Schéma zapojení LED žárovek na 230V ?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od AmarokCZ »

Taky se mi podařilo ji nahradit - 6 výkonových LEDek z GME a k tomu tenhle předřadník.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#47 Příspěvek od Duvsan »

Už som to tu pár krát spomínal.
http://www.ledky.sk/led-ziarovky-ac230v ... 660-136smd
Zatiaľ plná spokojnosť.

Uživatelský avatar
Kolbaba71
Příspěvky: 29
Registrován: 14 srp 2011, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od Kolbaba71 »

Zase uběhly dva roky. Jelikož ledky co se běžně používají v led žárovkách jsou celkem staré a neúčinné, uvažuji o stavbě led žárovky s XML s proudem tak 1,5-2A. Jak na to, když napětí potřebuju jen 3,0-3,2V. Je k tomu nutný proudový zdroj. Stačí jen pár desetinek voltů navíc a už tam poteče výrazně větší proud a už by mohl být problém s chlazením. Mám vyzkoušeno, že při 3,3V tam teče 3A a při 3,7V tam teče 6A. Tento odpor je u každého kusu led jiný a tak proudový zdroj je nezbytností. Jak na to?

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#49 Příspěvek od helios »

Podobný problém som riešil tiež, ak uprednostňuješ jednoduché riešenie, doporučujem takýto malý impulzák. Tri ledky sa zapoja do série a celok na zdroj. V prípade viacerých vetiev lediek ešte u každej vetvy malý vyrovnávací odpor.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Kolbaba71
Příspěvky: 29
Registrován: 14 srp 2011, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od Kolbaba71 »

Tohle by bylo také řešení. Ale to by nešlo dát do klasického lustru, musel bych vyrobit kompletně nové svítidlo či původní lustr výrazně modifikovat. Sádrokartonový podhled, kam bych skryl případnou elektroniku nemám - je to starý dům kde je prkený strop s rákosem nahozený tenkou vrstvou malty.

Měl jsem na mysli trochu složitější zapojení jedné ledky XML, ale bez nutnosti vyrábět nové těleso svítidla. Navíc jedna XML s proudem 1,5-2A dodá dostatek světla bez toho, abych tam musel mít další dvě. Navíc ta XML není nejlevnější a použití více kusů by výrazně navýšilo cenu.

Zkoušel jsem osvětlit těmito 4ks XML jenž jsem rozmístil rovnoměrně po místnost 3,5x6m a při uvedených proudech je osvětlení naprosto dostatečné. Dalo by se říct že i nadstandartní. Toto byl jen pokus, jelikož rozvod od laboratorního zdroje nevypadal nijak vábně. Oživil jsem proto dva roky staré téma jak co nejlépe udělat led žárovku s XML. Zbylo mě pár vypálených led žárovek a tak jsem uvažoval o tom, že bych místo starých a levných smd led tam dal jednu XML a do původního elektroniky prostoru dal novou.

Tolik moje idea. Možná mě navedete na lepší.

Uživatelský avatar
VMlich
Příspěvky: 1
Registrován: 27 bře 2014, 01:00

#51 Příspěvek od VMlich »

Další rok v čudu a objevují se první "vysvícené" LEDovky na kuchání. U této není zapojen vybíjecí odpor pro kondenzátor omezující proud. Takže když se žárovka vypne v okamžiku, kdy je nabitý na -300V a vzápětí se podaří zapnout ji v okamžiku, kdy je v sítí +300V, jde do ledek taková špička, že se téměř jistě najde některá, co to nevydrží.
Další zajímavost tohoto typu je, že v sérii jsou dvě skupiny 20mA ledek po 12 ks. Takže když odejde jedna, tak celý proud 40mA teče tou druhou větví. Svítivost se moc nezmění, ale ty zbylé dostávají pěkně na frak.
A když to některá z nich neustojí, tak na tom elektrolytu je místo 33V najednou 300V, a protože je dimenzován jen na 160V, tak se nejdřív nažhaví a po delší době může krásně explodovat.
Osobně bych k tomu elektrolytu dal paralelně ještě aspoň M1 keramiku, a ty přívody k ledkám bych pustil přes feritové očko, možná i 2-3 závity, na omezení proudových špiček ledkama.
Přílohy
Ledovka2.jpg
(133.29 KiB) Staženo 257 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#52 Příspěvek od rnbw »

To je presne ten najlacnejsi hnus, nieco podobne som tiez mal v rukach.

