Přečtení programu z kazety v moderním PC

Software potřebné k práci s elektronikou

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#46 Příspěvek od judeware »

Větu s odkazy jsem opravil a vypichuji ještě zvlášť.

Sony TC-K461S, něco málo o servisu... (8.7. 2023 15:45)
Soupis spínačů s poznámkami je v bodě [4].

Dokumentaci jsem našel u Maďarů (na stránkách hifiengine.com to chtělo registraci).
Naposledy upravil(a) judeware dne 09 črc 2023, 14:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
TeslaPC
Příspěvky: 226
Registrován: 08 srp 2022, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#47 Příspěvek od TeslaPC »

Pracuju na dílně jako učen v OZM na Hostivaři, našel jsem to tam mezi obřím bordelu, při záchraně pár kousků (celého auta až po strop) při úklidu skladu. Takže těžko říct kde to tam sloužilo, jsou tam a byly tam aasi všechny možné streoje co tady koho napadnou. Kazetu jsem zkoušel přehrávat m mono přehrávači Sharp který se používal u Atariho, mám tady totiž jednoho atariho s kompletní výbavou, ale bohužel jenom toho atariho se oživit nepodařilo ten už to má asi za sebou. Zdenka houšku jsem kontaktovat nezkoušel zatím.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#48 Příspěvek od Hill »

judeware píše:Větu s odkazy jsem opravil a vypichuji ještě zvlášť...
To toho moc neříká.
Kdybys tak měl servisní manuál (ke stejným mechanikám mám jeden tady, ale tento model uměl jen kazety IEC-I a IEC-II, takže tam nějaké kontakty chybí), bylo by víc věcí jasných.
Jestli je ten kontakt HALF určený pro kazety s dalším vylamovacím okénkem (na konci vývoje se pokoušeli výrobci například i o automatické rozeznání "dolbyované" kazety, což tady asi nebude, protože by nerozeznal, kterou verzí je záznam dolbyovaný), to zjistíš jen po kompletaci - třeba i do prázdného pouzdra kazety v místě kontaktu vyřízni díru, vraž ji do mechaniky a na displeji by se mělo něco objevit.
Nebo si stáhni manuál. Je v něm i to, kam si máš zavěsit řemínky při montáži panelu s motorky.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#49 Příspěvek od Habesan »

TeslaPC píše:V čase 13:13 a 17:56 do toho někdo promluvil.
PotPalo píše:To čo sa tam hovorí by mohlo naznačovať niečo o obsahu.
obchodník konec, logik start
gardnerova hra konec
herniarcheolog.blogspot.com /gardnerova hra
/obchodník
/logik
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od PotPalo »

Možno je to blbý nápad, ale podľa tých krátkych blokov a sústavného nosného signálu usudzujem, že by to mohol byť aj pokus o prenos programu cez telefónnu linku, čiže niečo ako prvý modem pre 8-bitový počítač. Počujeme iba jednu stranu, druhá strana zrejme potvrdzovala príjem každého bloku alebo žiadala o opakovanie. Inak si neviem predstaviť prečo by bol signál rozdelený do tak malých kúskov s tak dlhými zavádzačkami medzi nimi.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#51 Příspěvek od Hill »

Dlouhý tón sporadicky krátce přerušovaný blokem dat byl typický pro Atari.

Uživatelský avatar
asdf
Příspěvky: 64
Registrován: 06 říj 2022, 02:00

#52 Příspěvek od asdf »

Tak nevím.

Když se kouknu na ten signál, tak jsou tam dva druhy přechodu z maxima do minima a naopak: rychlý trvající asi půl milisekundy a pomalý trvající asi milisekundu. Ty rychlé přechody jsou vždy v páru. Takže řekněme, že dva rychlé přechody znamenají jedničku a jeden pomalý znamená nulu.

Když si ty bity vypíšeme, tak zjistíme, že v datech je každý devátý bit nulový (drtivou většinou). Takže nejspíš je 0 start-bit a 1 stop-bit.

Když to načteme po bajtech, tak to vypadá asi tahkhle (začal bych to číst v čase 12:10, tam by měl začínat ten Obchodník):
https://uloz.to/file/W41gZHUpNRbt/q-txt ... qiIycCZwH5

Akorát nevíme, jestli je první LSB nebo MSB. A taky je ty bajty možná nutné negovat (kdyby byl start bit 1 a stop bit 0). Ten nahranej soubor je LSB first a není znegovanej, ale zkoušel jsem všechny 4 kombinace.

Zkoušel jsem v tom hledat nějaké texty, ale nenašel (i když jsem zkoušel všechny 4 kombinace). V tom výpisu je nejdřív čas, pak hexa hodnota, pak znak (ASCII) a pak znak (EBCDIC). Ty znaky se zobrazují jen pro písmena a číslice. A koukal jsem do toho jako blázen, ale žádný text jsem v tom nenašel.

