Kdo má v křižovatce přednost?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#46 Příspěvek od xsc »

EKKAR píše:Ano, žvanit dovedeš - ale odpovědět na mou otázku, kdys byl naposledy u přezkoušek, to neumíš - radši děláš náčelníka KGB. Čekám na tu odpověď, jinak jseš prostě jen a jen užvaněnec.
Proč bych se ti měl svěřovat? Nehraj si tady na soudce, protože ti došly argumenty. Důkaz citací paragrafu vyhlášky jsi nedal, jen své doměnky. A například tohle: "Ve všech případech, kde není dodatková tabulka s vyznačením tvaru křižovatky a rozlišením která ulice je "vedlejšejší" totiž platí pravidlo "pravý ruky" neboli ustanovení určující, že přednost v jinak blíže nerozlišenejch situacích má vozidlo, který vůči ostatním přijíždí zprava." je dokonce naprostá pitomost. Tak bys nedokázal bezpečně projet ani obyčejné T-čko s jednou vedlejší, neboť bys tam tomu na hlavní přijíždějícímu zleva rovnou vletěl.
A mimochodem, třeba tady máš příklad stejně značené křižovatky. Dodatkové tabulky tam nejsou, hlavní a vedlejší je ale vyznačena. Takže žádné pravidlo pravé ruky:
https://mapy.cz/s/gutotoguma

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#47 Příspěvek od ransom »

Nebylo by lépe (místo poměřování pindíků v nikam nevedoucí diskuzi) prostě se obrátit s žádostí o právně závazný výklad konkrétní situace na odbor dopravy místně příslušného úřadu?
Nevím jak jinde, ale v mém městě to funguje dobře.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#48 Příspěvek od rnbw »

Najlepsie je poziadat o vyklad viacere organy a dostat minimalne 2 rozne vysledky :D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#49 Příspěvek od Hill »

xsc píše:...že přednost v jinak blíže nerozlišenejch situacích má vozidlo, který vůči ostatním přijíždí zprava." je dokonce naprostá pitomost. Tak bys nedokázal bezpečně projet ani obyčejné T-čko s jednou vedlejší, neboť bys tam tomu na hlavní přijíždějícímu zleva rovnou vletěl...
I to je některým jedno, přesněji - už jsem slyšel výrok "koukám na něj, přijíždí zprava, mám přednost..."
Někdo si plete levou a pravou ruku, někdo ne, ale zase si plete, kdo z nich má přednost, protože to léta nepotřeboval, než se to zase zavedlo.
Dnes jsem musel použít klakson, kterého jsem se léta dotknul jen na STK: stál jsem ve frontě před křižovatkou a naštěstí včas jsem si všiml mouly, který se při couvání nekoukal, kam měl, a z průjezdu se mi snažil trefit do boku. Jak říkám - naštěstí dobrzdil.
Proto je třeba počítat s tím, že ať je značení křižovatky jakékoli, může kdokoli značení přehlédnout, nebo mu nic neříká červená, nebo je najetý v křižovatce a má za to, že právě teď ji může opustit, že šlápne na brzdu před odbočením, aniž by dal blinkr, atd. Těch situací je moc a jsme v zemi, kde se nestačí za volantem starat jen o to, jak jedu já, ale bohužel i o to, jak jedou ostatní.
Ale k původně uvedené situaci mám jen tolik, že při odbočování vlevo musím dát přednost i protijedoucím, zvlášť, když není zřejmé, která z ulic je hlavní.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#50 Příspěvek od EKKAR »

a to ještě xsc píše:...
Křižovatka, kde by ze všech směrů bylo Dej přednost v jízdě, nedává smysl. Taková křižovatka se značkami vůbec neosazuje. Dej přednost v jízdě se osazuje jen tam, kde je i nějaká hlavní. A pak pravidlo přednosti zprava fakt použít nechceš...
A budeš sedivit, jsou i křižovatky ve tvaru normálního pravoúhlýho kříže, kde je ze všech 4 stran klasická osmihranná STOPKA - a pokud tam přijede víc vozidel najednou, jede se podle vzájemný dohody ... Ano, není to v Českocourkovsku ani Čombolsku, ale takovýhle křižovatky jsou v jistejch oblastech světa naprosto běžný a kupodivu na nich dochází k minimálnímu počtu nehod ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#51 Příspěvek od Hill »

...a to i přesto, že je těch stopek tolik, že na nich málokdy někdo skutečně zastaví (třeba je o tom řeč tady od 14:45).

