jak tlustý kabel na elekrorozvod

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jefo250
Příspěvky: 57
Registrován: 16 čer 2007, 02:00

#46 Příspěvek od jefo250 »

Já jako elektormontér dávam na 1,5mm2 kábel jistič B10A ,na 1f zásuvky 16A jističi B16A.. na třífáz budto CYKY 5Cx2,5 na 16A vidlici nebo CYKY 5Cx4 na 32A vidlici.. jističe u bytu použiji B třídy v krajním případe lze použít i C ten je pomalejší..

ale platí to vždy že:
1,5mm2 jistič 10A max protekajíci proud 13A
2,5mm2 jistič 16A max protekajíci proud 20A
4mm2 jistič 20-25A max protekajíci proud 28A
6mm2 jistič 32-35A max protekajíci proud 40A
pokud taháš i rozvody měl by si na koupelnu použít i proudovej chránič.

kabely je dobré používat CYKY-J nebo O anebo pokud si více sáhnweš do kapse tak "nehořlavé káble" CHXKER-J nebo maji označení N2XH-J nebo i NXH-J jsou o něco drahší ale vydrží přípdane propálení drátu tak že to nepropálí izolaci...no nemělo by teda :D :D

Uživatelský avatar
Zdenci
Příspěvky: 68
Registrován: 17 lis 2008, 01:00

#47 Příspěvek od Zdenci »

Nechapem co riesite,
Pre vodic Cu 1,5mm2 je max dovolene prudove MENOVITE zatazenie podla sposobu ulozenia od 14,5A do 28A, pre Cu 2,5mm2 od 19,5A do 37A. Pokial je kabel ulozeny v omietke a ma prierez 1,5mm2 mozte s prehladom pouzit istic 16A, MUSITE TO MAT VSAK VYPOCTOM DOLOZENE A JASNE A PREUKAZATELNE ZE KABEL JE NAOZAJ PO CELEJ TRASE TAKTO ULOZENY...
Hovorime o rozvodoch tykajucich sa bytov, nicoho ineho len bytov a len pre 3 vodicovy rozvod. Pre pevne pripojene spotrebice nad 2kVA a vratane sa MUSIA zriadovat samostatne istene obvody.

Vzdy musi platit ze vypocitany prud obvodu ma byt mensi alebo rovny ako MENOVITY prud istiaceho prvku a ten ma byt mensi alebo rovny ako max dovoleny MENOVITY prud pretekajuci vodicom v zavisloti na jeho sposobe ulozenia.
Toto je potrebne zabezpecit len pri pretazeni obvodu.

Pri skrate ide o cas, a to ako o cas vypnutia istiaceho prvku v stanovenom case vzhladom k bezpecnosti, tak o cas za ktory sa moze zohriat vodic na nebezpecnu teplotu, nie je to zrovna jednoduchy vypocet. Tu uz jednoduche tabulky neplatia. vysledkom vypoctu je v podstate urcenie ci vzniknute prudy obvodu stacia na vynutie istiaceho prvky v stanovenom case. Pre napatia do 230V vratane je to 0,4s, pre 400V vratane 0,2s, nad 400V 0,1s. A z toho teda vyplyvajuca impedancia vypinacej slucky.

Preto je jednoduchsie zauzivane pouzivanie 10A=1,5mm2 a 16A=2,5mm2 lebo max MENOVITE prudy v najnepriaznivejsom ulozeni su naozaj 14,5A a 19,5A, teda pre 14,5A je najblizsi nizsi alebo rovny 10A istic a pre 19,5 A je najblizsi nizsi alebo rovny 16A istic...A nikto sa z nikym nikdy nebude hadat.. :)

V prvom rade je vzdy bezpecnost z hladiska zasahu elektrinou, v druhom rade poziarnu bezpecnost a v tretom rade spolahlivost... :wink:

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od Jenys »

Tak to je úplný a pro práci dostačující výklad jak postupovat pri instalaci elektrických rozvodů. To se mi líbí. :)
Již jsem se pustil do první fáze výměny lelektrického vedení ve zdech. Ne vždy jsou ty staré trubky výhodou a zjednodušení práce. Na jednu stranu ušetří práci se sekáním, ale jinak je někdy problém pokud rovnou starým drátem nenatáhnu nové vodiče zpět do trubky, a ani to vždy nepomůže. Pokud je trubka někde promáčknutá, nelze tam vodiče dostat bez sekání. Na druhou stranu je dobré, že se lépe vyseká drážka po trubce, než ve zdi ze starých poctivých a přepálených cihel :( :roll: To jsem musel naštěstí udělat jen u jedné trubky, byla natolik poškozená, že nebyla jiná možnost a díky vysekání jsem zjistil i další neduhy té zdi. Někdo v ní vedl komínovou rourou plechovou, z koupelny od prádelního kotle (již tam není)kouřovod a ta zed je pěkně děravá. Takže aspoň jí opravím. Jak se říká, všechno špatné je pro něco dobré :lol:
Snad se v neděli dostanu k další práci a to bych už dělal zásuvky, což bude příjemnější činnost. Na díry pro krabice jsem si koupil korunkový vrták a tím to jde dobře. Jen je problém v těch přepálených cihlách. :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“