Zesilovač EPH (Fidek - Elektronika pro hudebníky)

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#46 Příspěvek od dayslypper »

Díky! Elyty jsem už komplet vyměnil za nové hliníkové. Mám tedy vyměnit i komplet keramiky? Ty MKT jsou fóliové?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#47 Příspěvek od EKKAR »

Myslím, že MKT jsou keramika - ale vícevrstvá, ale je použitá jiná hmota na dielektrikum, takže jsou stabilnější. Rozhodně taková konstrukce (Fídek) je strašákem pro jakýkoliv pokus o servis...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#48 Příspěvek od Vogon »

Tys to ještě neudělal?

To že po vypájení a zapájení se hladina ruchů změnila, potvrzujke to co ti tady říkalo už víc lidí: Keramické kondenzátory jsou příčinou tý poruchy.
Taky to potvrzuje co jsem ti říkal já: Že jsou citlivé na teplo. Prostě to všechno vyhaž. Náhrada za folie MKT je možná.
Dál budeš muset vyházet Elyty ve zdroji, to je to vrčení.
A až to všechno budeš mít, a bude to hrát relativně normálně tak to celý "vyrůcaj ako šmece" a budeš mít konečně pokoj.

:-)

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#49 Příspěvek od dayslypper »

OK, tak tedy půjdu do těch MKT, vyrábějí se v 10% a 5% odchylkách, takže radší těch 5%, že?

http://www.gme.cz/cz/index.php?page=electronic&id=02151

http://www.ges.cz/?page=index&or=sort&i ... inc=browse

Měnil jsem zatím jen všechny plastové elyty (na korekcích, v předzesilovač, i na koncovém zesilovači). To mám měnit i ty původní hliníkové? Jsou tam dva na předzesilovačí a dva velké na koncáku.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#50 Příspěvek od Vogon »

dayslypper píše:... To mám měnit i ty původní hliníkové?
No to máš tak.
V podstatě máš dvě možnosti. Buď to umíš a nebo to stojí peníze.
Ty seš evidentně ten druhý připad.
Takže vyměň.

P.S. Ještě existuje třetí možnost: Fidek

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#51 Příspěvek od Maskot »

Mimo tema,nez plytvat casem,praci a penezi na takovouto hruzu,pust se do stavby neceho jineho,temer cokoliv bude lepsi nez tenhle des.

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#52 Příspěvek od dayslypper »

Fidek néé, to by byly 2xpeníze. A už jsem na tom strávil tolik času, že by byla škoda to nedokončit. A taky se mám možnost alespoň trochu něco naučit. Je to poprvé, co se takhle hrabu v nějakém zesilovači. Takže lepší se naučit na tomhle krámu.
Však jsem se Vás už ptal, jestli to třeba nenahradit stavebnicemi z http://www.stavebnice.richardvacula.com/nf.php, ale to by bylo min. 600,-

Ještě mám pár nejasností ohledně výběru kondenzátorů:

Obrázek

1) Ty menší hranaté mají napsáno jen číslo bez jednotky:
180
Vd

2) A ten jeden prcek vpravo je popsán jen:
22
J


3) Jestli teda mám měnit i ty velké na koncovém zesilovači, tak ty původní jsou 2m2/40V. Udávaný výstup zdroje je 30V, a na svorkách kondenzátorů je 46V.

V GME je mají E2200M/40VA, ale stojí 49,-.
V GESu mají jen 35V nebo 50V, ale obaj jsou levnější při menším odběru. Myslíte, že můžu použít 2200/35 nebo 2200/50. Resp. nebyl by třeba ten 50V lepší, než ten 40V vzhledem k napětí, které jsem naměřil?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#53 Příspěvek od Cust »

keramika bude v pF
kondenzátory elektrolyt. dej na 50 V
každopádně, jestli už to hraje, tak se na to vykašli (vyměň jen ty elyty) a za ušetřené peníze si začni kupovat součástky na vlastní konstrukci - vyměňováním součástek se nic nenaučíš...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#54 Příspěvek od Sendyx »

Ono je to možná v pořádku, není to kombo s vestavěným vinyl procesorem, nebo tzv. countryzátorem - efekt praskání polen v ohni ? :D

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#55 Příspěvek od dayslypper »

Sendyx: :lol:

Cust: Myslel jsi spíš, ať vyměním jen ty keramiky, že?

Hraje to. Tak, jestli jsem to dobře pochopil, tak tedy ty velké 40V elyty na koncáku nechám a vyměním jen ty dva menší na preampu, to bude pár korun.

Ještě obecně k těm MKT.
Udává se u nich napětí, ale většinou pouze ve třídách 50V, 100V... Předpokládám, že u nich už na tom tak nezáleží, jako u elytů?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#56 Příspěvek od rnbw »

Ked su tie elyty na 40V a je na nich 46V, tak to nie je vporiadku.

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#57 Příspěvek od dayslypper »

Tak jsou poddimenzované nebo úplně špatné? Nebo by tam snad mělo být těch 30V, co jde z trafa?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#58 Příspěvek od Hill »

Předpokládám, že těch 30V, co by měly jít z trafa, je efektivní hodnota střídavého napětí. Logicky po usměrnění se nezatížený kondenzátor nabije teoreticky jen na 42V, prakticky, protože primár trafa byl určitě vinutý ještě na 220V a dnes máme soustavu 230V s tím, že 5% do plusu je zcela běžná tolerance, to už máš 242V, pak to znamená, že na sekundáru není 30V, ale 33V, to pak na nezatíženém (nebo málo zatíženém) kondenzátoru zdroje udělá 46V.
Změř si ta střídavá napětí a koukej sehnat kondíky na 50V, ale radši na 63V.

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#59 Příspěvek od dayslypper »

Jj, je to trafo na 220V. Na výstupu je 34,4V.

V preampu je 16,2V.

Ještě pár posledních věcí:

1) Na koncovém zesilovači je trim. Nemám ho nějak seřídit, když budu měnit ty kondenzátory? Není to něco jako bias na lampáči? :lol:

2) Které všechny kabely bych měl vyměnit za stíněné?

3) Taky je zvláštní, že když uzemním signál na vstupu pro mute, tak paradoxně dělá ještě větší rušení. Prý je špatn zem. To spravím jak? Je fakt, že když se zesilovače dotknu, tak to ruší míň.

Obrázek
Naposledy upravil(a) dayslypper dne 31 říj 2009, 11:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#60 Příspěvek od Hill »

Tenhle koncák nepamatuju a hledat schéma nebudu.
Jestli po výměně kondíků bude chodit normálně, není důvod na ten trimr sahat.
Tohle pravidlo platí vždy:
V porouchaném přístroji se na trimry ani na jadérka nesahá!
Pokud výměna jiných dílů problém vyřešila, nesahá se na nastavení ani po opravě.

Výjimku tvoří případy, kdy se mění součástky, které mají na nastavení bezprostřední vliv a jejich tolerance se nějak projeví.
Trimr na nastavení pracovního bodu zesilovače ale s kondenzátory ve zdroji tak úzce nesouvisí.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“