Dalsia vec je, ze ked sa jedna LED prerazi, tak tou vetvou tecie vacsi prud, co sposobi prerazenie dalsej. Skonci to az vtedy, ked sa niektora prerusi.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#53 Příspěvek od helios »

Je až záhadou, ako sa v našej predajnej sieti môže objaviť takýto nebezpečný šmejd. :?
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
atdeskcz
Příspěvky: 17
Registrován: 21 lis 2009, 01:00

#54 Příspěvek od atdeskcz »

Uplynul další rok a já nakoupil pár druhů LEDek na ebay, některé mi svítí už půl roku a jsou v pohodě, ale nedávno mi zhasly dvě LEDky, které mají pouze plastový obal kolem celé žárovky. Ostatní, které mám, mají minimálně skleněnou část nebo skleněnou a hlinikouvou část, pro chlazení. Mám několikrát 5W s SMD 5050 a pak mám 3 x 12W LEDku a ty svítí jak čert. Hřejou se, ale zatím svítí, ostatně jsou to výkonné LED čipy, takže ty se budou zahřívat, že :).

Spálené žárovky jsem rozebral a nenašel jsem v zapojení žádný problém, který by měl něčemu vadit. Později jsem přišel na to, že se mi propálil jeden led čip v seriovém zapojení čipů, takže jsem jej zkratnul a žárovka se zase rozsvítila. Napadlo mě jej nahradit nějakým rezistorem, ale nejprve jej musím někde sehnat, jsou to pro mě takové testovací pokusné LED žárovky. Peníze jsem za ně dostal zpátky, Číňan se nevykrucoval. Úplně jiné jednání jak v Česku.

Každopádně u obou žárovek se přepálil jeden čip, takže u obou stejný problém. Mám ještě dvě další stejné žárovky, které mají pouze jinou patici a svítí mi studeným bílým (denním) světlem a prozatím svítí bez problémů.

Problém bych u těch mých spálených LEDek viděl v chlazení. Plastový obal přecejen bude více akumulovat teplo než sklo nebo hliník. U dalších dvou kusů se s nimi svítí pouze krátce (chodba a komora), takže možná proto jsou ještě funkční. Každopádně už vím, že pouze není baňka skleněná nebo hliníková, tak to na dlouho nebude :D.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#55 Příspěvek od Duvsan »

Niečo podobné ako VMLich som našiel tiež. Len telo je nie z plastu ako takého, ale čosi krížené s keramikou pre odvod tepla. Elyt na diódach "vykypel" a ledky dostali. Mám druhý taký modul a hoc som s ním mal iné plány, tak zmena plánu, skúsil som to opraviť, resp. prerobiť. Elektroniku som použil predradník z 12W úsporky, zvitok (2n2) medzi vláknami i s PTC som odstránil, takže to zostalo ako prúdový zdroj. Elyt som nahradil zvitkom z toho LED predradníka, tým som odstránil najproblémovejšiu súčiastku. Samozrejme pred LED modul som ešte musel doplniť štvoricu diód. Elyt som neosadil, ledky som nechal pulzovať, stroboskopické efekty tentokrát neriešim. Teoreticky by to malo vydržať, pokiaľ som tie LED nepreťažil. Neviem, ako to zmerať, resp. nemám potrebnú výbavu. Asi to dám na risk a v ďalšom kole použijem slabší predradník, jeden LED čip 10W a chladič z procesora.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#56 Příspěvek od Duvsan »

Duvsan píše:Samozrejme pred LED modul som ešte musel doplniť štvoricu diód. Elyt som neosadil, ledky som nechal pulzovať, stroboskopické efekty tentokrát neriešim.
Keď som to dával dohromady, zabudol som na samoindukciu v cievke. Tlmivka je kŕmená pravouhlým napätím a ju využívam ako prúdový zdroj. Ako asi vyzerajú priebehy za ňou? Nie sú tam ihlové prekmity? Nemal by som sa báť o tie LEDky? Mám doplniť nejaký kondenzátor ako blokovačku?

Uživatelský avatar
raduszek
Příspěvky: 9
Registrován: 30 led 2011, 01:00

#57 Příspěvek od raduszek »

co říkáte na CL20M45 ? Zatím jsem o tom moc nenašel. Jaké to má vyýhody? nevýhody?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“