LED žárovky, zářivky, světla atd..

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#46 Příspěvek od Duvsan »

Ono som to ja už zacvakol a nechcem to ďalším otváraním rozlámať. Naviac poistka má svoje rozmery... Keďže elektronika nevie predohrev pred štartom (zapálením), k lineárnym trubkám sa nehodí. Šlo by to upraviť, ale nie som dosť zdatný, aby som vymákol správne pomery. Takže keď zhorí, pôjde do smetí...

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#47 Příspěvek od AmarokCZ »

Duvsan píše:Šlo by to upraviť, ...
Nešlo ... :wink:

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#48 Příspěvek od Duvsan »

Niektoré meniče majú paralelne k tomu "rezonančnému" kondenzátoru PTC (niektoré len neobsadenú pozíciu). Myslel som si, že je tam kvôli tomu.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#49 Příspěvek od AmarokCZ »

Tak to jsem ještě neviděl, podle mě dost krkolomné - tomu odpovídá taky to, že se to prakticky nevyužívá. Navíc bys určitě nesehnal vhodný termistor.
Předehřev se skoro ve 100% případů řeší vhodným řízením frekvence výstupního napětí.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#50 Příspěvek od Duvsan »

Akože u vysokej frekvencii kondenzátor trubicu "skratuje" a po jej znížení sa zapáli výboj? Dobrá myšlienka. Ja som si myslel, že sa používa skratovací triak, alebo že je každé vlákno riadené samostatne (súfáza = predohrev a potom protifáza = svietenie).

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#51 Příspěvek od AmarokCZ »

Je to trochu jinak, na začátku je frekvence právě malá aby bylo na kondenzátoru malé napětí (aby se nezapálil předčasně výboj) a obvodem procházel vetší proud zajišťující rychlé nažhavení.
Více k úplně tomu nejjednoduššímu předřadníku s předehřevem je zde.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#52 Příspěvek od Andrea »

Jak mám rozumět tomuhle? 8O
AmarokCZ píše:po spuštění běží polo-můstek na nižší frekvenci, tím dojde k nažhavení vláken ale zároveň nesmí dojít k zapálení oblouku, po stanovené době se frekvence plynule snižuje a dojde k zapálení výboje

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#53 Příspěvek od Duvsan »

... že po spuštění běží polo-můstek na nižší frekvenci, tím dojde k nažhavení vláken ale zároveň nesmí dojít k zapálení oblouku, po stanovené době se frekvence plynule snižuje a dojde k zapálení výboje.

Zaujímavé

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#54 Příspěvek od AmarokCZ »

Díky za upozornění na "překlep". :wink:
Toš to musíte mít dostatečně velkou fantazii a počítat s tím, že myslím vyšší a píšu nižší ... :oops:
S malou frekvencí na začátku to taky jde a dokonce jsem to zkoušel, ale provozně lepší je ta vyšší. No a teď v tom mám trochu bordel a ani se už nepamatuji na to, jak jsem to nakonec vymyslel, příště se radši ujistím než něco napíšu. :idea:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#55 Příspěvek od Andrea »

No to v tom teda děláš bordel :D , jak to teda je? V těch klasických samokmitajících kompaktkách je na začátku vyšší frekvence (dva kondíky v sérii) a po zapálení se sníží.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#56 Příspěvek od Duvsan »

S nižší frekvencí jak? Kondenzátor "na trubici" se přece neuplatní a trubice svítí, ne?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#57 Příspěvek od Artaban001 »

Zdarec, měl jsem v rukách kompaktní zářivku z předehřevem a s klasickým "volnoběžným" měničem. Předehřev tam byl řešen termistorem. A to následovně:

"startovací kondenzátor - je složen sériovou kombinací dvou kondenzátorů. paralelně k jednomu z nich je termistor (jestli je pozitívní, nebo negatívní, to jsem už nezjistil). Dnes se předehřev neřeší, protože je žádoucí okamžitý start a papír snesen všechno

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#58 Příspěvek od AmarokCZ »

Andrea: Je to jednoduché: v klasických kompaktkách je většinou prd. Maximálně tam je někdy nějak termistor (viz to, co píše Artaban001 nebo tady).
Lepší předřadníky mají předehřev řešený změnou frekvence, protože to jinak nejde vyřešit (teda kromě toho termistoru ale to je podle mě vcelku nešťastné řešení).
Předehřívací frekvence může být teoreticky vyšší nebo nižší než je frekvence pracovní. Pokud se zvolí předehřívací frekvence nižší než je frekvence pracovní, tak zbude "málo místa" pro manipulaci s frekvencí (navíc hrozí předčasné zapálení výboje) a proto se v praxi používá předehřívací frekvence vyšší než je frekvence pracovní. Když si nastavíš předehřívací frekvenci nižší než pracovní, tak zcela jistě navíc dojdeš k tomu, že bude předehřev trvat hodně dlouho, nebo dokonce nenažhavíš vlákna vůbec.

Takže předřadníky s předehřevem mají pracovní frekvenci kolem 35kHz a předehřívací frekvenci cca 50 až 100kHz. Rezonační frekvence je někde mezi pracovní a předehřívací.
Doufám, že je to teď jasné ... :wink:

Duvsan: při nízké frekvenci je na trubici prakticky totéž co na výstupu polomůstku, takže může dojít k předčasnému zapálení výboje (záleží to na konkrétní trubici). To je taky důvod proč se na předehřev využívá frekvence vyšší než pracovní - je to jednodušší na realizaci (rychlý předehřev, nehrozí předčasné zapálení). Nicméně mám ověřeno, že se dá předehřívat i s tou nižší frekvencí - ale jde to docela ztuha.
Artaban001 píše:Dnes se předehřev neřeší, protože je žádoucí okamžitý start a papír snese všechno.
To není vůbec pravda, dnes se předehřev řeší ale ne u předřadníků za stovku (příp. úsporek podobné ceny).
Navíc si myslím, že většina spotřebitelů si radši koupí shit s malou životností, který svítí hned než aby museli ztrácet svůj drahocenný čas čekáním závratných 0.5 až 2s na předehřev ... 8-) :? ... (několik úsporek se ke mě zdarma tímto způsobem dostalo - majitelé nebyli spokojení :roll: )

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#59 Příspěvek od Andrea »

AmarokCZ píše:Lepší předřadníky mají předehřev řešený změnou frekvence, protože to jinak nejde vyřešit (teda kromě toho termistoru ale to je podle mě vcelku nešťastné řešení).
Co je na tom nešťastného? Mám to tu ve všech kompaktkách a běhají už nějakých 13 let.
AmarokCZ píše:Rezonační frekvence je někde mezi pracovní a předehřívací.
Doufám, že je to teď jasné ... :wink:
Není, rezonanční frekvence čeho je mezi pracovní a předehřívací?

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#60 Příspěvek od AmarokCZ »

Nešťastné je na tom to, že se to nedá absolutně nijak nastavit. No teda dá, ale nastavovat předehřev délkou vývodů termistoru atd. není nic moc.
Na jednorázové předřadníky do úsporek to ale asi plně dostačuje.
U předehřevu změnou frekvence se dá nastavit doba předehřevu, rychlost přeběhu z jedné frekvence na druhou nebo maximální startovací napětí.

Ad rezonační frekvence: bylo myšleno rezonační frekvence sériového zapojení tlumivky+startovacího kondenzátoru+oddělovacího kondenzátoru - zde je to L+Cdc+Cres.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“