Pájení SMD součástek jak nejlépe na to?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#46 Příspěvek od cabernet »

Tieto veci robim v praci. Je to len obcas. Stanic je tam viac. Jedna z nich je VOLTCRAFT.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#47 Příspěvek od rezis »

Kluci u nás v jedné dílně teď mají z hadexu za 1990kč http://www.hadex.cz/infoPage.asp?action=P081.
Sice to dělá zvuky jako zbíječka, ale pořád se jim to narozdíl od ostatních věcí nepodařilo zničit. Navíc za ty peníze se zárukou...
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od markoni »

kuto píše:
Andrea píše:Asi to bude v rukou, mně stačí kalafuna v lihu http://www.gme.cz/cz/s-tavidlo-r-p745-010.html a žádné problémy s mytím nemám.
Tak tak. Pod kalafunou pajim i 0,5mm LQFP. A to mam z drogerie asi 1gk baleni na prasata. Bud pajene misto posypu kalafunovym prachem nebo rozpustenou v lihu. Uz jsem pajel smd i topenarskou pastou na medene trubky, kterou mam doma a prekvapilo me jak dobry to bylo :) Tavidlo na bazi kalafuny v maly injekcni strikacce za 350 kc 8O ? Dekuji nechci :lol:

Deda rikaval, ze "volsovym rukam nepomuze ani svecena voda" :lol:
Zdravím
Po čase jsem opět zde a velice by mě zajímalo ten výsledek tady co popisuješ nejlépe natočit třeba na foťák nebo na mobil a hodit to třeba na youtube s kvalitou videa si nic nedělej díky

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#49 Příspěvek od Peedros »

Vždyť toho je plný youtube, třeba http://www.youtube.com/watch?v=zHWMSfC- ... re=related stačí si tam zadat SMD soldering nebo jen soldering a najde ti toho miliony. Stačí ti k tomu pořádnej cín a kalafuna.. umístiš švába na svý místo,aby na každý straně bylo místo na přichycení nožiček cínem,přidržíš pinzetou nebo palcem na místě,a připájíš s kouskem cínu první nohu v rohu.. zkontroluješ,esli ti to neujelo,když ne,tak chytíš další nohu na protějším rohu. Pak si rozdrobíš trochu kalafuny,zasypeš ty nožičky práškem z kalafuny, projedeš páječkou,dáš si na ní trochu cínu,zase projedeš,pomalu,aby se stačil ten každý spoj prohřát. Takhle uděláš všechny nožičky. Pak si vezmeš odsávací licnu, případně pokud není po ruce,tak kus stínění z mědi staženého z kousku koaxu (nesmí bejt zoxidovaný) položíš na každou stranu integráče,prohřeješ a přebytečný cín se ti chytí na tu licnu. Pak už to jen umeješ v isopropylalkoholu nebo líhu,zkontroluješ na zkraty a v případě můstku ještě doodsaješ pomocí páječky a licny.

Pájel jsem takhle i TPA6120 s bříškem. Tam je nutný napatlat na bříško bezoplachovou pájecí pastu,umístit přesně na plošky a dále už podle postupu zhora připájet nožičky. Bříško pak opatrně prohřát zhruba 30s z druhé strany horkovzdušnou pistolí na 300°C z 3 cm vzdálenosti. Docela jsem si s tím vyhrál a dost se tím naučil,byla to moje bakalářka na KAE v Plzni. Takže trénuj,ale uvidíš že to půjde samo.. Hlavně se neboj,když se Tě to sleje,nic se neděje, licna to spraví :)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od ZdenekHQ »

Zkoušel jste někdo na mytí něco agresivnějšího, třeba aceton ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#51 Příspěvek od workhard »

Nitroředidlo. Většinou OK, pouze některá relátka nebo konektory to trochu nedávaj :D snažim se desku máčet jenom zespoda. Ale kalafuna je pryč hned a beze zbytku.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#52 Příspěvek od frantajetel11 »

