pritiahnutie blesku

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#46 Příspěvek od tomasjedno »

Cust píše:Ne, je to předpoklad. Pokud také předpokládám, že jsou to střední hodnoty, tak je to naprosto přesné. Jinak by to ani spočítat nešlo... 8-)
Tak to řeknu jinak - tvůj výpočet je velmi hrubá aproximace skutečného průběhu proudu a napětí. Střední výkon není součinem středích hodnot proudu a napětí. A když se uvádějí parametry blesku, měří se vrcholová hodnota proudu.

A jinak to spočítat jde - ukázal jsem jak, a to konkrétně pro blesk s vrcholovou hodnotou proudu 200 kA (pro prvních 0,1 ms to dá mimochodem střední hodnotu proudu 175 kA) a s vrcholovým (počátečním) napětím 10 MV (->střední napětí během prvních 0,1 ms 9,3 MV). A vyšla mi 2,5x větší celková energie než tobě.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#47 Příspěvek od Cust »

Tobě muselo vyjít něco jiného, když jsi něco jiného počítal... 8-)

Andreo: samozřejmě máš pravdu, energie je srovnatelná se známými jevy, ale výkon je bestiální :-)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#48 Příspěvek od Crifodo »

Cust píše: ale výkon je bestiální :-)
a co hustota energie :twisted:

Docela by mě zajímalo, kdo a čím změřil ten proud a napětí, to musel být obětavý průzkumník.
Český rozhlas na téma měření napětí výboje blesku kdysi vysílal rozhlasovou hru, řešilo se to přes barvu blesku a přes stranický závazek.
ZdenekHQ píše:Zas by nám jen zvedli poplatek za OZE.
Neblázni!!! chceš aby se toho zas chytli zelení šmejdi a jejich posluhovači?

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#49 Příspěvek od kokun »

Olchor píše:Docela by mě zajímalo, jak byla ta raketa řízena ( po těch drátech), když podle Kokuna rotovala?
Maskot píše:Pokud si prohlednes obrazky je videt ze zrejme vystupem toho pohonu.Kridelka vypadaji ze jsou napevno.
fredis píše:Raketa nerotovala, ani vzhledem ke stabilizačním ploškám (křidélkům)nemohla....Jak taky,že?!
Olchor píše:Kokun píše : Dostřel: 3000m ..... tak napomáhala k odvíjení lanka.
A on u toho byl. Ovládání výstupu trysky ovšem otázku rotace neřeší.
Trošku jsme odbočili od původního tématu - přesto alespoň tolik:

Chlapi, vidím, že vás raketa PTŘS zaujala - je pravda, že si detaily a podrobnosti (o této technice) po více jak 40-ti letech už nepamatuju (navíc jsem s tím nepřišel do styku ani nikdy po skončení vojny - páč jsem až rok po vojně dostal "modrou knížku" :cry: - takže jsem nebyl ani na žádných manévrech :guns: a od konce vojny 03/1969 jsem ji "živě" už neviděl).
I ty obrázky jsem si musel "půjčit" na NETu, tak se s vámi o ty stránky můžu podělit (možná se tam někde dočtete, jak to bylo s jejím naváděním, či řízením): http://cs.wikipedia.org/wiki/Maljutka_(PT%C5%98S) a nebo http://forum.valka.cz/viewtopic.php/tit ... er/t/26808
Když jsem psal, že lanko se odvíjelo (z pod pláště rakety), kde bylo navinuto "jako vinutí na trafu" - myslel jsem tím vinutí bez kostřičky (tedy bez čel) a "sesmekávání" ještě napomáhala ta rotace celé rakety (otáčela se proti smyslu vinutí) :wink:

Pro mně je ale důležitější, že byť byla PTŘS určena čistě pro vojenské účely, tak nyní může její část (to naváděcí lanko) posloužit k čistě "mírovým účelům" - tady: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=39063 -----> 8O :roll: :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#50 Příspěvek od Cust »

Crifodo píše: a co hustota energie :twisted:
za takové výrazy tě pan tomasjedno zadupe do země :lol:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#51 Příspěvek od Andrea »

Já bych to tak závadně neviděla, aspoň né z hlediska elmg pole.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#52 Příspěvek od Cust »

Né že by to bylo obecně závadné, ale objem blesku bych asi měřit nechtěl :-)
Možná že by šlo definovat tok energie - to jako místo toho výkonu, který jsme, Andreo, společně použili.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#53 Příspěvek od Killroy »

kokun mj. píše: V r. 1967-69 jsem sloužil na vojně u "Baterie PTŘS" (protitankové říz. střely) - v té době přísně tajná technika...

Musím podpořit Honzu s jeho PTŘS.. Všechno cos napsal je pravda, dělal jsem totiž to samé (ČVO214), ač o nějaký ten rok později. Ta střela se skutečně při letu točí kolem své osy a odvíjí tím za sebou ten mikrokabel. Tu rotaci zajištuje náklon trysek, stabilitu gyroskop. Křidélka jsou skoro rovně, pouze při transportu se skládají a ta střela se půlí aby se celý ten krám vešel do bedny s popruhy na záda..
Její dráha se sleduje podle svítící stopovky v optice a řídí se vleže kniplem na řídícím pultu. Kdo to kdy zkusil, ví že to není žádná pr*del jí navést na cíl až 3km daleko. Taktéž jsme sbírali po střelbách za účelem utajení jejich trosky a smotávali ten vodič. Tenký, velmi pevný trojvodič, jinak tenkrát dost vyhledávaný artikl mezi kolejovými modeláři. Výcvik nás operátorů probíhal na drenažéru v utajovaných učebnách. Všechno se tajilo a z druhé strany se o tom i dost psalo. Nástupem nových generací střel s jiným naváděním tohle skončilo. Nutno podotknout, že jakékoliv PTstřely jinak řízené než manuálně po kabelu lze ovlivnit. Tohle poslechlo pouze operátora - pokud to tedy uměl udržet pod kontrolou..

