Vánoce po křesťansku

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od AmarokCZ »

1) Realitu má každý jinou, záleží dost na tom, kde bydlíš, tady "u nás" je to jak psal pajosek2 (tzn. "společenská povinnost",...), což ale neznamená, že to je někde jinde trochu jinak (především ve městech, kde to není "povinné").
2) "Kostelníci" odmítají realitu ... to snad vidí každý, vždyť je realita ani nezajímá (na druhou stranu se musí uznat, že v poslední době se to dost mění).
3) K víře na 100% nepotřebuješ blbosti jako kostel. Srovnání s elektrikářem je naprosto stupidní (na to, abys byl elektrikář nepotřebuješ školu, potřebuješ to jen kvůli společnosti, byrokracii, nebo jakkoliv to chceš nazývat), navíc víra byla už před tím, než existovaly kostely a další. Kostely, faráři a další pouze lépe "zprostředkovávají víru", ale nejsou podmínkou k její existenci. Znám lidi, kteří jsou věřící a v kostele nikdy nebyly, chceš snad naznačit, že tito lidé jsou lháři a v nic nevěří?
4) Pokud je to zakázané, tak je trestuhodné, že to všichni přehlížejí, společenská povinnost to možná není tam, kde bydlíš ty, ale tady na vesnici to povinnost je, takže to je důvod, proč tam většina lidí chodí.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#47 Příspěvek od Cust »

ad 1) Společenská povinnost? zeptej se někoho jestli tam chodí z donucení (dospělého člověka) Já se kolem sebe dívám - tohoto jsem si nikdy nevšimnul. Žiju taky na vesnici, vyrůstal jsem na jižní moravě, tam do kostela chodila většina obyvatel. Nikdo tam nechodil z donucení - snad jen děti, kteří museli odskočit od fotbalu,...
ad 2) Nechápu - jak odmítají realitu? To jako člověk chodící do kostela si mimo kostel zaváže oči? Jak to myslíš?
ad 3) Kdo tě naučí být elektrikářem, když nebude existovat škola? Zamysli se nad tím, to srovnání je dle mne trefné. Tedy podmínkou existenci víry je nutná škola/výchova/člověk nauku o víře zprostředkující, stejně jako k tomu aby mohl být nový elektrikář musí existovat škola/výchova/člověk nauku o elektřině zprostředkující.
ad 4) Je to zakázané - potvrzeno knězem - já se nebojím zeptat. Je to trestuhodné, je to klasifikováno jako hřích - svatokrádež. Pokud kněz/zmocněnec vidí, že je člověk opilí nesmí mu hostii podat. Jestli to u vás všichni přehlíží, tak snad můžu jen poznamenat, že žiješ snad na jiné planetě.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od AmarokCZ »

1) Když se někoho zeptáš, tak samozřejmě neřekne, že tam chodí z donucení, asi jsi nepochopil, co je myšleno tím "společenská povinnost".
2) Oči si nezavazují, ale taky na druhou stranu jsou to jedinci, kteří se některé věci nesnaží pochopit, nebo je odmítají.
3) To přirovnání je fakt blbé, já jsem ani z dálky elektro školu neviděl a vím toho víc, než moji vrstevníci, kteří mají SŠ nebo VŠ se zaměřením na elektrotechniku.
4) Na jiné planetě nežiji a je to tak jak píšu, tady o tom mluví kdekdo a nic se s tím nedělá (a to, že by to farář nepoznal je nepravděpodobné), no prostě typičtí křesťani :roll: .

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#49 Příspěvek od Cust »

1) Pak to asi nechápu...
2) Existují lidi, kteří se některé věci nesnaží pochopit nebo je odmítají. Nechápu ale kde bereš tu jistotu, že takoví jsou (jen/všichni) lidi chodící do kostela.
3) To přirovnání není blbé, kdyby neexistovala ta škola, tak ty se nemáš jak dovědět (byť z druhé ruky), že ta elektřina funguje/existuje. To popírá existenci člověka, který je ti danou informaci schopen předat.
4) Promiň tomu se musím smát, ale netvrdím, že není možné, že žiješ v místě, kde jsou všichni našlupky. Typický křesťan je tedy podle tebe člověk opilí a porušující pravidla?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#50 Příspěvek od Cust »

Po vzoru Bernarda k realitě/objektivitě:
Každý odborník vidí jen to, co mu jeho odbornost vidět dovoluje, protože je vždy vykonavatelem nějaké mocenské strategie a loajální vůči určitým ekonomickým zájmům. "Objektivita", vyráběná metodickým odmýšlením od situovanosti každého vědění v síti lokálních, osobních, náboženských, morálních či tradičních vztahů a "skrupulí", není než mocenskou konstrukcí, jejímž strategickým cílem je zbavit hlasu celé národy, třídy, rasy, kmeny, civilizace, živočišné druhy, planetu Gaia. Když promluví "objektivně" fakta, musí zmlknout každý protestující hlas, jinak bude prohlášen za hlas blázna či extremisty.
"Objektivita", vyrobená odmýšlením od protestujících "hlasů" života, není než souhrnné označení pro tu "zuřivou lhostejnost", kterou se musí naučit vyznávat ve škole jako etický předpoklad racionality. Budu ji vždy psát v uvozovkách: "objektivita" = zuřivá lhostejnost vůči hlasům života, jež odporují našim absolutním výnosům.