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#52 Příspěvek od DukeNuke »

Tak k úvodnímu příspěvku:
Shodou okolností jsem touhle křižovatkou projel v pátek. Značení je nyní jiné, než je na streetview, a to, že vodorovné značení V4 je nepřerušované, tedy plná čára souvislá. A tedy se jedná o připojení účelové komunikace => řidič vyjíždějící z této komunikace dává přednost všem.
Tedy kolega zakládající téma má pravdu.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#53 Příspěvek od EKKAR »

xsc píše:
EKKAR píše:Ano, žvanit dovedeš - ale odpovědět na mou otázku, kdys byl naposledy u přezkoušek, to neumíš - radši děláš náčelníka KGB. Čekám na tu odpověď, jinak jseš prostě jen a jen užvaněnec.
Proč bych se ti měl svěřovat? Nehraj si tady na soudce, protože ti došly argumenty. Důkaz citací paragrafu vyhlášky jsi nedal, jen své doměnky. A například tohle: "Ve všech případech, kde není dodatková tabulka s vyznačením tvaru křižovatky a rozlišením která ulice je "vedlejšejší" totiž platí pravidlo "pravý ruky" neboli ustanovení určující, že přednost v jinak blíže nerozlišenejch situacích má vozidlo, který vůči ostatním přijíždí zprava." je dokonce naprostá pitomost. Tak bys nedokázal bezpečně projet ani obyčejné T-čko s jednou vedlejší, neboť bys tam tomu na hlavní přijíždějícímu zleva rovnou vletěl.
A mimochodem, třeba tady máš příklad stejně značené křižovatky. Dodatkové tabulky tam nejsou, hlavní a vedlejší je ale vyznačena. Takže žádné pravidlo pravé ruky:
https://mapy.cz/s/gutotoguma
No, zase překrucuješ co jsem napsal, to pravidlo pravý ruky samozřejmě platí i v křižovatce se svislýma značkama - a to konkrétně v takovým případě, kterej popisuješ a na kterým rajtuješ jak na zdutý koze - protože řeší právě ten vztah mezi silnicema stejnýho řádu navzájem, vztah hlavní vs. vedlejší řešej samozřejmě značky, ale vztah mezi dvěma a vícero vedlejšíma je právě v dikci pravidla pravý ruky. To ovšem ty samozřejmě zuřivě (ale naprosto blbě) popíráš ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#54 Příspěvek od xsc »

Jak se pravidlo pravé ruky uplatní pro dvě vozidla, přijíždějící proti sobě z vedlejší, která je kolmá na hlavní? No nijak, obě ta vozidla mají vpravo od sebe hlavní silnici...
Takže mi zas nepodsouvej něco jiného, o čem nebyla řeč.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#55 Příspěvek od EKKAR »

V tom případě, kdy jedno odbočuje doleva - už jsem ti to tady napsal. Pravidlo o povinnosti dávat při odbočování vlevo přednost protijedoucím vychází z přednosti z prava.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#56 Příspěvek od tomasjedno »

To je pomýlená představa. Když ten doleva odbočující už má toho protijedoucího vpravo, tak už mu překáží a měl by naopak co nejdřív z křižovatky vyfučet, než to do něj ten protijedoucí napere.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#57 Příspěvek od xsc »

