2 ISTICE=BUM

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#46 Příspěvek od Maskot »

Pokud chces trochu jistotu,pridej do rozvodne skrinky jeden jistic jen pro tu Tvou skrinku,nic jineho z ni nepripojuj a toho vypinani jisticem se bat nemusis,nic mu nehrozi,proto je i tak konstruovan,aby se s nim vypinat dalo.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#47 Příspěvek od ZdenekHQ »

Trošku odbočím - před pár lety (asi tak 5-6) jsem začal experimentovat s ochranou mého RD proti přepětí v síti, hlavně při zásahu blesku atd. Takže jsem namontoval na kritický okruh bleskojistku + filtr + varistory (pozn. filtr musí být kvůli zpoždění a sekvenčnímu vybavení ochran, co se týká bleskojistky, zpoždění je tvořeno impedancí přívodní smyčky). Prodavač i kolega silnoproudař mě sdělili, že napětí uváděné na bleskojistce je efektivní hodnota (taková blbost, jak může bleskojistka spočítat efektivní hodnotu). Při "odpálení" nevhodné bleskojistky vypadl jistič 16A pro okruh a 3x25A pro dům. Bohužel před tím jsem to zkusil natvrdo v rozvodně a vypadl domovní 25A + shořela pojistka 40A ve skříni. Takže při strmém nárůstu di/dt vás stejně nic nezachrání a vylítnou minimálně dva jističe za sebou. To k selektivitě ochran.

Dodatek: Co se týká blesku, skutečně nakonec "přišel" - klasickej blesk zabiják, kdy mračno je ještě v dáli. Normálně všechno vypínám. Ohořelá tráva kolem domu, opadaný ořechy, vylítly domovní pojistky 40A + 25A domovní jistič + fíčko, odešly mě všechny 3 satelitní konvertory + wifi + karta v počítači, ovšem jinak minimální škody díky zmíněným ochranám. Naopak blbost byla pospojování "zemí" na půdě, protože to byla příliš dobrá zem pro blesk a tudíž se rozlezl po konvertorech. F-konektor v digitálním satelitním přijímači shořel na "kuličku" (po opravě funguje), ale dál se blesku nechtělo, nebyla to pro něj dobrá "zem", protože všechny "země" mám pospojovaný už v zásuvkách ve zdi mezi sebou a s PE, tudíž technika za víc než 100 kKč přežila . Tady už se nedá mluvit o náhodě, dalo se krásně vystopovat, kudy se přepětí šířilo a hlavně PROČ.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“