elektronkový mikrofonní předzesilovač

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
elipsa
Příspěvky: 98
Registrován: 02 črc 2008, 02:00

#46 Příspěvek od elipsa »

mmjuz Co budeš připojovat na vstup toho mikrofoního předzesilovače? Výstup se asi bude připojovat na nějaké digitální zařízení? Víš jaké má maximální špičkové napětí, které ještě nezkresluje a co vydrží ochrany vstupů takového digitálního přístroje, pokud tam vůbec jsou?

Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#47 Příspěvek od mmjuz »

Ale jo, já Dráťáku, přijímám bez výhrad výhody použití pentody EF86, tak jak mi byly výše předloženy. Zvláště pak v magnetofonu, který se při provozu neustále třese. Také slavný a dnes nad zlato ceněný tube preamp Telefunken V72 je řešený nějakou pentodou na vstupu. Ale když jsem na netu hledal různá schemata, v drtivé většině se jednalo o zapojení s dvojitou triodou. A to i v luxusních zařízení dnes slavných firem jako třeba Altec, nebo Gyraf Audio. Vzhledem tomu, že doma mám celkem zásobu 6N2P EV, o kterých si myslím jen to nejlepší, tak jsem se rozhodl pro tuto variantu. Navíc to zapojení od Jensena má přesně to, co potřebuji a nemusím nic moc vymýšlet. A to přepínač citlivosti s možností použití starých páskových mikrofonů, z kterých leze opravdu mizerný signál, ale zato mají krásnou barvu zvuku, dále napájecí phantom, přepínač Pad s útlumem 20dB, který bude výhodný při připojení nějakého nástroje. No a tím jsem částečně odpověděl i Elipsovi. Pro upřesnění, páskáče budou tyto: Vuela AMP410, Tannoy Ribbon, T-Bone Ribbon. Pak různé kondenzátory a vše možné. Signál z preampu půjde do mixu, nejčastěji do analogu Mackie 1604 ( s přebuzením nebudou problémy ) a pak teprve do záznamového zařízení. A ani to nemusí být výlučně digitální.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#48 Příspěvek od Crifodo »

V čem jsou zámořské pentodové vstupy magnetofonů tak exotické??

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#49 Příspěvek od sinclair »

Patrně proto, že EF86 či EF806S nemají za mořem odpovídající ekvivalent.
Přitroublí amíci do všeho cpali dvojtriody jako 7025 a podobné.

Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#50 Příspěvek od mmjuz »

Tak to vysvětluje třeba ty magnetofony, či další zařízení vyráběné řekněme před rokem 1990. Ale v dnešním globalizovaném světě je přeci úplně jedno, kde se co vyrobí. Např. tento krásný Avalon: http://www.avalondesign.com/vt737sp.html má v sobě dvojitou triodu 6922 Sovtek. Kdyby se konstrukltéři rozhodli pro EF806S, tak si ji nechají v Rusku ( na Slovensku, v Číně...) vyrobit a dovezou ji stejným způsobem. Oni musí mít nějaký důvod, proč používají na první pohled méně výhodné dvojité triody, oproti pentodě EF806S. V ceně té elektronky to sotva bude. Možná je to ve zvuku, třeba nějaké to procento zkreslení je u těch triod na jiných frekvencích a zní lépe, než ty pentody? To je samozřejmně nepodložený odhad.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#51 Příspěvek od BOBOBO »

Můžu Ti sdělit , že firma kde pracuju koupila mašinu ze slavné ameriky , ale ta číhož co přišla . Naši učedníci by rozvody vody i vzduchu udělali rozhodně lépe . Motory bez svorkovnic , bez odlehčení kabelu . Mašina za miliony na zakázku a oni vyrobili válce pro umístění motorů na druhé straně než byla realita . No děs .

Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#52 Příspěvek od mmjuz »

No jo, ale já nevím, co z toho pro mne vyplívá? Jednou jsem měl ruskou kalkulačku....

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#53 Příspěvek od Sendyx »

Neřešil bych, co dnes udělá který americký vohnout a lempl, ale raději bych si našel třeba dokumentace radiopřijímačů z 30. a 40. let, nebo spotřební elektroniky z 40-50. let a porovnat si s Evropou a ČSSR.. třeba Sherwood S5000 si někdo porovnejte s nějakým tuzemským výrobkem té doby :wink:

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#54 Příspěvek od Dratak »

Sendyxi, probádal jsem jen evropské modely, Hofhanse, Bozděcha a co jsem našel na netu. Zkusil jsem si ale vyhledat EF86 na radiomuzeu a prohlédl si přístroje, kde byla použita. Nejméně z poloviny šlo o magnetofony. Bohužel nemám plný přístup ani nevím jak se stát členem.
Jinak se na vstupní zesilovače používala i ECC81 nebo ECC83, ale vždy zapojená klasicky, nikde jsem nenarazil na kaskádní zapojení. Jedinou výjimkou na kterou jsem narazil je 6CC42S v magnetofonu Tesla MGK10.