EKKAR píše:V tom případě, kdy jedno odbočuje doleva - už jsem ti to tady napsal. Pravidlo o povinnosti dávat při odbočování vlevo přednost protijedoucím vychází z přednosti z prava.
Nevychází, to sis jen vymyslel nebo ti to někdo "kreativně" vysvětlil. Zkus to aplikovat v Británii :-)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#58 Příspěvek od Hill »

Co sem pleteš Británii? Tam se odbočuje vlevo jednoduše, protože jezdí po opačné straně silnice.
Ale jsme u nás, v Brně (třeba v Norimberku, Kolíně nad Rýnem, či Münsteru, ať si nebereme příklad z takové dálky, nota bene z ostrova, s tím problém není, značení mají přesné a jednoznačné, nespleteš se).
Ekkarovo tvrzení má reálný základ v tom, že při odbočování vlevo se stáčíš do směru, kdy původně protijedoucí je najednou zprava jedoucím. Nejlíp se to pozná při střetu - naboří se mi do pravého boku, takže jel šikmo zprava příč. Někdy se prostě rychleji vyfučet nedá.

Jestli navíc nevím, co vidí ten protijedoucí, nevím, že na jeho stranu semafor není, chci odbočit vlevo na hlavní Veslařskou z Veslařské, která od odbočky z okruhu až k této křižovatce byla vedlejší, nikde jsem neviděl vyznačení tvaru křižovatky, tak mě nějaká vteřina neskolí, když uberu a dám protijedoucímu přednost. V tak zmatlaném značení nemůžu ani vědět, jestli ten odnaproti si uvědomuje, že je na účelové komunikaci, nebo zda není přesvědčený o tom, že má přednost. Jestli navíc nevypadá na to, že by chtěl zastavit, pustím ho. No tak si na mě zatrubte, místní borci, vás taky neubude, když přibrzdím a nechám ho projet...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#59 Příspěvek od EKKAR »

xsc píše:
EKKAR píše:V tom případě, kdy jedno odbočuje doleva - už jsem ti to tady napsal. Pravidlo o povinnosti dávat při odbočování vlevo přednost protijedoucím vychází z přednosti z prava.
Nevychází, to sis jen vymyslel nebo ti to někdo "kreativně" vysvětlil. Zkus to aplikovat v Británii :-)
Hill píše:Co sem pleteš Británii? Tam se odbočuje vlevo jednoduše, protože jezdí po opačné straně silnice....
Proč se sem snaží nacpat Británii? Protože je to jen ubohej demagog, kterej si nevidí do klapačky, ale musí za každou cenu prudit všude kde to jde - a tady mu došly argumenty, tak evidentně popadnul první věc, kterou mu z jeho mozkový dutiny slina na jazyk přinesla. Jinde co může, to překroutí a obrátí proti původnímu autorovi, jen aby vypadal chytře. Je přitom ale naprosto viditelně blbej jak angreštová fošna, protože jen tvora s takovým deficitem přirozený inteligence může napadnout srovnávat přednost zprava v evropským kontinentálním uspořádání silničního provozu s imperiálním uspořádáním na Ostrovech (a dalších zemích nejen bejvalýho Kondominia), kde se jezdí po opačný straně a kde i proto naprosto logicky platí zrcadlově vytvořený pravidlo levý paprče. Stručně řečeno - je zralej na nakopání zepředu do míst, kde záda ztrácejí svoje dobrý jméno...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#60 Příspěvek od forbidden »

DukeNuke píše:Tak k úvodnímu příspěvku:
Shodou okolností jsem touhle křižovatkou projel v pátek. Značení je nyní jiné, než je na streetview, a to, že vodorovné značení V4 je nepřerušované, tedy plná čára souvislá. A tedy se jedná o připojení účelové komunikace => řidič vyjíždějící z této komunikace dává přednost všem.
Tedy kolega zakládající téma má pravdu.
Jo, máš pravdu, dneska jsem to zkouknul znovu a pořádně. Shodou okolností se tam zrovna stala nehoda. :) Ale jen plechy naštěstí.
Na mapách je to blbě, je tam souvislá čára.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“