No nitro je na h...o i na některý kondíky a i jiný díly. Nejlepší je Isopropanol. Dáš trochu na dno misky, plácneš tam tišťák a za chvíli to ošmudláš štětečkem a je jak novej :lol:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#53 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já mám právě kámoše, co to myje acetonem, tak mě zajímalo, jak moc je to bezpečný. :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#54 Příspěvek od Peedros »

Aceton používám na rozpouštění kalafuny,rozpustí se to v tom dokonale. Na mytí Acetonem to jak už bylo řečeno výše, nerozdejchávají to krabičky relé,některé kondenzátory a plasty..ale zase je fakt,že kalafuna se s tím rozpustí a vyčistí dokonale :D

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#55 Příspěvek od rezis »

Používám jen izopropanol. Nedávno jsem se byl podívt na pájení v jedné firmě v polsku. Měl tam sprej. Po pájení desku postříkal nechal zaschnout a přejel kartáčkem. Vše se rozdrolilo na prach který smetl.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#56 Příspěvek od Mysteri »

Burajko píše:Este by bolo dobre ,keby sa k tej tep. pajke vyjadril aj Fero,co sa tyka reklamacii,spolahlivosti. :wink:
Kolega ju má rok,/objednával u ,,ferka", dal som mu link....:-)/, občas si ju požičiam, a je ozaj super, najmä za tú cenu.V práci mám Weler, ale tá je ,,lenivšia". A, mimochodom, Welerky NIE sú ,,nekazivé".... :wink:

Uživatelský avatar
MartinOV
Příspěvky: 112
Registrován: 01 dub 2010, 02:00

#57 Příspěvek od MartinOV »

Když tu kalafunu z toho tak dokonale umyjete, jak potom chráníte desku před oxidací? Já kalafunu neumývám, protože ji moc nepoužívám (snažím se vystačit si s tou v cínu). Je ale pravda, že nepájím tak malé potvory... :)
Po zapájení desky vezmu štěteček, mám v krabiččce na film (v tom plastovém válečku) rozpuštěnou kalafunu v lihu a natřu desku, aby se leskla. Pak nechám uschnout, v zimě na topení, v létě na sluníčku. Deska je poté dokonalá. :)

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#58 Příspěvek od frantajetel11 »

V podstatě tu desku od kalafuny není potřeba mýt, ale rozhodně to líp vypadá, když jí umeješ izopropanolem.
Mimo estetiky se na tu desku i líp dívá lupou, třeba kvůli vlasovejm spojům (myslim v tom smyslu, že pod vrstvou kalafuny ten spoj nemusíš vidět)...
A pak natřeš prozměnu kalafunou v izopropanolu :lol:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#59 Příspěvek od ZdenekHQ »

rezis píše:Kluci u nás v jedné dílně teď mají z hadexu za 1990kč http://www.hadex.cz/infoPage.asp?action=P081.
Sice to dělá zvuky jako zbíječka, ale pořád se jim to narozdíl od ostatních věcí nepodařilo zničit. Navíc za ty peníze se zárukou...
Ono je dobrý zkontrolovat, jestli se na krabici nenachází fixační/přepravní šrouby od kompresoru a odšroubovat je, jinak to třepe celou dílnou, protože kompresor nevisí na gumě, ale natvrdo na krabici. 8-)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#60 Příspěvek od termit256 »

Vcera mi prisly halogenove bodovky OSRAM 41850WFL ktere jsem chtel pouzit misto 100W zarovky abych videl na pajeni malych soucastek.
Netusil jsem ze pujdou pouzit na pajeni az tak doslova :-)
http://youtu.be/4jbsJIvQzzQ
Dalo by se s uspechem pochybovat o preziti toho IC, nicmene na odpajeni vadneho obvodu se hodi naprosto perfektne, i kdyz mam vedle horkovzduch. Je to mnohem rychlejsi, nehrozi odletovani drobnych soucastek a i deska se teplem namaha minimalne.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“