Sry za OT a trochu nostalgie..

Killroy
Naposledy upravil(a) Killroy dne 16 zář 2010, 21:27, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#54 Příspěvek od kokun »

Tak vidím, že ta nostalgie "chytila" nejenom mně 8O :lol:
A když se teď dívám (do těch str., na něž jsem dával odkazy), tak jsem přeci jen v jednom TTD "kecal":
kokun píše:....
Křidélka rakety byla vychýlena tak (tuším o 15°), aby rakela za letu rotovala (ve směru hod. ručiček?) a kromě toho, že měla stabilnější let (jak střela z pušky), tak napomáhala k odvíjení lanka.
Po těch letech (a to jsme museli umět nazpaměť všechna její TTD /takticko-technická data/) už ani nevím kolik vážilo lanko v celé její délce, ale nebylo to snad ani 1kg - :nevim: ....
No, ono je to vychýlení křidélek pouze 3°a15´ :cry: - ale stejně (po více než 40-ti letech!!!) se mně ta 15-ka v té mé "bedně" (co nosím na krku) nějak zafixovala (dobře nám ty mozky "vymývali") 8O :lol:

EDIT: Na trenažéru jsme pobývali většinu času - mělo to i lecjaké výhody.
Třeba: trenažér i tajná učebna byly "pod zámkem" a mohl na nás přijít třeba i velitel pluku a my stejně stihli "uklidit" všechny karty ze stolu (třeba i rozloženou kanastu) - než se mu otevřelo :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#55 Příspěvek od kbulda »

Maljutka
Přílohy
9K11 bojová sestava.jpg
(285.61 KiB) Staženo 134 x
9K11 4.jpg
(277.29 KiB) Staženo 131 x
9K11 3.jpg
(275.73 KiB) Staženo 151 x
9K11 2.jpg
(247.19 KiB) Staženo 130 x
9K11 1.jpg
(285.37 KiB) Staženo 206 x

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#56 Příspěvek od kbulda »

další
Přílohy
Motor 9K11.jpg
(279.42 KiB) Staženo 118 x
9M14M 1.jpg
(284.59 KiB) Staženo 115 x
9m14.jpg
(280.21 KiB) Staženo 132 x
9K11 přenosná.jpg
(281.74 KiB) Staženo 116 x
9K11 princip řízení.jpg
(277.47 KiB) Staženo 190 x

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#57 Příspěvek od kbulda »

další
Přílohy
PICT3569.JPG
(276.35 KiB) Staženo 98 x
PICT3566.JPG
(276.8 KiB) Staženo 125 x
P1010053.JPG
(286.07 KiB) Staženo 94 x
P1010038.JPG
(286.96 KiB) Staženo 134 x

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#58 Příspěvek od tomasjedno »

Cust píše:Tobě muselo vyjít něco jiného, když jsi něco jiného počítal... 8-)
Nikoli, věcně jsem počítal to samé co ty (energii zmařenou výbojem 200kA blesku), ale použil jsem podstatně reálnější matematicko/fyzikální model. Trochu se blesky a ochranou před nimi zabývám, tak o tom něco málo vím.

Nechápu, co ti tak vadí na tom, že tvůj výpočet jsem nazval velmi hrubou aproximací. To je standardní termín, není v tom nic pejorativního.
Crifodo píše: Docela by mě zajímalo, kdo a čím změřil ten proud a napětí, to musel být obětavý průzkumník.
Počátky obstojných měření napětí a proudů blesků se datují někam do 20.-30. let minulého století. Proud (vrcholový proud) blesku se určoval podle remanentní magnetizace svazku tenkých drátků namontovaných poblíž zemnicího lana či svodu hromosvodu. Napětí se počítalo z intenzity el. pole před výbojem. Doporučuji k přečtení knihu Bouřky a ochrana před bleskem, autoři Řihánek a Postránecký, vyd. Nakladetelství ČSAV 1957 v nákladu 2300 výtisků.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#59 Příspěvek od Cust »

tomasjedno, ale mě to nevadí, mě je jasné, že blesk je jev dynamický a i tvůj výpočet je aproximace. Ani bych se nikdy do výpočtu nepouštěl, jen jsem se pokusil reagovat na to, že je v blesku malá energie a pak na to že údaj v mém výpočtu je údaj z nějakého modelu - byl přece vycucaný z prstu :whistling:
Naposledy upravil(a) Cust dne 17 zář 2010, 14:00, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#60 Příspěvek od Cust »

to bylo k vůli tomu, abych naznačil, že tomu opravdu nerozumím :-)

(začal mi tu plakat 14 denní potomek, tak jsem se nějak nesoustředil)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“