zbytečně nesvítí. Triak v SSR relé neřeš, psal ti to i Valdano, z pohledu uživatele je to kontakt ve spínacím přístroji a je jedno co je na které svorce připojeno. Před padesáti léty mě ve škole učili, že pokud má spínací přístroj očíslované svorky, připojujeme vodiče ve směru procházejícího proudu (přívod , fázi, ale i společný potenciál např. vývod z transformátoru, za pojistkou pro napájení ovl. obvodů) připojíme na svorku číslo jedna. Ze svorky č. dvě vedeme vodič na spínaný přístroj atd. Ulehčuje to práci elektrikáři při opravách, ale na to se dneska už asi nehraje.

A ještě je otázka, jestli k bliknutí žárovek dojde při zapnutí (sepnutí stykače relé) trafa a nebo až při kontaktu svařovacího drátu s materiálem - zapálení oblouku?

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#54 Příspěvek od Klob1 »

Děkuji všem. Ukončuji. Beru to, že je jedno kudy půjde síťové sepnutí, co se týče L a N a je jedno na kterém kontaktu bude zátěž.
Myslím, že co jsem potřeboval vědět jsem se dozvěděl a utvrdil.
Nebyl jsem jistý.

Někdy se zapojení jeví jako funkční a po čase se zjistí, že to bylo špatně, tak jsem chtěl mít jistotu.

Jistě ono to může odejít pak z jiného důvodu, ale to už je jiný problém.

Stejně to zkusím a uvidím, jestli nastane nějaká změna vůči soused. Nemuselo by to tak být znát. Jestli to není problém v sousedské hlavě. Já bych osobně nechal vše jak bylo u toho COčka, ale říkával jsem si, že dobré sousedké vztahy. Což bývalo, ale dnes se změní soused je vše v háji, těm na tom nezáleží. Ono se dalo dříve domluvit, ale dnes to prostě už nejde.

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#55 Příspěvek od Klob1 »

barnodaj píše:Pokud je všechno opravdu tak, jak píšeš tak je to elektricky (elektronicky) neřešitelné. Snad jenom vzít si den nebo dva dovolené a svařovat od devíti dopoledne do jedné nebo dvou po. To je doba, kdy je normální člověk v zaměstnání a nebo alespoň doma zbytečně nesvítí. Triak v SSR relé neřeš, psal ti to i Valdano, z pohledu uživatele je to kontakt ve spínacím přístroji a je jedno co je na které svorce připojeno. Před padesáti léty mě ve škole učili, že pokud má spínací přístroj očíslované svorky, připojujeme vodiče ve směru procházejícího proudu (přívod , fázi, ale i společný potenciál např. vývod z transformátoru, za pojistkou pro napájení ovl. obvodů) připojíme na svorku číslo jedna. Ze svorky č. dvě vedeme vodič na spínaný přístroj atd. Ulehčuje to práci elektrikáři při opravách, ale na to se dneska už asi nehraje.

A ještě je otázka, jestli k bliknutí žárovek dojde při zapnutí (sepnutí stykače relé) trafa a nebo až při kontaktu svařovacího drátu s materiálem - zapálení oblouku?
To máš pravdu, dříve se také dával černýL1, hnědý L2, černý L3. začaly dělat káble se šedým. tak jsem měl, že to zůstane L1 Č, L2 H a ten šedý L3. najednou houby. L1 prostě hnědý.
Tehdy, když byli dva černé, tak se kvůli třeba cirguli ty dva černé přehodili. Tak ten hnědý bylo každému jasné, že je to L2. Jenže dnes to tak není.
To jsem se i sešel, že Fázový byl červený a šedý nulový. Kolkrát si říkám, že někdy je to Jungle než dříve.
To z válečný baráky, psal jeden známý, dva fousy na dřevu přes půdu holé a na tom sláma.

Jej to jsem odbočil.
Tak nevím jak u něho, protože já to zkoušel dát na stejným přivodu u mě různý typy žárovky obyč, úspor, led. Kámoš byl vedle u žárovek,aby koukal. A nic. Zkoušel jsem to měřit. I, U, VA, VAr.
Když začal soused chodit, tak jsem si říkal, že kouknu, aby skutečně to nědělalo nějaký problém. Tak šel po elektrice baráku, dal také na přívod baráku. Tak v baráku problém není, když to má dělat i bez baráku. že by pokles napětí v síti? Energetika vyloučila, měřili, ale nic nenašli. Dali krapku u mě do rozvaděče. On má nou elekriku, ale třeba tam může mít nějaký čihoš a zrovna setká. Nechce si to třeba přiznat, když je energetik.
napadá mě, že by to spíš mohlo při sepnutí, ale bez sváření. Tam by mohl být. Ale není to vyloženě, že by to byla diskotéka jako u klasického trafa, elektrodovky. Ono se řekně bliknutí, také jsem si představil vyloženě blikačku. Spíš je to jako, když se bude dívat klasickou na žárovku jinde, tak také maličko kmitá, ale to člověk ani nepozná.

Měl jsem dříve první COčko, ale to umělo na konci ulice bliknout, jenže tohle už je jinde s tím nikde nebyli problémy, ani na konci vedení sítě.

Ještě májí tlumivku před trafem. Volal jsem tehdy i do servisu k výrobci. Ten tvrdí, že to je divný, nesetkal se s blikáním u COčka, jen u elektrodovek.
Měl jsem, že bych dal místo přívodního 1,5 z výroby 2,5 kábel. Koupil jsem nový, ale ten má větší odpor nežli ten původní. Sice jsem musel napojit, protože mi ho lousknul jeden člověk flexou. Ale má nula odpor ten vodič. Tak jsem říkal nový nebo starý? Nový horší odpor a starý nula???
V servise říkal, že i na silnější svářečky dávají stardantně na přívodní káble 1,5mm.

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#56 Příspěvek od Klob1 »

A to ještě měli být v celém baráku akumulačky. Tak to bych chtěl vidět, co by soused teprve dělal při takovém odběru.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#57 Příspěvek od BOBOBO »

Ach jo , akučky nemají špičku .....

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#58 Příspěvek od barnodaj »

Vyšší odpor přívodu by asi požral (snížil) proudové špičky, pokud máš po ruce, zkus připojit svářečku přes 25 metrů dlouhý prodlužovák??

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#59 Příspěvek od Klob1 »

barnodaj píše:Vyšší odpor přívodu by asi požral (snížil) proudové špičky, pokud máš po ruce, zkus připojit svářečku přes 25 metrů dlouhý prodlužovák??
Byl i prodlužovák nějakých 20m možná a druhý cca 30m. On tehdy řval ať to bylo jak to bylo. Přes barák, bez baráku. S prodlužovákem i bez prodlužováku u zásuvky. Ať to bylo na i na jiné fázi. Ona to i dělala údajně nová motorová pila.
Možná jedině nechat revizákem změřit impedanci. Myslím, že kdyby tam bylo něco špatně, tak by ta energetika mohla tehdy na to přijít? Při sváření, když tam měli nějaké měření na rozvaděči, kvůli tomu. Nic nezjistili, že je vše v normě prý. Tak mi napsali, že k ničemu nedochází. Např. třeba i k nějakému poklesu napětí, to také nic.
Naposledy upravil(a) Klob1 dne 18 črc 2023, 16:40, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#60 Příspěvek od Klob1 »

BOBOBO píše:Ach jo , akučky nemají špičku .....
Já měl, že velkému kvůli odběru ze sítě.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“