IR2101S

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od goody »

Mno takze pro andrejku. Ta tlumivka na to moc velky vliv nemá. Měnil jsem hodnotu, vynechal jsem ji (to bylo ještě horší) a pro ilustraci ukazuji stav při kapacitě 100nF. Ta červená je napětí na tom kondíku :) Všimni si, že Uin je 20V :))

Druhý obrázek to ukazuje s kapacitou 330uF obyč, ale ten samy model.
Přílohy
sim.gif
(11.4 KiB) Staženo 82 x
sim2.gif
(8.17 KiB) Staženo 73 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#47 Příspěvek od Andrea »

Pro mě to simulovat nemusíš, já už si hraju s měničema dost dlouho na to, aby mě napadaly takové ichtyloviny, jako mít přes most v x kW meniči kondenzátor celých 100nF a ještě nejlépe na 20cm drátech. :roll:

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od goody »

Andrea píše:Pro mě to simulovat nemusíš, já už si hraju s měničema dost dlouho na to, aby mě napadaly takové ichtyloviny, jako mít přes most v x kW meniči kondenzátor celých 100nF a ještě nejlépe na 20cm drátech. :roll:
Pouzival jsem 100uF, ale podle me je potreba odstupnovat tu kapacitu a pouzit kond s co nejnizsim vnitrnim odporem. Jako pri motoru 300W je to "asi jedno", pokud tam opravdu nedam tech 100nF (to jsem daval pouze pro simulaci), alle myslim si ze trpi i ten kondik, pokud je na to sam a neni to v radech odstupnovane.

Uživatelský avatar
mat100
Příspěvky: 480
Registrován: 04 lis 2009, 01:00
Bydliště: Plzen-jih

#49 Příspěvek od mat100 »

No a proč nám to všechno říkáš ? Nás tu zkoušíš ?

To co tu říkáš není nic neznámého a po zamyšlení to musí být každému jasné.

S pozdravem mat100

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od goody »

Mno protože někdy prvně zkoušíš a pak myslíš a popravdě si nemyslím, že to je každému jasné. Většina se na to vyprdne a funguje jim to, protože tu energii absorbuje zdroj a proto se ve většině schématů nijak s kondenzatory na vstupu h-bridge pri spinani motoru nepocita. Pokud se uvadi z nejakeho duvodu, tak aby pri PWM dodali kratkodobe dostatecnou energii. Me treba nebyl uplne jasny prubeh proudu na tom kondenzatoru, ktery je dost dramaticky pri prechodu z ton->toff. Logicky mi to jasne samozrejme ano, ale pri navrhu jsem si to neuvedomil a tak ti co krici ze jim je vse jasne to nemusi vubec cist. Verim tomu ze se najdou taci, kterym to jasne nebude. :)

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Smutné zjištění

#51 Příspěvek od goody »

Abych toto forum trochu shrnul, tak jsem po krátké době nabyl dojmu, že se to tu dělí na tři kategorie lidí.

1) Ti co vše vědí a je pod jejich úroveň odpovědět
2) Ti co sice vše nevědí, ale jsou ochotni dát hlavy dohromady
3) Ti 🤐, co se tu ptají (jako třeba já)

Asi tak AmarokOk nestuduje elektro, přesto si myslím, že jeho rady byly cené a asi něco s měniči dělal. Když opomenu, že byl ochoten dát na sebe ICQ, dokonce i telefon a konzultovat semnou moje problémy, tak byl vlastně jediný kdo mi opravdu pomohl. Dokonce i taková ptákovina, jako volba správného kondenzátoru a navedení mě určitým směrem byla pro mě nedocenitelná.

Skupina (1) se tu čílí proč publikuji svoje zjištění, když musí být všem jasné. Mám pro ni taky otázku. Co tu dělají, když je jim vše jasné? Pouze jitří svoje EGO na skupinou (3)?

Myslím si, že taky mám své kvality a ve svém oboru jsem považován za odborníka. Bohužel, čím jsem starší, zjištuji jak smutná zkušenost je v přísloví: “čím více toho vím, tím více vím, že nic nevím”

Přesto, že tu asi všichni máme základní skušenosti v elektro, nemyslím si, že jsme schopni si hned dát vše do souvislostí. Proto jsem zde napsal co jinému může být uplně jasné. Pokud ne budu rád, když mě skupina (2) vyvede z omylu. Protože pouze u nich je předpoklad, že casem a to velmi brzy překonají svými znalostmi skupinu (1). Pouze jejich skromnost jim to nedovolí přiznat.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#52 Příspěvek od Andrea »

Ale to je přece veselé zjištění :D

Ještě jsi zapomněl na 4) Ty co jim tu sotva teče mlíko po bradě a už mají snahu soudit a kategorizovat.

