Něco málo o sluchátkách

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#46 Příspěvek od Cust »

no, vzdyt je vetsina dnesni hudby digitalni :-)

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#47 Příspěvek od zdenoeddie »

workhard píše:Hlavně,když byl majitel spokojen...mam pocit,že na nějakou dnešní hudbu by stačila i logika TTL :P
:lol: :lol: :lol: to je pravda, bum bac,bum bac, smsmsmst,bum bac,...... niektore "in" piesne mi pripominaju schmitak zapojeny cez reprak :lol: UP THE IRONS!!! :twisted:

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#48 Příspěvek od BASTLECS »

Určitě se mnou budete souhlasit, že i rozdílné hudební styly kladou rozdílné nároky na kvalitu podání, resp. aparatury. Pro výplachy jako je dnešní techno je třeba hlavně výkon, tvrdé basy, a odolnost aparatury. Oproti tomu člověk který poslouchá symfonickou hudbu, zvolí aparaturu s mimimálním zkreslením a dobrou dynamikou. Bohužel dnešní komerční trh se spotřební elektronikou jaksi vychází vstříct spíše těm vypláchlejším.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#49 Příspěvek od jef111 »

BASTLECS píše:...Bohužel dnešní komerční trh se spotřební elektronikou jaksi vychází vstříct spíše těm vypláchlejším.
Ano smaozřejmě, protože těch je víc, tímpádem se to lépe prodává. Navíc vyrobit výkonnou "bum bác" soustavu není zdaleka tak nákladné jako vyrobit kvalitní aparát. Všichni jdou s módou, zvlášť když jim hraje do karet.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#50 Příspěvek od BASTLECS »

Našel jsem několik zapojení OZ jako zesilovače pro sluchátka, v podstatě jsou si všechna velice podobná, použitelná pro všechna standartní operáky, tedy zřejmě i pro M5218AL. Možno použít i NE5532, nebo NJM4580.
Přikládám dvě schemata.
Přílohy
SN-HPA0501 schema.jpg
(125.39 KiB) Staženo 237 x
HP AMP with OPAMP 1ch.jpg
(66.64 KiB) Staženo 139 x

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#51 Příspěvek od Sendyx »

Nechci shazovat hračičkaření s lacinými operáky, ale jsou lepší projekty.
Jen namátkou...

http://tangentsoft.net/audio/pimeta/
http://www.audiodesignguide.com/Headpho ... neamp.html
http://headwize.com/projects/showfile.p ... e3_prj.htm

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#52 Příspěvek od BASTLECS »

Samozřejmě že celotranzistor je zvukově někde úplně jinde, pár jsem jich už postavil, v mnoha případech je ale špičková kvalita zvuku zaplacena mírným šumem, hodně záleží jaké se použijí tranzistory. Zejména BD139 + BD140 si občas trochu zašumí. Také kombinace OZ s TR vyžaduje opravdu dobré součástky.
Komu záleží na opravdu špičkové kvalitě, dá se jasně touto cestou. Ale jako standartní zesík pro sluchátka, který by si měl umět poskládat úplně každý, je varianta s jedním OZ celkem přijatelná.

PS pro Sendyx:
Druhý odkaz vypadá velice zajímavě, ale měl bych asi trochu strach ze šumu. Co ty na to?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#53 Příspěvek od Sendyx »

Proč by BD139 a spol měly šumět ?? Nedáváš je doufám na mikrofonní vstupy...

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#54 Příspěvek od BASTLECS »

Sendyx píše:Proč by BD139 a spol měly šumět ?? Nedáváš je doufám na mikrofonní vstupy...
No to v žádném případě.
Ale napadlo mě teď, že jsem vlastně nikdy neprovozoval jenom samotný koncový stupeň, vždy zapojený s nějakými korekcemi.
Tak jsem si právě teď dal tu práci, vyřadil korekce, a přivedl signál rovnou na potenciometr před koncovým stupněm. A pravdou je, že opravdu nešumí. Šumí ty korekce. Sice nepatrně, ale šumí. Samotný konec je OK.

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#55 Příspěvek od BASTLECS »

http://www.audiodesignguide.com/Headpho ... neamp.html
Zapojení z druhého odkazu mě docela zaujalo. Natolik, že se do něho možná pustím. Už jsem těch sluch. zesíků našel hodně, ale tento mi nějak unikl. Už jsem stavěl dva tranzistorové, ale oba mají řešen vstupní obvod s OZ. Tenhle celotranzistor vypadá opravdu nabušeně.
Jenom asi trochu poupravím plošňák. Ten původní se mi zdá zbytečně roztahaný. Teoreticky by se to mělo vejít na poloviční plochu.
Anebo že bych zkusil lampáč ????
Nemáte někdo nějaký dobrý typ?

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#56 Příspěvek od BASTLECS »

Zesilovač pro sluchátka:
NE5532 + BD139/BD140
Přílohy
HPA 002 sch.jpg
(64.04 KiB) Staženo 324 x
HPA 002.jpg
(58.29 KiB) Staženo 266 x

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#57 Příspěvek od BASTLECS »

Dotaz pro odborníky:

Zajímám se o tento projekt:
http://www.audiodesignguide.com/Headpho ... neamp.html

Autor doporučuje použít na vstupu kondenzátor 4,7uF MKP.
V čem je použití tohoto kondenzátoru lepší než u klasického foliového MKT či elektrolitu?

Dík za reakci.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#58 Příspěvek od Cust »

sice dotaz neni smerovan primo na me, ale:
elektrolyt se nepouzuiva kvuli nutnosti ho spravne polarizovat, ne?
mkt nebo mkp ci neco podobneho, je dle meho soudu jen vykrik HIFIsty, ktery tvrdi, dle sveho poslechu, ze jeden je vic nelinearni nez druhy a proto mirne zkresluje signal - podle me vyhovy jakykoliv "bezindukcni"

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#59 Příspěvek od Cust »

Pánové, jak se běžně u kvalitnějších konstrukcí zesíků řeší odpojení konce při zasunutí jacku na sluchátka??
Dík Čust.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#60 Příspěvek od Sendyx »

Někdy se to řeší samostatným přepínačem, třeba 0-A-B, kterým se zároveň přímo nebo relátkem spíná příslušný pár beden. Někdy bývá i výstupní relé konce blokováno pomocným kontaktem jacku...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“