Korekcni predzesilovac

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#46 Příspěvek od BASTLECS »

Cust píše:........ jen se mi nezda to asi petinasobne zesileni pri vytoceni korekci na max........
No jo no, víme jak je to s těmi grafy !!!!
Ono v případě korekcí (Bass/Treble) by se možná dalo i říci, že co se tváří velice složitě, nemusí být automaticky také kvalitní.
Já mám dobrou osobní zkušenost s jednoduchými korekcemi vyrobenými z upravených krajních pásem z EQ Belza. Má to příjemný zvuk, a pro standartní kvalitu bohatě stačí. Střední kmitočty neovlivňuje vůbec:

Obrázek

Graf je samozřejmě velice zjednodušen.
Zapojení má možná pouze jednu malou nevýhodu. Potenciometry jsou ve středu dráhy poněkud citlivější než v krajních polohách, ale řekl bych v mezích normy.
Když jsem se o korekce začal zajímat, postahoval jsem si spoustu nejrůznějších zapojení, a protože mě zajímalo jak to řeší profíci, prolezl jsem servisní manuály od několika značkových zesilovačů (Yamaha, Marantz, Technics), a zjistil jsem, že ti se s korekcemi rozhodně nemažou. Ve všech případech velice jednoduchá zapojení typu "Baxendall tone control", s kvalitními potenciometry. A hraje to jako fík.
Oni možná obvody našlapané tranzistory a operáky mohou být teoreticky špičkové, ale za předpokladu, že jsou skutečně precizně navrženy, a že jsou použity opravdu kvalitní součástky.
Podle mě má funkce ToneControl Bass/Treble umožňovat především jednoduché donastavení zesilovače podle toho, jaké jsou použity reprobedny. Ne všechny bedny mají dobře navrženou vyhybku, a korekce Bass/Treble mají pouze vyvážit nepoměr mezi účinností středobasového a výškového reproduktoru. Na nějakou náročnější úpravu frekvenčního spektra je určen equalizer.

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#47 Příspěvek od BASTLECS »

Cust píše:ok tak nejak to vypada (prvni obr.) jen se mi nezda to asi petinasobne zesileni pri vytoceni korekci na max....
Mám ještě jedno podobné zapojení, jenom mi nějak nejdou z hlavy rezistory R117, R118 a R119 u spodního obrázku. Že by měli snížit rozsah regulace?

Původní:
Obrázek

Plus R117, R118, R119:
Obrázek

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#48 Příspěvek od Cust »

nene, po rychlem skouknuti bych rtekl, ze se to bude chovat stejne
rekl bych, ze to bude jen proudova kompenzace mezi R7 a C2, tak aby se ten bod choval jako kdyby byl prizemen

Uživatelský avatar
kellik
Příspěvky: 154
Registrován: 12 zář 2007, 02:00

#49 Příspěvek od kellik »

Tu je podrobný popis návrhu korekcií v CZ:
http://www.b324.com/ek/korektory-nob.pdf

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#50 Příspěvek od BASTLECS »

kellik píše:Tu je podrobný popis návrhu korekcií v CZ:
http://www.b324.com/ek/korektory-nob.pdf
No paráda. Já jsem vlastně totéž našel v angličtině, louskal jsem to půl dne, a stejně špatně pochopil. Tohle je super. Jednoduché a výstižné.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#51 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mimochodem, ty potenciometry v korekcích používáte lineární nebo logaritmický ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#52 Příspěvek od BASTLECS »

ZdenekHQ píše:Mimochodem, ty potenciometry v korekcích používáte lineární nebo logaritmický ?
Linearní.

Subjetivně se mi zdá, že nejlépe hraje tranzistorové zapojení, má lepší zvuk než s operáky. V příloze schema s hodnotami součástek.
Přílohy
Tone Control.png
(182.87 KiB) Staženo 156 x

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#53 Příspěvek od Cust »

tomu subjektivne moc nerozumim, nechapu jak to muzes poznat, spis jsi mel lip (pro tebe) nastavene kriticke frekvence u propusti/zadrzi

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#54 Příspěvek od BASTLECS »

Cust píše:tomu subjektivne moc nerozumim.......
Čistě dle mého soudu a mého ucha. Samozřejmě že každý má rád jiný zvuk, a může se mu naopak zdát líbivější varianta s OZ.
Udělal jsem si jednoduchý bypass a zkoušel různá zapojení korekcí (bass/treble v poloze 0 - střed). Pouze u tranzistorového zapojení nebyl uchem rozeznatelný rozdíl mezi signálem vedeným přímo na PA, a signálem prohnaným obvodem korekcí.
Zkoušel jsem takto 3 zapojení:
1. s IO LM1036
(nebrat!)
2. Baxendall s OZ NE5532
(slušné, ale zvuk jakoby pod dekou)
3. výše uvedené zapojení s tranzistory
(dle mého ucha nejlepší)
Tranzistorové zapojení má sice trochu menší zdvih (asi cca +/-8dB), ale má příjemný sametový zvuk.
Zajímavé by bylo, vyzkoušet zapojení s OZ, s použitím nějakého lepšího operáku, OP275, nebo i lepšího. Dají se sehnat i špičkové OZ za cca 400,-Kč, ale je otázkou, jaký by to mělo smysl.

Uživatelský avatar
JoinerNet
Příspěvky: 24
Registrován: 24 pro 2006, 01:00

#55 Příspěvek od JoinerNet »

pro BASTLECS : Ahoj , nemáš náhodou nakreslenou DPS k tomu Tone Control s tranzistory ? Rád bych si to postavil :lol:

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#56 Příspěvek od BASTLECS »

JoinerNet píše:pro BASTLECS : Ahoj , nemáš náhodou nakreslenou DPS k tomu Tone Control s tranzistory ? Rád bych si to postavil :lol:
Mám, ale nějak nestíhám. Zítra to sem hodím.

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#57 Příspěvek od BASTLECS »

JoinerNet píše:pro BASTLECS : Ahoj , nemáš náhodou nakreslenou DPS k tomu Tone Control s tranzistory ? Rád bych si to postavil :lol:
Přílohy
ToneControl PCB.jpg
(156.3 KiB) Staženo 228 x
ToneControl (panel).jpg
(41.83 KiB) Staženo 77 x
ToneControl PCB 02.jpg
(167.66 KiB) Staženo 119 x

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#58 Příspěvek od BASTLECS »

Na desce chybí C 100uF v RC filtrech. Nutno přidat.
Naposledy upravil(a) BASTLECS dne 16 srp 2008, 11:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#59 Příspěvek od Sendyx »

To jsou detaili, kondík sem, kondík tam :D

Návštěvník

#60 Příspěvek od Návštěvník »

Bez C ten RC filtr moc ne RCfiltruje.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“