Harddisky MFM

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#46 Příspěvek od rnbw »

Odfot aj tie kable.

míša

#47 Příspěvek od míša »

vyfotím, ale zase asi až zítra.
A ještì dotaz - poraïte nìjáký program na low level formát. Já jsem to zkoušel s Maxtor PowerMax ale nevím jestli vùbec zná jiné než IDE disky.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#48 Příspěvek od Crifodo »

OK, už to chápu. Některé řadiče ISA měly i přímý konektor na desce.
Floppy mechaniky mají neosazený pin 3 (druhý zleva ve spodní řadě), tím asi sledujou nezáměnnost. Jak říkám, volba konektorů a celkově koncepce byla chvílema u ajbí em na palici.
Low level formát mají přímo MB, ale záleží jak která. Al epozor u hodně starých disků se to nedoporučovalo, protože na začátku byl v nultém sektoru záznam o organizaci disku, místo v EPROM :twisted:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#49 Příspěvek od Andrea »

míša píše:vyfotím, ale zase asi až zítra.
A ještě dotaz - poraďte nějáký program na low level formát. Já jsem to zkoušel s Maxtor PowerMax ale nevím jestli vůbec zná jiné než IDE disky.
Low level formát toho MFM disku? Na to se mi osvědčil Disk Manager - Seagate od Ontracku V4.00 z roku 1989.

míša

#50 Příspěvek od míša »

Že se low level formát nedoporuèoval? Já jsem zase èetl v odborné literatuøe, že když se dává MFM disk na jiný øadiè tak je low level formát nutný?

Tady je fotka toho kabelu. Ta ucpávka byla asi v jiné zdíøce, ale už nevím ve které... Ale kolík na kartì nechybí žádný takže jsem ji musel vyndat a nechápu proè tam byla.
Přílohy
kabel.JPG
(102.67 KiB) Staženo 44 x

míša

#51 Příspěvek od míša »

Ještì dotaz: Nemìla by ta karta mít nìjaké IRQ?
Na 1. fotce je zapnutý øadiè na základní desce - IDE controller 14,15

Na 2. fotce je øadiè na základní desce vypnutý a karta nemá žádné IRQ. Nemìlo by se tam nìco objevit?
Přílohy
oba IDE kanály na zákl.desce vypnuté .JPG
øadiè na základní desce vypnutý
(165.61 KiB) Staženo 49 x
oba IDE kanály na zákl.desce zapnuté .JPG
øadiè na základní desce zapnutý
(156.77 KiB) Staženo 51 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#52 Příspěvek od Crifodo »

K obsazení pinu na 34 pinovém konektoru viz foto FDD.

Přerušení se u přídavné desky může schovat pod přerušení pro floppy, obyčejně snad IRQ6.

Tys nechal zapnutý onboard floppy řadič??

K otázce lowlevel a ztrátě informací o struktuře dat: vycházím z knihy M. Minasi: IBM PC - Velký průvodce hw, česky Grada 1994, okolo s. 420. Sám jsem prastarý MFM na fyzické úrovni (radši) přeformátovat nezkoušel a ani nebyl důvod. třeba má někdo jiné poznatky.
Tu knihu ti doporučuju přečíst, je tam mj. i problematika správného propojování překřížených 34pin kabelů atd.
Přílohy
FDD_pin3.JPG
(93.35 KiB) Staženo 41 x

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#53 Příspěvek od Devo70 »

Možno bude problém v obsadenom IRQ 15 Serial Bus Controllerom. IRQ 14, 15 využívajú prioritne radiče diskov.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#54 Příspěvek od Andrea »

míša píše:Ještě dotaz: Neměla by ta karta mít nějaké IRQ?
Na 1. fotce je zapnutý řadič na základní desce - IDE controller 14,15

Na 2. fotce je řadič na základní desce vypnutý a karta nemá žádné IRQ. Nemělo by se tam něco objevit?
No těžko se ti ta karta objeví ve výpisu PnP zařízení na PCI sběrnici, když je na ISA a není PnP. Sežeň si radši nějakou 286ku.

