Sekundární usměrňovač SMPS

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#46 Příspěvek od samponek »

Chtělo by to aspoň 500mA, nebo přiviň na trafa jeden a půl a jeden a půl závitu to bude v sérii cca 12V-15V, nebo 2x 2,5 závitu se středem na jedno jádro.
Jde o to, že jinak by kvůli tomu výkonový zdroj musel být symetrický a to znamená zbytečný teplo na čtyřech diodách navíc.

Jeden a půl závitu je jedna otočka celá + jedna do půlky a ven.
2,5 závitu bude vstup a výstup na jedné straně kostry a střed na opačné straně kostry.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#47 Příspěvek od samponek »

Nevýhoda zdroje bez zpětné vazby je, že i naprázdno furt teče magnetizační proud a tím žere, pokud to vybuchne znovu, zapojíme normální řízený zdroj se zpětnými vazbami, nebo řízený samokmit s budícím trafem s proudovou zpětnou vazbou ve stylu PC zdroje.

Uživatelský avatar
klapac
Příspěvky: 60
Registrován: 03 zář 2018, 02:00

#48 Příspěvek od klapac »

Já myslím že tam přidám ty čtyři diody ať má každý trafo svůj greatz. Každý z toho páru zesilovačů v můstku má na desce vlastní pomocný zdroj pro Vcc napětí vyřešen velice spolehlivě. To se mi fakt nechce bourat. Jeden greatz navíc mě nezabije, a zdroj bude univerzálnější.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#49 Příspěvek od samponek »

Tak jo a jestli máš dvě počítačový modelový karty, tak tam nedávej operak jako obraceč faze na vstup a vezmi si nich trafa.

Uživatelský avatar
klapac
Příspěvky: 60
Registrován: 03 zář 2018, 02:00

#50 Příspěvek od klapac »

Bude na ty paralelně spojený trafa stačit jedna dvojice IRF740?

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#51 Příspěvek od samponek »

IRF740 mají docela malý čip a závěr taky nic moc, asi bych dal dva když nic jinýho není. Ideál by byl něco v TO218, třeba 47N60, nebo něco z řady IXFX.

Uživatelský avatar
klapac
Příspěvky: 60
Registrován: 03 zář 2018, 02:00

#52 Příspěvek od klapac »

IRFP450?

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#53 Příspěvek od samponek »

To by šlo. Pokud tam máš nárazové proudy, tak potřebuješ tranzistory s velkým čipem, aby se nepropálily, nebo nejlépe IGBT, ty jsou sycené z obou stran a vydrží tak více než mosfet, třeba FGH60N60.

Uživatelský avatar
klapac
Příspěvky: 60
Registrován: 03 zář 2018, 02:00

#54 Příspěvek od klapac »

samponek píše:IRF740 mají docela malý čip ........
Tak jsem to rozchodil, a drží to i s IRF740. A moc to netopí. Honím s tím dvě 300W déčka do můstku, s umělou zátěží 8Ω. Napětí nepadá ani při limitaci.
Ale na hranici limitace ten zdroj začne vydávat hodně divnej zvuk. To se mi moc nezdá. Když jsem v minulosti někde použil slabý zdroj, tak v zátěži prostě spadlo výstupní napětí, ale tohle jsem ještě neviděl (resp. neslyšel). Která součástka to může dělat? Nezkusí mi někdo poradit?
Nahrál jsem to s telefonem těsně z toho zdroje, tady je ukázka:
https://www.youtube.com/watch?v=v6piCnJP96c

Díky za pomoc.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#55 Příspěvek od samponek »

To vypadá jako zvuk, když teče proud zemní smyčkou a je ovlivněn budič zdroje. To je potřeba bud zapojit korektně, co se týká vodičů kde teče proud a napájení řídícího obvodu, aby nevznikal rozdíl potenciálů a ověřit to na odporové zátěži. Taky je potřeba oddělit polomosty od sebe tlumivkama od zdroje a může to způsobovat i malá kapacita na primární straně.
Když vezmeš osciloskop, zjistíš, že tam všude běhá 400kHz od zesilovače a 50kHz od zdroje značných amplitud a na kusu drátu je několik voltů, tohle samo škodlivé není, protože zesilovač je dolní propust a navzájem se to neovlivnuje, ale nesmí se to dít ve zdroji v jeho řídícím obvodu.

Zde jsem ty přetoky nízkofrekvenčního proudu vyřešil filtry stejnosměrného meziobvodu, na modrých jádrech jsou tlumivky s kondy, které oddělují polomosty od sebe a od zdroje, protože jinak je zdroj vidí a tím je vidí i jeho ZV. Vysokofrekvenční škodlivé nejsou, protože spínací kmitočet zdroje je o řád nižší, než spínací kmitočet zesilovače. Zesilovače jsou čtyřkvadrantové zdroje(měniče) s tím je třeba počítat. Chová se to jinak než AB zesilovače, které jsou jen spotřebič.
Takhle napájecí zdroj nevidí nic.
Přílohy
DSC00407.JPG

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“