Ohmův zákon a možná hloupá otázka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#46 Příspěvek od Crifodo »

ZdenekHQ píše:A konec s OT.
:D co je OT v rubrice HP? :twisted:
Naopak, takovou sondu do vzdělávacího systému poslední dekády ti nikdo neposkytne ani za prachy. To je mnohem cennější než vyřešení nějakých 1000W odporů. Člověk si daleko lépe učiní přehled o stavu a rozvrhne další budoucnost. Bakalář technických věd a propastná neznalost učiva ZŠ. Pokud to teda není královskej joke a oni se tam i s kolegou neplácají do stehen smíchy.
Stalo se poslední dobou blbým zvykem všechno locknout po půlhodině z přestrašení; klidně smázněte celý obsah HP po měsíci, ale ne dřív než se v jednotlivým vlákně dobereme nějakého poznatku... dík. :wink:
DKx: v jakým roce jsi absolvoval tu fyziku v ZŠ? nebyla to ta slavná léta těsně po cinkání?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#47 Příspěvek od ZdenekHQ »

Crifodo píše: Stalo se poslední dobou blbým zvykem všechno locknout po půlhodině z přestrašení;
Stalo se v poslední době blbým zvykem cpát politiku i do receptu na bábovku.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#48 Příspěvek od rnbw »

Crifodo píše:Bakaláø technických vìd a propastná neznalost uèiva ZŠ.
Nie je to ziadna vynimka, je to takmer pravidlo. Pozri sa okolo seba a skus odhadnut, kolko ludi by zvladlo napriklad scitat dva zlomky alebo vypocitat z ceny nejakeho vyrobku, kolko zaplatili DPH...
Naposledy upravil(a) rnbw dne 10 úno 2011, 13:15, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#49 Příspěvek od Cust »

Crifodo: To je doba, kdy jsem absolvoval fyziku já. :-)
DKx: Jelikož mám pocit, že si legraci neděláš, tak to zkusím ještě jednou:
Pokud máš ZDROJ NAPĚTÍ 12 V s max. výkonem 60 W, tak z toho plyne, že spotřebičem tento zdroj může procpat proud maximálně 5 A. Spotřebič, je cokoliv co spotřebovává energii. Třeba rezistor nebo žárovka. Pokud připojíš na ZDROJ NAPĚTÍ U = 12 V rezistor o hodnotě odporu R = 4 Ohm, tak ZDROJ NAPĚTÍ procpe tímto rezistorem proud I = U/R = 12 /4 = 3 A. Z toho plyne, že aby odpor neshořel, musí být stavěný na výkonovou ztrátu P = U*I = I*I*R = 36 W. Stejně tak je tomu u žárovky, jen s tím rozdílem, že u rezistoru předpokládáme stálou hodnotu elektrického odporu a u žárovky ne. Žárovka, když je studená, má daleko menší odpor, než když se jí vlákno procházejícím proudem nažhaví - hodnota jejího odporu se opravdu výrazně zvýší...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#50 Příspěvek od Crifodo »

ZHQ: Můžeme se bavit naprosto striktně o čistě technických hlediscích jednotlivých problémů, ale brzy zjistíš, že ti pořád něco leze do toho, abys ty problémy mohl technicky efektivně řešit a abys na to měl (časově, kapacitně, finančně).
Jinými slovy, v jedné chvíli přestane být účelné řešit izolační pevnost VN kobky mokrýho osciloskopu na stole, když ti shnila střecha nad bastlkoutkem.
Jistě tě napadlo, že v další generaci může taková věc jako EB odpadnout, protože už do ní nebude mít kdo příspívat, dokonce ani v pidgin czech s jednotným I. :roll:
Jiný příklad: nedávný přehled poruchovosti a provozní užitkovosti typových řad tramvají, kupodivu zjistíš, že nový model 288x dražší než původní, nacpaný polovodiči a procesory, navržený autocadem, víc stojí než jezdí, když se podíváš do zatáčky u Vyšehradu, vidíš že rve kolej a vydává zvuk jako když bombardovali Plzeň... je to špatně primárně technicky????
Custe, to je podpásovka :twisted:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#51 Příspěvek od ZdenekHQ »

Crifodo píše: Jistě tě napadlo, že v další generaci může taková věc jako EB odpadnout, protože už do ní nebude mít kdo příspívat, dokonce ani v pidgin czech s jednotným I. :roll:
Může, ale zatím se umírat nechystám a snad nás bude víc, co to tady ještě nějaký čas potáhneme s myšlenkou, že nějaký význam to má. Navíc ti, co myslí a čtou, nemají potřebu psát, protože pochopí - z toho plyne celkový poměr "kvality" příspěvků.

