Osciloskop C1-94

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od hafca »

Při všech měřeních jsem měl jeden konec součástky odpojený. Žádné ovlivnění tedy nehrozilo. Je spíš otázka, jak se kondenzátor chová pod napětím, to ale multimetrem asi nezměřím. Dnes už se k tomu nedostanu, ale zítra to okolo toho T3 proměřím, případně zkusím za ten T3 dát jiný typ.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#47 Příspěvek od jandu »

Nemyslel som na to, či je kondík pri meraní odpojený, ale na to, ako sa chová pod napätím. Nie je to síce typická závada, ale niektoré sa zvyknú pod napätím chovať divne. Ale to som iba poznamenal.

Podstatný bude v tomto prípade obvod stabilizácie napätia, pretože menič beží a regulácia jasu funguje. Ten obvod je účinný a mal by takéto výchylky zastabilizovať. Len tá diskusia okolo výmeny kondíkov mi odviedla od neho pozornosť.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od hafca »

Změřil jsem odpory u toho T3 a jsou dobré. Měřil jsem napětí na T1 a T2. Báze a emitor dobré, ale na kolektorech je 9.8V při max. jasu a při úplně staženém 10.3V což je pořád o 1.6V méně než píšou v tabulce. Už mě napadá jen výměna T1, T2, T3, ale zase si říkám, že by byly všechny načaté, to asi nebudou. Pro jistotu jsem koupil BC640, ty by snad měly stačit.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
voodoo400
Příspěvky: 144
Registrován: 23 pro 2009, 01:00

#49 Příspěvek od voodoo400 »

a napatia 100V a 200V pre vychylovacky drzia?

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od hafca »

To drží, ale je tam víc, 120V a 234V. Napájecích 12V je +- 11.95V a nekolísá.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#51 Příspěvek od fredis »

Vadné C5 a C6 se na má 94 projevily tak že stopa nebyla souvislá ale přerušovaná. Ta napětí budou OK, bývá tam víc. Pokud jsi měřil ty odpory v děliči - R8 a R13 i ty R5 a R6, tak bych ještě změřil poťáky jasu a ostření R10 a R13. Pokud i ty budou dobré a jsou dobré i C, zkusil bych vyměnit ty odpory v tom děliči, jestli s napětím nemění svoji hodnotu. Jinak mně nic nenapadá. Víš, jak se dřív ČBTV testovaly R vysokých hodnot.. Slina na šroubovák a potřít R. A bylo jasno hned :lol: .

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#52 Příspěvek od hafca »

Potenciometry regulují, tam asi problém nebude. Odpory si myslím, že jsou taky OK. Když je dokážu naměřit multimetrem, tak vysoké napětí přes ně proleze taky. Zkusím ještě D2 až D4 a pak to asi zavřu, víc mě nenapadá.
Nasliněný šroubovák jsem kdysi dávno používal, ale v případě, že bylo podezření na přerušený odpor. Tam to pomohlo, na dobrém to jen snížilo jeho hodnotu.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#53 Příspěvek od fredis »

No a jak to dopadlo? :wink:

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#54 Příspěvek od hafca »

Zatím je to na půl cestě. Obraz se zvětšuje dál, ale až když je jas hodně velký, cca poslední 1/3 dráhy potenciometru. Bohužel mám teď velké a neveselé starosti, musí to zatím počkat. Nicméně když to nepřeženu s jasem používat se tak nějak dá.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
rudo7117
Příspěvky: 60
Registrován: 26 pro 2012, 01:00

#55 Příspěvek od rudo7117 »

Ahoj. Mám v tomto type osciloskopu vadné diódy D1005A. Môže mi prosím niekto poradiť, kde sa dajú zohnať? Prípadne akými by sa dali nahradiť?
Ďakujem

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#56 Příspěvek od EKKAR »

Diody Д1005А jsou impulsní, s nejvyšším proudem v propustným směru 50mA a maximálním úbytkem napětí 5V - viz link: http://www.platan.ru/cgi-bin/qwery.pl/i ... &group=407
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rudo7117
Příspěvky: 60
Registrován: 26 pro 2012, 01:00

#57 Příspěvek od rudo7117 »

To sú presne tie. Keby ich mal niekto v zásobe ako náhradné, tak by som ich odkúpil. Šli by tie diódy D1 a D5 nahradiť 4diódamy 1N4007, dve a dve v sérii? Objedávať 2 diódy z ruska bude asi problém.
Přílohy
t_clipboard01_112.png
(220.23 KiB) Staženo 122 x

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#58 Příspěvek od jandu »

Dve v sérii asi málo, originál je na 4 000V.

Chcelo by to niečo z tejto série...
http://www.ges.cz/sk/elektronicke-souca ... ml?cur=GBP
Přílohy
RU diody vn.pdf
(54.94 KiB) Staženo 241 x
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
ptl
Příspěvky: 18
Registrován: 31 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Praha

#59 Příspěvek od ptl »

Teď něco úplně jiného. Na mém C1-94 mi začala mizet stopa na stínítku. Zdá se, že když je studený, tak funguje, ale za 3-4 minuty měření začne stopa vypadávat. "Tvar" je stále stejný, ale vykreslí se náhodně jen část. Nebo zmizí celý obraz tak na 3 s, pak se zase na okamžik objeví atd. Máte někdo tip na vadnou součástku, nebo mám jen hledat studený spoj?

Uživatelský avatar
ptl
Příspěvky: 18
Registrován: 31 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Praha

#60 Příspěvek od ptl »

Tak jsem se k tomu konečně dostal. Vyměnil jsem všechny elyty ve zdroji katodového napětí, ale nepomohlo to. Navíc všechny měly dobré parametry, jen u C2 se při vyndavání lehce ulomil vývod v úrovni spoje, což by asi zlobilo v budoucnu. Jelikož nemám čím změřit tohle napětí, tak s tím zdrojem zatím končím.

Všimnul jsem si, že když pustím vnitřní kalibrační obdélník, tak po tom zahřátí 3-4 min sice zmizí, ale celá obrazovka je trochu světlejší, jakoby se to rozmazalo nebo zvýšila frekvence. Někdy to na chvíli naskočí zpátky. Nemáte tip, kde hledat?

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“