Vrtačka na DPS

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#46 Příspěvek od jarda »

Já jsem to koupil jako celek v amatérské radioprodejně

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#47 Příspěvek od Eleman »

Třeba tady. Ale je to plast. Do práce jsem koupil na zkoušku tohle, to je kovový, ale to zpracování neodpovídá ceně. Má to vakly, které se těžko dají vymezit. Domů bych si to za ty prachy asi nekoupil.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#48 Příspěvek od jarda »

Mně to dali gratis, a i s podsvícenou velkou lupou na stojanu, za poradenství v sortimentu IO a účetnictví, a ta Tvoje je zjevně lepší.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#49 Příspěvek od Eleman »

Tak bohužel já takovýhle věci gratis nedostávám :cry: a to i přesto, že jsem na vercajk dost ujetej :lol:
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#50 Příspěvek od jarda »

Ono to bylo za práci, a odepsali to, já jsem fakturu nepotřeboval... výměnný obchod, dostávám od zákazníků i nepotřebné PC a občas daruji po repasi školám...

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#51 Příspěvek od Eleman »

Jasně, chápu. Já to vždycky musím pojmout jako vícesměnu za pomoci takových těch papírků (peníze se tomu tuším říká). Samozřejmě jako při každé vícesměně je to zpravidla méně výhodné. Jako když měníš koruny za valuty a pak zase zpátky - taky na tom zpravidla proděláš. :lol:

Omlouvám se všem za OT (už toho nechám)
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#52 Příspěvek od varok »

Já mám doma zatím tu červenou jako je na obrázku od Jardy a jsem docela spokojený. Otáčky to má kolem 10 000/min. sílu pro vrtáčky 0,8-1,2mm dostatečnou.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#53 Příspěvek od varok »

Chtěl bych poprosit o radu. Mám doma pár stejnosměrných motorků 500 řady. Sklíčidlo taky, tak si chci udělat pořádnou vrtačku na plošné spoje. Když jsem ale pár motorků zkoušel, tak chvíli trvá, než naberou maximální otáčky. Čím to je? Zdroj je měkký, nebo špatný typ motorku a mám sehnat jiný? Motorek má docela vysoké otáčky, myslím kolem 10 000, možná i více, ale ty dosáhne až aso za 2 sekundy.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#54 Příspěvek od forbidden »

Asi měkkej zdroj, nicméně jako vadu bych to neviděl, pokud nebudou otáčky moc padat při zatížení. Zaprvé pomalejší náběh ničemu nevadí, spíš je pro motorek lepší a zadruhé snad zapneš a vrtáš, nezapínáš ho pokaždé znova před každou dírou.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#55 Příspěvek od varok »

No já měl ve zvyku vždycky u každé dírky zapnout a vypnout. Zkusím někdy ale nechat vrtačku zapnutou a jen přehazovat vrtačku z dírky na druhou. Ten zdoj zkusím tedy silnější, jestli se to zlepši, kdyžtak to nebudu řešit. Motorek má síly dost a i vrtákem 1,5mm nejde zastavit.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#56 Příspěvek od PavelFF »

Taky jsem vrtal jenom motorkem a taky měl pomalý rozběh. Bylo to zdrojem. Motorek si při rozjezdu vezme dosti značný proud, který nejsou běžné laboratorní zdroje schopny dát. Lepší je obyčejné odpovídající trafo s usměrňovačem - tomu nějaká proudová špička nevadí.

Ten motorek měl po pár minutách vrtání docela nevýhodu, že se zahřál natolik, že se nedal v ruce udržet.

Vrtat každou dírku s novým zapnutím - to je co? Co tě k tomu vede? Nějaké sebemrskačství?
Komu tím prospěješ? :) Ničíš si motorek a práci to zdržuje.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#57 Příspěvek od gepard »

PavelFF píše:Vrtat každou dírku s novým zapnutím - to je co? Co tě k tomu vede? Nějaké sebemrskačství?
Komu tím prospěješ? :) Ničíš si motorek a práci to zdržuje.
:lol:
Zdárec,
naprostý souhlas. Pokud vše připravím, zapnu vrtačku a pokud nevyvrtám vše, nevypínám ji. Vyjímkou je výměna vrtáku :lol: .
-- Gepard --

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#58 Příspěvek od varok »

Nevím, prostě jsem se to takhle naučil a doteď jsem to tak dělal. Vyzkouším tedy vrtat se zapnutou vrtačkou po celou dobu. Zdroj mám jen takový malý, max. proud jen 1A a ty modelářské motorky si vemou při rozběhu možná i 5A, ne-li více. Najdu tedy nějaké silnější trafo, které je schopné dát alespoň 3A. Děkuji.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#59 Příspěvek od PavelFF »

Až prolomíš psychologickou zábranu (pro mnohé nepochopitelnou) a zjistíš, že se dá naprosto bez obav přecházet z dírky na dírku se spuštěným motorkem, zjistíš, že ti stačí zdroj, který už máš. Zpočátku udělej třeba 5 dírek nepřetržitě, vypni stroj, rozdýchej to. Postupně počet zvyšuj, aby to pro tebe nebyl takový šok.

Já přestávám až když je motor horký že se nedá udržet nebo když mám hotovo. Fakt se to dá.
Stejně pak zjistím při osazování nebo při kreslení motivu, že jsem cca 4 dírky zapomněl vyvrtat.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#60 Příspěvek od varok »

To že zapomenu nějaké dírky vyvrtat, to se mi taky občas stává. Našel jsem motorek s malým plastovým ventilátorkem uvnitř. To bude snad stačit na dostatečné chlazení. 1000 dírek nikdy vrtat nebudu, takže se motorek zase tolik hřát nebude.

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“