EL84 SE problémy

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
somorastik
Příspěvky: 427
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od somorastik »

No zase som sa začal do toho vrtať, posledné dva stupne funguju dobre len ten vstupny strašne bručí.
Moja otazka je vlastne čo mám zmeniť ked zmením napajcie napatie, respektíve tam je predpokladané 300VAC napajacie trafo a ja som tam dal 200VAC ?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#47 Příspěvek od BOBOBO »

Dej sem foto a namaluj schema , kde oindexuješ součástky . Do schema vepiš i hodnoty nyní změřených napětí .

Uživatelský avatar
somorastik
Příspěvky: 427
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od somorastik »

Okej tak tu to je vsecko som pomeral. Strašne to bruči, respektive aj osciluje. Nemam osciloskop ani generator, iba voltmeter a MP3 prehravač s ktorym som odskušal funkčnosť posledných dvoch stupňov a korekcií.
Trafo je 200VAC. Elektronky su 100% funkčne, v druhom zosilvoači funguju.
Poradte ako opraviť, respektive nabiasovať.
Přílohy
EL84_SE.jpg
(150.16 KiB) Staženo 166 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#49 Příspěvek od BOBOBO »

No vidíš to , jestli napájíš předzes z A , tak není o čem mluvit . Z B dej odpor tak 4k7 na další elyt a až z toho (nazveme pracovně C) napájej stupně před koncovkou ! Jinak ke všem elytům ve zdroji dávej paralelně svitky tak M1 .

Uživatelský avatar
somorastik
Příspěvky: 427
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od somorastik »

Ok pridal som bod C spolu s 150uF kondenzatorom.
Teraz su napatia: Anoda Triody 1: 130V, Anoda Triody 2: 140V, Anoda Pentody: 240V , G2 penotody: 185V, ZDROJ: Bod A: 254V, B: 180V, C: 176V.

V zdroji mam od A do B 5k6, a z B do C 3k3 odpor. Iný som nenašiel.

Stale je ale nejaky problem zo vstupom, nefunugje to ked pripojim gitaru, iba to vrčí a osciluje a ked som meral napatie na anode.

Ked pripojim MP3 ku knocovemu stupnu (a pustim ju a pekne hrá) tak sa napatia na zdroji i na anodach zdvihnu, ale ked ju odpojim zase klesnu na uvedene hodnoty.

Kabel od anody je tieneny.

Vstup pre gitaru stale nefunguje. Pomoooc

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#51 Příspěvek od BOBOBO »

Takže bohužel kmitá . Stupně odstínit . Nevést spolu anodová napětí-dráty . To foto ještě .

Uživatelský avatar
oled
Příspěvky: 20
Registrován: 16 bře 2010, 01:00

#52 Příspěvek od oled »

A zkusit mezi mřížky a zem prvních dvou lamp kondenzátory 100pF-1nF.
Ale nepíšeš jestli to vrčí padesátka nebo zkreslení.

Uživatelský avatar
somorastik
Příspěvky: 427
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#53 Příspěvek od somorastik »

Mam to postavene styl "hnízdo", mal som to na kuprextite na ktorom som vyrezal medene plošky a taktiež to skreslovalo a vrčalo.
A vrčí zkreslení, od nizkych frekvencii po vysoke podla natočenia potenciometra hlasitosti.

Foto pridávam v prilohe,
dalej mi prosim vysvetlite ktoré prívody su náchilné na rozkmitanie zosilovaca aby som sa tomu nabuduce vyvaroval.

Na korekciách mám extremne dlhe privody teraz.
Přílohy
IMG_3499.JPG
(124.3 KiB) Staženo 85 x
IMG_3498.JPG
(180.41 KiB) Staženo 110 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#54 Příspěvek od BOBOBO »

Tak to bohužel , lepší vazební styky jsi snad ani vyrobit nemohl . :lol: :lol: já věděl , že to bude chtít foto .

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#55 Příspěvek od hafca »

Nechce se mi věřit, že by tohle někdo mohl myslet vážně. :roll: Jestli ano, pak snad jen okřídlené: "To je hnus Velebnosti, jdu blejt."
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
oled
Příspěvky: 20
Registrován: 16 bře 2010, 01:00

#56 Příspěvek od oled »

Ale každý jme tak začínali, no ne? Všude pěkně přístup, všechno se dá pohodlně odpojit, co víc si přát.
Napadá mě ještě že máš ke kytaře šňůru s čínským jackem, který nemá kontakt na zem. I když je tam spoj kov na kov, propojení tam není.

Uživatelský avatar
somorastik
Příspěvky: 427
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#57 Příspěvek od somorastik »

Ahoj no dobre ja viem hambím sa , ale ten PRÍSTUP k súčiastkám Pánové!!! :oops:

-Kde si mám dať najvačší pozor?
-ktoré časti majú mať krátke prívody?
-ktoré časti su najnáchilnejšie na rokmitanie?

A čo su to "vazební styky" ?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#58 Příspěvek od BOBOBO »

Prosím Tě samorastíku , plácnu , je 10 základních povinností konstruktéra takovéhoto zařízení a Tobě se povedlo snad úplně všechny ignorovat . Sory , už jsem něco viděl , ale tohle ještě ne .Víš , ona většina bastlířů nejprve staví dle návodu nebo kopíruje profizařízení . Na tom se "vyučí" , protože i u přímé kopie mohou vzniknout problémy s kmitáním a i jiné . Nevím , jestli existuje publikace , která se konstrukcí elektronkových zesilovačů zaobírá hlavně mechanickou konstrukcí ! Najít nějaké zapojení nic není , ale právě ta mechanická konstrukce je ještě důležitější . Nemůžu zde tvořit publikaci a když Ti jen vypíšu co jsi porušil Ti opět k ničemu nebude , protože Ti nemohu popsat řešení každého bodu . Nejjednodušší by bylo prolistovat AR 40cátých a 50átých let a tam koukat a číst . Tam jsou totiž konstrukce popsané do šroubku . Nebo něco kompletně , včetně mechaniky okopírovat . Ať se daří .

Uživatelský avatar
somorastik
Příspěvky: 427
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#59 Příspěvek od somorastik »

dobre dám si pozor už nabuduce a študujem tie staré amará, ale čo mám použiť na vývoj elektronkáčov? Lištu s pájacími oky? Ale k nej tiež treba doviešsť prívody...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#60 Příspěvek od BOBOBO »

Ale jde o základní postavení , traf vůči sobě , i elky se natáčí aby dobře vycházel vstup-výstup , ta svorkovnice (celá konstrukce) je na plechové ocelové UKOSTŘENÉ podložce , vývody , zvláště G1 co nejkratší , plechová (ocelová) přepážka mezi předzes a konec atd. atd . Drátové rozvody jsou natlačené k plechu ....

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“