Energie v kondenzátorech

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#46 Příspěvek od Andrea »

Já jsem ta Andrea, jestli sis nevšiml.
Na začátku jsi psal, spojíme krátkými vodiči, nepsal jsi spojíme jiskřištěm. Navíc jak chceš spojit ideální kondenzátory (něco co existuje jen v myšlenkách a na papíře) reálným vodičem? Ideální vodič nic nevyzáří.

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#47 Příspěvek od WLAB »

Andrea píše:Sám píšeš, že záleží na vlastnostech toho spojení, ale zároveň tě nezajímá, zajímá tě jen ustálený stav, ke kterému ale dle tvých slov vůbec nemusí dojít, protože záleží na vlastnostech toho spojení, které tě ale nezajímá.... :?:
Na vlastnotech spojeni zavisi prubeh toho procesu, ne vysledek - pokud bude dosazeno ustaleneho stavu. Je zbytecne resit, jestli to bude kourit, jiskrit, elmag. vyzarovat - z hlediska zadani je to jedno, tam je predpokladan ustaleny stav.
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#48 Příspěvek od Bernard »

To spojení dvou kondenzátorů opačně nabitých ( http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 255#397255 ) je snad ještě ilustrativnější, málokdo zapochybuje, že na konci procesu (za nekonečný čas?) bude napětí nulové a energie taky. Odpor toho spojení udává časovou konstantu té napěťové změny. Můžu jít s odporem hodně nízko a kvalitativně se nic nemění, jenom tempo toho vybíjení. Když půjdu v limitě k nulovému odporu, proč by se najednou měla změnit kvalita toho procesu, z tepelné energie na nějaký vyslaný impulz?
Mně to v tom původním příkladu vychází, že pro R=0 a I=∞ bude hodnota "neurčitého" výrazu I²*R/2 nadále rovná polovině energie na počátku.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#49 Příspěvek od Andrea »

WLAB píše:z hlediska zadani je to jedno, tam je predpokladan ustaleny stav.
Nic o ustáleném stavu v zadání není, je tam o soustavě dvou kondenzátorů, navíc harmonické kmity jsou také ustálený stav.

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#50 Příspěvek od WLAB »

vodice byly zadany takto :

"......krátkými vodiči se zanedbatelným odporem."

coz se nerovna idealni....

a dotaz byl na vyslednou energii soustavy dvou kondenzatoru. Patrne po ustaleni. Pokud podminky nadefinujeme tak, ze k nemu nedojde, nema to smysl resit, ale je potreba napsat, ze k ustaleni nedojde, coz nikdo nenapsal...
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#51 Příspěvek od Crifodo »

Cust píše: Za podmínek, které jsem určil na počátku vyplívá, že energie se musí vyzážit - kde? no přece na tom spoji - klasické jiskřiště!
nevím co tím sleduješ.
.
sleduju tím to, že buď předkládáš k řešení spojení dvou kondenzátorů, nebo více-méně reálný fyzikální model nějakého LC obvodu s blíže neurčenými střídavými parametry, tedy komplexní obvod, který má nějakou charakteristickou impedanci, nevíme jestli jsou kondy s tím krátkým drátem v rezonanci, nejsou, jestli jsou třeba koaxiální, jestli můžu propojku považovat za vlnovod...
ideální krátký vodič má jakou indukčnost? jestli nulovou, jaký kmitočet má kmitavý obvod s ideální konečnou kapacitou a nulovou indukčností?
To je všechno nejasné.

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#52 Příspěvek od WLAB »

To zalezi jak definujeme ustaleny... :) bily sum je treba take ustaleny z hlediska parametru jeho rozdeleni, z hlediska casove invariantnosti hodnot signalu ale ustaleny neni, stejne jako "harmonicky ustaleny stav"...
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#53 Příspěvek od Cust »

Já jsem napsal o ideálním spojení dvou ideálních kondenzátorů - prostě úloha k výpočtu - Andrea sem začala tahat reálné součástky. A proto jsem psal, že s reálnými součástkami se při spojení taktéž vyzáří elmag energie - i jiná než ve formě Jouleova tepla - udělal jsem experiment. Pokud někdo nesouhlasí, tak ať prosím dokáže opak! Nevím jak líp to mám napsat... 8-)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#54 Příspěvek od Andrea »

WLAB píše:vodice byly zadany takto :

"......krátkými vodiči se zanedbatelným odporem."

coz se nerovna idealni....
Já jsem nepsala, že to je ideální vodič. ale u vodiče se zanedbatelným odporem se bude asi uplatňovat hlavně jeho indukčnost. Asi jako bezeztrátové vedení, R a G = 0, L a C <> 0. Jak se chovají ty dva kondenzátory spojené bezeztrátovým vedením?
Pokud spojím různě nabité ideální kondenzátory vodičem bez odporu a indukčnosti je to nesmysl. Jako dva paralelně spojené ideální zdroje různých napětí.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#55 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak jsem tu energii "přelil" přes odpor 10K, abych vyloučil jiskry atd. Výsledek - 6.1V a 5.9V z 12V.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#56 Příspěvek od Andrea »

ZdenekHQ píše:Výsledek - 6.1V a 5.9V z 12V.
Ty jseš netrpělivej. :D

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#57 Příspěvek od Cust »

Andreo, můžeš přestat kolem sebe kopat a konečně dát nějaký důkaz, který popírá tu vyzářenou energii, ať už v reálu či v ideálním stavu?
ZdenekHQ, náboj se přece neztratí, napětí tedy budou pořád stejná (po ustálení přechodového děje), to nic nedokazuje...

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#58 Příspěvek od WLAB »

ale psala, jak tedy mam pak vedet, jak uvazujes?
Andrea píše:Já jsem ta Andrea, jestli sis nevšiml.
Na začátku jsi psal, spojíme krátkými vodiči, nepsal jsi spojíme jiskřištěm. Navíc jak chceš spojit ideální kondenzátory (něco co existuje jen v myšlenkách a na papíře) reálným vodičem? Ideální vodič nic nevyzáří.
A zase s nim operujes:
"..... spojím různě nabité ideální kondenzátory vodičem bez odporu a indukčnosti je to nesmysl...."

Reseni je, ze pokud v case t=inf nastane ustaleny stav (co do casovych zmen obvodovych velicin) pak bude energie soustavy dvou kondenzatoru rovna E/2, jinak se bude menit v rozmezi 0 az E.

Nad nekonecmymi proudy, frekvencemi a nulovymi indukcnostmi, odpory a svody nema smysl uvazovat.

Pokud ustaleny stav nastal, energie se nekam vyzarila, lohostejno jak a v jakych pomerech. A kazdy z tech ztratovych mechanismu by melo jit "pretransformovat" do obvodu jako nahradni prvek typu odpor.

ZdenekHQ: to rozdilne napeti indikuje, ze mas neco spatne.....
Naposledy upravil(a) WLAB dne 18 úno 2011, 12:09, celkem upraveno 2 x.
de omnibus dubitandum est

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#59 Příspěvek od Andrea »

Já kolem sebe nekopu, jen něco tvrdím. Ty jsi také nepodal žádný důkaz o spojení dvou ideálních kondenzátorů ideálním vodičem. Podej důkaz, že dokážeš v nulovém čase přemístit nenulové množství energie, tj. dosáhnout nekonečného výkonu a já zalezu do kanálu.

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#60 Příspěvek od WLAB »

Pockat... co tedy tvrdis, nejake jednoznacne tvrzeni zejmena ve vztahu k zadani mi tu uniklo.
de omnibus dubitandum est

Odpovědět

Zpět na „Teorie“