Zdroj PC-ATX

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#46 Příspěvek od Lukar »

to Lukas-Peca - při výstupním napětí 4,5 V a minimálním odebíraném proudu se ze zdroje zablesklo - pár ATX zdrojů jsem už upravoval, experimenty VŽDY S ŽÁROVKOU V OBVODU! Nikdy se mi nepovedla spolehlivá regulace s napětím pod 5-6V s I nad 2A. Po svátkách vyzkouším schéma od voodoo400. Použil extérní napájení, takže by to mohlo být stabilnější. Také jsem už nad tím dříve přemýšlel. Ale moc se mi to nezdá, že by např. při 2V udrželo 5A a víc. Vyzkoušíme - uvidíme.
milous2 - bezporuchová keramika už patří do říše starých bajek a pověstí :cry:

Uživatelský avatar
voodoo400
Příspěvky: 144
Registrován: 23 pro 2009, 01:00

#47 Příspěvek od voodoo400 »

bez problemov 0.5V a 15A ;)

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#48 Příspěvek od Lukar »

to voodoo400 OK zkoušel jsi předělávku na více exemplářích? Síla se kus od kusu krapec liší, počítám, že bude třeba individuálně upravit děliče kolem U-I a vyházet celou bižutérii kolem TL494. V podstatě se schéma moc neliší od mého zaslaného příspěvku.Díky externímu napájení se omezí rozkmitání. Dík za schéma. :agree:

Uživatelský avatar
voodoo400
Příspěvky: 144
Registrován: 23 pro 2009, 01:00

#49 Příspěvek od voodoo400 »

urobil som 4 kusy, dva z nich mali nastavene obmedzenie prudu na pevno. Tusim na jednom zdroji bolo treba upravit rc clanok v spatnej vazbe rozdieloveho zosilovaca 494ky, lebo pri indukcnej zatazi to bolo nachylne k jemnemu kmitaniu - sycaniu. Uspesne mam odskusany aj dvojcestny usmernovac pre vyssie vystupne napatia. Samozrejme delice treba nastavit podla konkretneho kusu a vykonovych prvkov. Tu som daval fotky jedneho:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight=

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#50 Příspěvek od Lukar »

Něco podobného mám také v plánu ubastlit,potřeboval bych trošku výkonnější zdroj 1-30V, 0,2-10A.
S trafem a chladícími profily by to byla velká almara.Takže překopávka ATX zdroje.Převíjet trafo ve spínačce se mi nechce - vlastně jsem to ještě nedělal a mám trochu obavy z výsledku. Použiju radši grec. Viděl jsem foto tvého zdroje - s tím LCD vypadá fakt dobře.
Jak se ti to chová při větší indukční zátěži - 1-6A?

Uživatelský avatar
voodoo400
Příspěvky: 144
Registrován: 23 pro 2009, 01:00

#51 Příspěvek od voodoo400 »

Skúšal som ho zaťažovať aj vinutiami transformátorov a je stabilný pri regulácii napätia aj prúdu v celom rozsahu. (ak by bol problém, treba sa pohrať s hodnotami RC článku v spätnej väzbe, robím to skusmo)
Nie je problém kusom drotu svorky zoskratovať a regulovať prúd od nuly do maxima. Merak efly.pl okrem zobrazenia U a I vypočíta aj výsledný odpor drotu pripadne inej záťaže, pri nabíjaní zobrazí dodanú kapacitu. Používam aj k nabíjaniu Pb, LiIon, LiPol.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#52 Příspěvek od Atlan »

Tak som to podla tvojej schemy poskaldal.. len mam problem trosku si pohvizdava... napriklad ak regulujem na konštantny prud pri urcitom prude to popiskava.....
Přílohy
zdroj.jpg
(138.49 KiB) Staženo 399 x

Uživatelský avatar
voodoo400
Příspěvky: 144
Registrován: 23 pro 2009, 01:00

#53 Příspěvek od voodoo400 »

pohvizdava aj pri regulacii napatia, alebo len pri regulacii prudu?

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#54 Příspěvek od Atlan »

Tusim ze pri nejakom mensom napeti to hvizdalo.... velmi som to neriesil. ale po namontovani prudovej regulacie to je vyraznejsie. skusal som aj davat zpätnovezobne cleny takje hodnoty ako mas ty v scheme ale bolo to este horšie. Tusim bola chynba tam nechat tlmivku este jednu na vyhladenie.... hlavne ked je asi v zpätnej vezbe. tusim som pri tom nerozmyslal... Momentalne nemam cas .... tak ze som to dal do poličky. Aj tak tam treba dorobit ledku-zapnute, a osadit ventilator. Tak ze najblizsie vykratim tlmivku a uvidime.

Uživatelský avatar
terezkaterka
Příspěvky: 6
Registrován: 03 srp 2010, 02:00
Bydliště: Horná Štubňa 314
Kontaktovat uživatele:

#55 Příspěvek od terezkaterka »

Prečo niekto múdry neodpovedal na dotaz Lukas Peca, ako zdroj obmedzuje prúd, alebo na akom princípe vypína zdroj pri preťažení pôvodne, pred úpravou ?

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#56 Příspěvek od PeteBurns »

Zalezi na konstrukcii, bud je tam prudove trafo a vypina pri konkretnom pretazeni, alebo bez neho snima napatove urovne na vystupe a pri poklese pod urcitu hranicu takisto vypina ;)

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#57 Příspěvek od Jenda_KL »

terezkaterka píše:.., alebo na akom princípe vypína zdroj pri preťažení pôvodne, pred úpravou ?
nejjednodušeji při překročení nějaké dané maxPWM (doby spínání tranzistorů střídače).

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“