Václav Bělohradský

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#51 Příspěvek od AmarokCZ »

1) Pro tebe je snad stejné "povinnost" a "společenská povinnost"??
2) Pokud do toho kostela chodí z jiného důvodu než z "povinnosti", tak je podmínkou, aby některé věci odmítali (nebo nechtěli pochopit).
3) Trochu z jiné strany - pokud chceš věřit v naprosto to samé, v co věří někdo jiný, tak samozřejmě potřebuješ nějakého zprostředkovatele, ale jinak ne.
4) Teď jsi to vystihl naprosto přesně. Vezmi si např. dekalog - to jsou pravidla, která jsou křesťany denně porušována. Navíc s tím porušováním pravidlem už samotné křesťanství počítá (takže s trochou nadsázky se dá říct, že křesťan, který neporušuje pravidla není křesťan).
Navíc to, co jsi napsal k bodu 4) jen potvrzuje moje tvrzení v bodě 3) :wink:

Bez veškerých náboženství by nám všem bylo líp.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#52 Příspěvek od Cust »

1) jedná se pouze o církevní povinnost - je to v pravidlech, pokud chci být členem společnosti, měl bych dodržovat její pravidla
2) jestli ti jde o to, že jde člověk v určitý čas do kostela a tím odmítne jít někam jinam (řekněme obecně zábava), tak pak tvrdím, že toto odmítání je naprosto korektní
3) ano, ale takovou víru nazvu "neandrtálskou" - žijeme trošku v jiné době - tomu se zase říká vývoj
4) Každý člověk porušuje pravidla, křesťané pouze tvrdí, že existuje bytost, která je neporušuje, nazývají ji Bůh. Křesťan, který nikdy neporušil pravidlo pak především není člověk.

Víra v tvůj dodatek je asi hodně silná. Že?

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#53 Příspěvek od piitr »

Cust píše:Piitr, mluvíš v hádankách, pověz, na co že to nemáš žaludek.
Je to v tom mém příspěvku vyjmenované, ale určitě by se ještě něco našlo. Mně tyhle důvody stačí, ale chápu, že někomu jinému můžou přijít nicotné. Každý člověk má jiný pohled na svět. Klidně ti věřím, že v tom mém výčtu vlastně žádný důvod nevidíš.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#54 Příspěvek od pajosek2 »

Dobře jsi napsal jen asi jednu věc a to,že každý porušuje pravidla a jen bůh ne. Jenže ten Bůh nestojí o lidi bezchybné ,protože by byl jaksi zbytečný,protože důležitá je cesta a ne cíl. Pokud ovšem církev tvrdí,že jen ta jejich cesta je správná,tak je to totalita. Myslím,že máš v tomhle směru trochu vymytý mozek právě tím pravidelným navštěvovíním kostela v mládí. Nechápeš ten problém a přirovnání s elekrtikářem je opravdu stupidní.
Až budeš mít čas,tak si vem bibli a najdi body,ve kterých se církev odkloňuje od víry najdeš jich dost.Nebo raději naopak,kde se shodují,bude to rychlejší. Zajímavý je třeba hřích obřerství a pak si začni všímat postav církevních hodnostářů o skromnosti ve světských požitcích ani nemluvím.
Myslím,že ta hromadná modlitba Boha obtěžuje a ne velebí,modlící se Boha obtěžují svými potřebami a to je podle Tebe skutečná víra. Bůh řekl"pokud bych vyslyšel všechny tvé prosby pak bych byl tvým otrokem a ne Bohem"
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#55 Příspěvek od Cust »

Piitr, já problémy vidím a kritika mě cizí není, jen by měla mít hlavu a patu.
Naposledy upravil(a) Cust dne 07 led 2011, 14:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#56 Příspěvek od Cust »

Pajosku2, především bych ti chtěl sdělit, že cesta bez cíle je nesmyslná.
Ježíš řekl, já jsem cesta - ne já jsem jediná cesta. Jediná cesta může existovat pouze pro cíl, který předpokládá pouze jediný tvor/instituce. Tedy může v církvi existovat jediná cesta k jejich cíli. Tato cesta přestává být jedinou v případě, že daný cíl předpokládá někdo další. S totalitou to nemá nic společného.
Dále, plete si pojmy výchova a vymývání mozku.
Odklon od bible? Spíš bych řekl, že jde o tvůj zcestný výklad/představu.
Postavy církevních hodnostářů mi cizí nejsou - obžerství? ano, někteří zcela jistě a mají jistě i další hříchy - tvá generalizace je ale úsměvná.
K odstavci zakončený větou Bůh řekl...: jde o dedukci, která postrádá logiku. Bůh taky řekl: proste a bude vám dáno. Tedy vyzývá k prosbám, ale upozorňuje, že prosba nemusí být vyslyšena - kněz by ti jistě řekl, že zvlášť v případech, že prosba je egoistická či kdyby její splnění vedlo k poškození druhého.
PS: Podle mne se do kostela schází lidi kvůli konání rituálu o což je požádal Ježíš při "Poslední večeři".
Naposledy upravil(a) Cust dne 07 led 2011, 14:18, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#57 Příspěvek od Cust »

Reakce na smazaný příspěvek:
Kde není logika není ani plodná (zajímavá) diskuse. :cry:
Naposledy upravil(a) Cust dne 07 led 2011, 14:20, celkem upraveno 1 x.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#58 Příspěvek od Andrea »

S vírou se nedá diskutovat.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#59 Příspěvek od Cust »

Andreo, to je mylný předpoklad. Diskuse je jádrem všeho poznání.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#60 Příspěvek od piitr »

Cust píše:Piitr, já problémy vidím a kritika mě cizí není, jen by měla mít hlavu a patu.
Teď si nejsem jistý, jestli mám ještě něco psát, nebo máme jasno. Zkusím to chápat tak, že mé důvody chápeš, ale pro tebe nejsou důvodem víru zavrhnout. (Pokud by to bylo ale myšleno tak, že moje kritika nemá hlavu a patu, napiš, a já se to pokusím vysvětlit podrobněji.)

Jinak, zpívá se, že i cesta může být cíl, a něco na tom určitě je. :)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“