MOSFET-pájení

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od forbidden »

Elektricke pole bude v okoli smycky velmi slabe, to nemuze zapricinit zniceni snad niceho. Jiskrenim na spinaci budou vznikat pulsy elmag. pole, ale to bude relativne daleko od pajene soucastky. To mi prijde pravdepodobnejsi zniceni neceho napetim indukovanym diky elmag. poli samotne smycky.
Aby toto vlakno nedopadlo nakonec jako nektera dalsi prilis teoreticka :wink:

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#47 Příspěvek od radekrd »

forbidden píše:
breta1 píše:radekrd:
některé součástky (např. některá vf feritová jádra) jsou náchylné na poškození silným magnetickým polem trafa a pájecí smyčky.
To je prosím pravda? Co se tam poškodí?
Asi teoreticky muze prasknout jadro, jinak nevim. Kdyz jsem delal pokusy s menicem, tak jsem do vinuti na hrnickovym jadru poustel celkem velky proudy o ruznych frekvencich a i kdyz jsem jadro utahl tak silne, jak jsem si troufnul, stejne se mi povolilo a drncelo. Takze by mohlo teoreticky pri spravne frekvenci a sile prasknout, mozna....[/quote]

Ne, to je myšleno tak, že u některých speciálních feritů pro vf techniku může dojít k trvalé změně parametrů vlivem silného mag. pole.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od workhard »

já jsem si jednou trafopájkou smazal na capstanu ve videu pár synchronizačních značek. Docela blbý,už se to nedalo opravit :roll:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#49 Příspěvek od fero7 »


Uživatelský avatar
Carel
Příspěvky: 572
Registrován: 16 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumava

#50 Příspěvek od Carel »

Co vím na 100%,trafopájkou se dají"hezky"zlikvidovat procesory,když by je chtěl někdo vyletovat z desky. :(

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#51 Příspěvek od Andrea »

Carel píše:Co vím na 100%,trafopájkou se dají"hezky"zlikvidovat procesory,když by je chtěl někdo vyletovat z desky. :(
A které procesory? Kdysi jsem trafopájkou měnila na desce 386SX a pak chodila pár let, než jí vyhodili na zastaralost.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#52 Příspěvek od fero7 »

Andrea píše:A které procesory? Kdysi jsem trafopájkou měnila na desce 386SX a pak chodila pár let, než jí vyhodili na zastaralost.
Preco chodit z extremu do extremu?

Uživatelský avatar
Carel
Příspěvky: 572
Registrován: 16 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumava

#53 Příspěvek od Carel »

Andrea píše:
Carel píše:Co vím na 100%,trafopájkou se dají"hezky"zlikvidovat procesory,když by je chtěl někdo vyletovat z desky. :(
A které procesory? Kdysi jsem trafopájkou měnila na desce 386SX a pak chodila pár let, než jí vyhodili na zastaralost.
Myslel jsem konkretně procesory v tv přístrojích.Na př.SDA20563-A... :oops:

Uživatelský avatar
Carel
Příspěvky: 572
Registrován: 16 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumava

#54 Příspěvek od Carel »

to Andrea.Teď jsem si uvědomil,chcete mě vytočit s tou 368čkou.Také vím,jak vypadá,kde se používala a možná ještě používá.Zatím mě paměť ještě trochu slouží i když někdy opožděně. :)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#55 Příspěvek od Crifodo »

už jenom čekám, kdo se přihlásí že klempířskou 500W štanglí měnil displej v hodinkách a dodnes běhají, i když jsou zastaralý...

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#56 Příspěvek od Andrea »

Nechci nikoho vytáčet. Za studií na
průmce nebylo peněz na nákup
mikropájky a bylo potřeba vyměnit
procesor v PQFP100, tak jsem ho
trafopájkou z jedné desky sundala
a na tu nemocnou osadila. Pro
rejpaly, pájka měla 100W a na
okapy se nehodila.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#57 Příspěvek od Sendyx »

workhard píše:já jsem si jednou trafopájkou smazal na capstanu ve videu pár synchronizačních značek. Docela blbý,už se to nedalo opravit :roll:
Jo, tohle se mi taky stalo, když jsem v návalu iniciativy měnil vyschlé elyty a nevytáhnul jsem preventivně rotor. Capstan se pak točil metodou přískokem vpřed :oops:

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#58 Příspěvek od jjilek »

Ale ta 500W klempířská pájka je někdy báječná věc. Pokud máš na něčem kopec vývodů a bakuli cínu, tak se to nedá ničím jiným prohřát. A bezpečně se odpájí součástky zejména při odpojené pájce. Má dostatečně velkou tepelnou kapacitu a je to bezpečné. Ale na hodinky to samozřejmě není.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#59 Příspěvek od Crifodo »

Každá technologie chce svoje nástroje, jinak je to improvizace a od určité úrovně už rovnou prasení. Samozřejmě etapa samofinancování je náročná, když se nacházíme v ekonomické sféře "bastlíř".
Trafopájka bývala na spodní hranici pořizovacích nákladů, jednoduché kopyto taky, mikropájka bez regulace se dá pořídit za 60 peněz (v 60. letech na ni vyšel dokonce návod v časopisu Zápisník tuším, topné tělísko z tuhy), kvalitní pájecí stanice a kvalitní hroty se vyplatí už jen tomu, kdo dobře ví proč, co a za kolik s tím dělá.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#60 Příspěvek od Peterseal »

Ked sa tu bavite o tych MOSFEToch tak viem ze rozdiel medzi FETmi a MOSFETmi je ten ze mosfet ma izolacnu vrstvu oxidu kremiciteho na gejte ktora zlepsuje je vlasnosti vo VF obvodoch..Ale ako?
A este: FET tranzistory nie su tak haklive na statiku?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“