Mimochodem, jestli (a určitě) jsi celý život poctivě pracoval s vyhlídkou klidného důchodu, tak Tě můžu ujistit, že jsi byl podveden. Dnešní generace je v tomto duchu všeobecného podvodu vychovávána už od malička, takže se netřeba divit, že na spoustu věcí kašle. Sigmund Freud by se dnes nestačil divit, jak bohatou půdu by pro svoje výzkumy měl a jak mělký by byl celkový závěr.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#52 Příspěvek od piitr »

DKx píše:Takže když mezi + a zem u stejnosměrného 12V/5A zdroje připojím odpor třeba 1ohm/1W a nic jiného, tak se mu nic nestane, protože tam není spotřebič, který by se snažil obvodem "procpat více" než 1W?
Ten zdroj se bude snažit mezi + a zemí držet napětí 12V. Na tom odporu tedy bude taky 12V. Odpor má 1Ohm, takže jím poteče proud 12V/1Ohm=12A. To je na ten zdroj moc, protože ten umí dát jen 5A. Takže buď se tam něco přehřeje a shoří (pojistka nebo polovodič nebo ještě něco jiného), nebo má nějakou ochranu a vypne se nebo sníží napětí nebo kdoví co ještě. Ale to je první problém, že tím přetížíš zdroj. Druhý problém je, že přetížíš i ten odpor. Odporem totiž poteče 12A a je na něm 12V, tedy výkon je 12V*12A=144W. Tento výkon se mění na teplo a odpor je vyroben tak, že dovede do okolí odvést pouze 1W tepla, takže shoří. Je jen otázka, jestli blafne dřív ten odpor, nebo zdroj.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#53 Příspěvek od Cust »

ZdenekHQ píše:...a jak mělký by byl celkový závěr.
I za jeho časů to bylo jen o sexu... :lol:

Uživatelský avatar
DKx
Příspěvky: 71
Registrován: 04 úno 2011, 01:00
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

#54 Příspěvek od DKx »

DKx píše:Takže když mezi + a zem u stejnosměrného 12V/5A zdroje připojím odpor třeba 1ohm/1W a nic jiného, tak se mu nic nestane, protože tam není spotřebič, který by se snažil obvodem "procpat více" než 1W?
Už mi to došlo.
Ohmův zákon, 8.třída, 3x psáno výše.

Aby na zdroj 12V/5A šlo připojit 1W odpor, musel by mít minimálně 150ohm.

R=U/I
I=U/R
I=12V/150ohm
I=0,08A - proud, který bude protékat 150ohm odporem při napětí 12V.

A pokud máme napětí obvodu 12V, součástkou protéká 0.08A, P=U*I, tak součástka musí být dimenzovaná min. na 1W.

Analogicky pro 1ohm by musel odpor být min 150W.
A jak bylo psáno, pouze teoreticky, v praxi více.

---------

A proč tedy žárovka je OK? Protože jako svítící až 10x zvýší svůj odpor, a to jsme někde úplně jinde.



ÁÁÁHHHHÁÁÁÁÁ

Všem se omlouvám, že jsem je tak otravoval, asi toto století nepatří k mým nejbystřejším.

Uživatelský avatar
DKx
Příspěvky: 71
Registrován: 04 úno 2011, 01:00
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

#55 Příspěvek od DKx »

Kurňa jsem si to nějak špatně refreshnul - takový jsem SW expert :P a nevšiml jsem si už existujících odpovědí.

Cust to přesně vysvětlil, stejně jak jsem já už na to nakonec přišel.

Díky, nebyl to joke, IT expert, celkem i manuálně zručný, ale holt v ostatním to značně zaostává.
A to jste se mě ještě neptali, v jakém státě leží jaké město, to byste se teprve divili !!!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#56 Příspěvek od Cust »

Crifodo píše:...Custe, to je podpásovka :twisted:
Nene, ty bylo na základce hned v roce 1990. Jak jsem se dostal na prumku, tak už to bylo jen a jen horší...
Zato takový DKx, ten to má pořád a pořád lepší... :-)

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#57 Příspěvek od Cust »

Tak mě třeba řeknětééé, kde leží Adisabéďa...

Uživatelský avatar
DKx
Příspěvky: 71
Registrován: 04 úno 2011, 01:00
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

#58 Příspěvek od DKx »

Tak základku jsem končil 1999, když vás to tak zajímá.

Smutné je, že mi to nikdy dostatečně nikdo nevysvětlil už na základce, přestože jsem se jednoduchou elektronikou zabýval už jako dítě.

Na střední se už předpokládalo, že tyhle věci každý umí a probíraly se složitější věci. Budu upřímný, tranzistor chápu, že dokáže být spínač a zesilovač, ale nic spočítat nedokážu. Dioda je pro mě jednosměrka.

Vlastně jsem donedávna ani nespočítal předřadný odpor k LED, zašel do obchodu a řekl, že chci k téhle LEDce ještě odpory na 12V a dostal je, pak už jen zapojil, kam jsem potřeboval.
Že tahle má otázka, je vlastně to samé, mi nedošlo, nespojil jsem si to, až při obědě, při pauze mi to docvaklo.

Složité konstrukce jsem nikdy nedělal, jedině s návodem. Tedy akorát takové ty základy jako domácí elektronistalace, různé blikátka, relátka apod.

Věnuji se programování, celkově mě ty PC chytly už na základce.
Proto jsem byl už na prumce na PC oboru, kde to tou elektronikou až tak moc nežilo.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#59 Příspěvek od Cust »

Alespoň víš, že je potřeba ten odpor použít... :lol:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#60 Příspěvek od ZdenekHQ »

Teď si vem, kolik součástek se musí zapojit do akce, když napíšeš třeba write('ahoj'), než to doleze z klávesnice na monitor... :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“