Edit: Jestli dobře počítám, tak podle té fotky karta používá IRQ14.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#55 Příspěvek od rnbw »

Odfot miesto, kde je kabel prekrizeny. Je mozne, ze to je FDD kabel...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#56 Příspěvek od Crifodo »

FDD překřížení 10-16 <>16-10, MFM HDD 25-29<>29-25.

ale jestli výzkumník nezkoumá připojení DVOU MFM naráz, překřížení bych neřešil a disk zapojil do místa bez překřížení a jen vybral drive propojkou na HDD. Proč si komplikovat život. Hlavně aby kabel měl nepřerušené žíly nebo nezkratované mezi sebou, ty kabely už mají za sebou obyčejně moc manipulací a samořezné konektory nejsou zrovna na věčnost. Jako všechno z té nadšenecké doby prvních IBM počítačů pro doma.

pepik9

#57 Příspěvek od pepik9 »

K otázce lowlevel a ztrátì informací o struktuøe dat: vycházím z knihy M. Minasi: IBM PC - Velký prùvodce hw, èesky Grada 1994, okolo s. 420.
Mozna u puvodnich PC "bez pripony". U XT jsem se zucastnil LowLF, ale nebylo to z biosu ale z prikazoveho radku, je to uz 20 let.. Sam jsem ho delal u AT286, bez problemu, u obou disk seagate 40MB MFM. Byla u toho disketa Ontrac Disk Manager. Akorat na tom disku byla nalepka s vypisem neduveryhodnych sektoru, ktere se mely zadat, aby je format vynechal. Ja to neudelal a chodil bez ztraty dat dale. LLF format nebyl doporucovan delat u IDE disku.

míša

#58 Příspěvek od míša »

Dìkuju všem, tak už jsem na to pøišel. Ten disk startuje asi moc pomalu a základní deska rychle, takže vždycky po zapnutí nahlásila - hard disk fail. Když jsem ale nechal disk bìžet a restartoval to Ctrl+Alt+Del, tak už disk funguje.

Teï ještì sháním program na low level formát, protože jsou tam chyby a Fdisk si s tím neporadí (buïto nejde spustit vùbec, a nahlásí že je disk neèitelný, nebo se spustí ale kontrola integrity nedobìhne až do konce).

Nevíte kde se dá nìjáký stáhnout?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#59 Příspěvek od Crifodo »

Mně naopak pomohlo formátování na nízké úrovni vzkřísit beznadějný IDE Quantum. Zřejmě to náboženství má víc odstínů, taky jsem četl vyjádření některých mágů, že nic jako low level formatting mimo výrobce disků ani neexistuje, zřejmě tím mělo být řečeno, že některé řadiče nedovolí mechanice disku nové vytvoření pozic sektorů na plotnách?
Je ale fakt, že některé IDE HDD v přechodném období používaly různé utility a manažery pro zprovoznění velkých kapacit pro staré MB a když se smázly, bylo vystarány (diskety s instalací utilit obyčejně uživatel - pakůň poztrácí).
U disket běžně provozuju LL formát permanentním magnetem, když tvrdošíjně hlásí "Vadná stopa 0, sektor 0, disk je nepoužitelný".
-----
Míšo zkus nastavit ten MFM jako druhý sekundární a ty předtím na "AUTO", tím získá trochu času než si MB otestuje ty neplatné pozice.
Starší MB mají low level formátování jako volbu přímo v BIOSu, je tam možnost scanování povrchu a hlavně vyčištění předchozích tabulek vadných clusterů, což mně pomohlo u toho "vadného" Quantum.

míša

#60 Příspěvek od míša »

Jo nìkde jsem to vidìl, ale já low level format v BIOSu nemám tak sháním program...

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“