A ani mi to nepřipadá na nějaký strojový kód. Spíš mi to připadá, jakoby každý blok byl jedna řádka v basicu nějak zakódovaná, ale jak? Taky je každý blok jinak dlouhý. Je to záhada.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#53 Příspěvek od judeware »

Všechno by bylo jasnější, kdyby někdo podle zvuku opravdu jednoznačně poznal, do jakého stroje to patří. Pak by bylo zřejmé, jaký je formát záznamu. Když si odmyslíme prostý přenos bitů (podobný na "všech" strojích), tak další vlastnosti se liší podle značky osmibiťáku (mnohdy i jeho typu). Start bit před oktetem (0/1/není), oktet MSB/LSB napřed, stop bit za oktetem (0/1/není), různé pauzy (ticho), případně sekundy stálého "tónu"... To je kombinací a variant!

Brněnká dokumentace k ROM Sharpa to popisuje docela pěkně. :) Kazeťáku se týkají strany 20 až 24.

Zdrojový text programu s Basicu rozhodně nebýval v ASCII formě, jakou člk vidí při výpisu programu příkazem "LIST". Ano, je tam kódování. 8-) Ale opět - počítač od počítače jiné. :( Dva bajty číslo řádku, "token" (basický příkaz jednobajtovým čísem), parametry (mnohdy viditelné jako čitelné ASCII), oddělovací dvojtečka mezi příkazy na řádku a 00 hex na konci. Tak nějak to měl Sharp.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#54 Příspěvek od PotPalo »

Nejaký text tam hádam bude aj v ASCII. Zameral by som sa na kód medzery, teda 32. Binárne je to 00100000. Tie nuly a jednička v strede tam nejako budú, to je celkom viditeľné. A keď už nájdeme medzeru, tak okolo nej by malo byť ďalšie zmysluplné písmeno. A tak ďalej...
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
asdf
Příspěvky: 64
Registrován: 06 říj 2022, 02:00

#55 Příspěvek od asdf »

Aha. Tak když se každý bajt prožene určitou funkcí, tak vznikne čitelný kód (opět bych to četl od 12:10):
https://uloz.to/file/1FT53VUxODy6/q-txt ... cYAQOwZj==
Ta funkce má ještě mouchy, asi ji budu muset vyladit.
Zajímavé je, že pole se nemusí dimenzovat.
Nemůže to být IQ-151?

Uživatelský avatar
asdf
Příspěvky: 64
Registrován: 06 říj 2022, 02:00

#56 Příspěvek od asdf »

V čase 12:32.538 je:
IFL>OTHEN...
To znamená, že proměnné asi můžou být jen jednoznakové, jinak by těžko našel to THEN.
Pak by to IQ-čko nebylo.
Nebo to najde i tak.
Kdo ví.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#57 Příspěvek od judeware »

Zajímavé je, že pole se nemusí dimenzovat.
Je to sice daleko od záchrany a luštění obsahu dat u kazeťáku (náznak detailů jazyků v osmibitových domácích strojích), ale budiž -> pole proměnných (se stejným písmenem, dolněným číselným indexem) implicitně neexistují. Je na to příkaz DIM. Pro zajímavost uvádím odkaz na brožuru MZ-800 owners manual: (.pdf OCR) Potíž je, že osmibiťáci chodí spíš na jiná fóra, někdo z nich by ty zvuky určitě poznal. Co znám já, jsem už dřív vyloučil (a jiní).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#58 Příspěvek od rnbw »

Super praca. Mozno to fakt bude IQ-151: https://www.sapi.cz/iq151/umrom.php
Další zajímavostí je zpùsob ukládání dat na magnetofonovou pásku. Z dùvodu zjednodušení a unifikace výstupu (obrazovka, tiskárna, dìrná páska) se data ukládají pouze jako èistý text složený z ASCII znakù a jednotlivé øádky jsou oddìleny znaky CR+LF, bez možnosti pojmenovat program (vìtšinou se dával název do prvního øádku programu který obsahoval REM a název) a také bez jakéhokoliv kontrolního souètu. Jednotlivé øádky byly pøi nahrávání rovnou zpracovávány a pøidávány do programu (tak jako by je uživatel psal z klávesnice) což si vynutilo dìlat pøi záznamu pauzy mezi jednotlivými øádky tzv. meziblokové mezery.
Tu su nejake ukazky programov a vsetky nazvy premennych maju len jeden znak:
https://www.root.cz/clanky/graficke-moz ... ni-iq-151/

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#59 Příspěvek od judeware »

To znamená, že proměnné asi můžou být jen jednoznakové...
Dvouznakové, tj. 26² proměnných poskládaných z písmen anglické abecedy (minus rezervovaná slova, jako IF, ON). A např. takový Sharp mohl mít názvy i delší (bez toho, aby se ohlásila "SYNTAX ERROR"), ale jen první dva znaky byly platné. Takže např. VO je totéž, co VOCAS a TE je totéž, co TERMIT. :D

Zajímavé čtení (u onoho autora vždy) -> Programovací jazyk BASIC na osmibitových mikropočítačích

Uživatelský avatar
asdf
Příspěvky: 64
Registrován: 06 říj 2022, 02:00

#60 Příspěvek od asdf »

http://www.iq151.net/download/Skolni_Mi ... _IQ151.pdf:
Jestliže v programu je použita indexovaná proměnná
s maximálně třemi indexy, pro kterou nebylo deklarováno pole
deklarací DIM, provede se automaticky rezervování paměti pro toto
pole, kde maximální hodnoty indexů jsou rovny 10.

Odpovědět

Zpět na „Software“