V USA nemá sice EF86 ekvivalent, ale co třeba 6AU6? Lineární pentoda původně pro VF a MF zesilovače, použitelná ale i jako vstupní NF zesilovač. S vybranými vojenskými 6AU6 od General Electric, navíc mírně podžhavenými (žhavené jen 5V stabilizovaných) je zesilovač na tom šumově ještě lépe než EF806S Tesla, původně do modulačních zesilovačů rozhlasu po drátě. Zato maďarské 6AU6 mi šuměly podstatně víc i trpěly mikrofonií. Ty americké mám v podobné aplikaci-1.stupeň RIAA předzesilovače pro přenosku.

Takže si myslím že v Americe mohli místo EF86 používat 6AU6.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#55 Příspěvek od zdenoeddie »

Dratak píše:Sendyxi, ..... 6AU6.
Ano pouzivali........
a na radiomuseu je potreba zaplatit clenske atd...

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#56 Příspěvek od pole »

Ja len prikladam informaciu ze cca pred mesiacom som maitelovy konecne dokoncil jeho 2 kanalovy lampovy preamp podla GYRAF G9. (Staval som to 6 rokov, najskor mu to neponahlalo tak ani mne tak sa z toho stal leziak mojej dielne, potom po tom opat zacal tuzit tak som to podokoncoval, nakoniec som mu to dal do myslim krasnej vyslednej podoby :)

http://www.gyraf.dk/gy_pd/g9/g9pd.htm

Je to pekny preamp s dobry zvukom, dobre navrhnuta konstrukcia, pouzili sme original kvalitne trafa Lunhal, zmenil som zapojenie anodoveho zdroja original stabilizator co bol v povodnom navrhu som nemohol zohnat tak som tam dat klasiku s Mos FETom a napatovim zdrojom v G tranadku...
V prilohe je vysledny meraci protokol premerany s AP Systemom One. Ak by niekoho zaujimali parametre moze si to prelistovat. Jeho frekvencna charakteristika je dostatocne siroka (pre -3dB ide daleko cez pocutelne pasmo, subeh kanalov fakt dobry, odstup S/N tusim -75dB, skreslenie cca 0,5percenta, max zosilenie tusim 47dB... )

http://www.ulozto.sk/x3UPHD7/meraci-pro ... tec-ix-pdf
heslo : ECC82

odporucam ak niekto uvazuje o mikrofonovom preampe do studia alebo vaznejsie robenie hudby.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#57 Příspěvek od Sendyx »

No super, to vypadá docela hezky :) .
Jenom škoda, že není zadokumentováno THD při menším vstupním signálu a podobné věci, ta část měření je docela odfláknutá (nebyl strojový čas ?).

BTW, u toho AP One, pod jakou verzí softu běhá a na jakém rozhraní ? Jak se přenášejí data z toho obslužného PC a v jaké podobě, tabulky k dalšímu zpracování, nebo hotové screeny a gify ?

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#58 Příspěvek od pole »

Ono by sa tam dalo merat este hocico ine ale ten strojovy cas. Aj tak som to meral asi pol dna, najskor sa s tym clovek uci robi 3 hodiny (predsa len DOSovske rozhranie cez prikazovy riedok, potom asi 4hoiny mera uplne bludy a ked zisti ze to bolo cele zle lebo osm nemal pripojenu zataz 600ohm (da sa zapnut v masine) tak uz je noc a hodina na nameranie celeho odznova :)

Akym rozhranim komunikuje AP s PC neviem ale je to daka karta dodavana vyrobcom tak to nebude niec standartne ako LPT a podobne....

Karta je bohuzial ISA teda do noveho PC to uz clovek nenarve a bohvie ci existuje aj novy software pod Win.

Vystup z merania je subor s priponou .DAT (prikladam ale uz neviem co to za meranie bolo)
Je to Textak s pekne usporiadanym meranim (ako by tabulka) vlavo pri akej frekvencii v pravo "kolko", da sa to inportovat do excelu (treba preniest cez disketu do novodobeho PC :) pripadne na tej 386ke bezal taky rezidenty softvare ktorym sa dala printscreanovat obrazovka do .PCX suboru a to sa uz da otvorit ako obrazok vo Win (z neho su aj obrazky v "meracom protokole")

Je to super masinka no skoda ze musi fungovat so starym PC.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#59 Příspěvek od Sendyx »

Aha, tak to bylo asi ovládané přes APIB a tu jejich kartu, a asi pomocí S1exe. Tam se všechno zadává "tabulkově". Zároveň se dá ovládat zbytek systému, tedy switchbox a DCX modul.
Existuje novější software, APWIN, který běhá pod W98 a umožňuje ovládání pomocí LPT. Však taky konec výroby AP S1 byl 2002 (a začátek myslím 1985, první stroje se ovládaly osmibiťákem HP :lol: ).
Já mám ještě starší verzi stroje s RS232.

Jinak ten APWIN je graficky orientovaný, tedy by měl umět dělat hezké grafy a rozumně s nima pracovat bez nutnosti exportu v datové podobě.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#60 Příspěvek od pole »

Hmm diky moc za info o tom rozhrani.
Trosku som googlil
Nasiel som prevodniky na USB
Jeden original od AP:
http://ap.com/products/accessories/other/

Druhy dakde z ciny:
http://translate.google.sk/translate?sl ... ml&act=url

Bohuzial cenu som nenasiel nikde.

+ ten obsluzny software pod Win da sa niekde ziskat alebo nemas ho?
Mozno by som vylepsil to meracie pracovisko a zjednodusil tym meranie aspon.

Diky

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“