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#53 Příspěvek od goody »

Andrea píše:Ale to je přece veselé zjištění :D

Ještě jsi zapomněl na 4) Ty co jim tu sotva teče mlíko po bradě a už mají snahu soudit a kategorizovat.
Máš pravdu, že jsem tu nový, ale někdy mě mrzí despekt, který se tu oběvuje. Ale to je ta povaha česká. Na zahraničních fórech je to více o vzájemném respektu.

Mimo to, pokud mohu skromě soudit jsi něco mezi (1) a (2) :))

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#54 Příspěvek od Atlan »

A aka je uloha toto kondika ? ze o nom nikede v literature nieje zmienka ?

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#55 Příspěvek od goody »

Atlan píše:A aka je uloha toto kondika ? ze o nom nikede v literature nieje zmienka ?
Absorbovat energii té cívky s toho motoru. Docela překvápko pro mě bylo, že proud tekoucí v přechodu ton-toff byl u 40W motoru asi 45A. Měřeno oscilem na resistoru jako úbytek na větvi s kondíky. Proto je to dobré rozložit na serii kondíku a optimálně i dimenzovat šířku spojů a mít to co nejbllíž.

Ta je odváděna diodami na těch fetech připojených vnitřně k ds. Obvykle otteče do zdroje. Pokud tam dám filtr, už je odvedení teto energie problebatické. Pokud tam dám diodu, tak je to v prdeli :)

Pokud kapacita není dostatečně dimenzovaná a dobře navržená, tak brutálně stoupá na něm napětí. Pokud by tam byl sám a odešel, nedopadne to ani pro ty fety.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#56 Příspěvek od Andrea »

To je ale kravina, přemýšlíš nad tím vůbec? Kde by se tam vzalo 45A? Ten proud kondenzátorem je maximálně roven proudu zátěží v okamžiku rozepnutí tranzistorů. Pak chtěj nějaký respekt. :roll:

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#57 Příspěvek od goody »

Andrea píše:To je ale kravina, přemýšlíš nad tím vůbec? Kde by se tam vzalo 45A? Ten proud kondenzátorem je maximálně roven proudu zátěží v okamžiku rozepnutí tranzistorů. Pak chtěj nějaký respekt. :roll:
Tak si to andrejko změř :) Průměr možná. Po dobu asi 300ns se podívej co to udělá. Je to krátká, ale 🤐 špička. PSpice byl ještě dramatičtější. To snad zapojím a udělám screen s toho oscila.

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#58 Příspěvek od goody »

goody píše:
Andrea píše:To je ale kravina, přemýšlíš nad tím vůbec? Kde by se tam vzalo 45A? Ten proud kondenzátorem je maximálně roven proudu zátěží v okamžiku rozepnutí tranzistorů. Pak chtěj nějaký respekt. :roll:
Tak si to andrejko změř :) Průměr možná. Po dobu asi 300ns se podívej co to udělá. Je to krátká, ale 🤐 špička. PSpice byl ještě dramatičtější. To snad zapojím a udělám screen s toho oscila. Ale je viděť, že nejsem sám komu toto nedošlo :)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#59 Příspěvek od Andrea »

Já ti taky klidně nasimuluju a naměřím kopu hovadin a kdo nad tím nebude přemýšlet mi to sežere. Na to, abys změřil něco reálného, musíš mít bezindukční odpory, pořádnou sondu a hlavně vědět, jak ji připojit.

Termín stavová veličina ti asi nic neříká, viď? A čím je určen proud cívkou taky asi nevíš, co? Tak si hezky hraj.

Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 151
Registrován: 13 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#60 Příspěvek od goody »

Andrea píše:Já ti taky klidně nasimuluju a naměřím kopu hovadin a kdo nad tím nebude přemýšlet mi to sežere. Na to, abys změřil něco reálného, musíš mít bezindukční odpory, pořádnou sondu a hlavně vědět, jak ji připojit.

Termín stavová veličina ti asi nic neříká, viď? A čím je určen proud cívkou taky asi nevíš, co? Tak si hezky hraj.
Čece možná s tou indukčností toho odporu to nebude blbost. Sondu mám kvalitní, ale ten odpor nějakou svoji indukčnost asi má, ale že by takto zkreslila výsledek měření ? V rozběhu byl proud motorem 7,4A. Na odporu cca 0,098(zjištěno po kalibraci), jsem naměřil špičku 4,46V.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“