Rádio (nejen) Algena - můj první přijímač

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#46 Příspěvek od ok1xgi »

A když jsme u toho, stavěli jste někdo VKV bezcívkovej tuner od Klabala? Tehdá soudruha šéfredaktora !
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#47 Příspěvek od EKKAR »

Nebyl bezcívkovej, byl jen bez na kostřičkách vinutých cívek, indukčnosti laděných obvodů a pásmových propustí byly realizované spirálovým vedením na DPS.
A jo, stavěl jsem ho. A zkoušel jsem ho i s vf předzesilovačem s KF910. Hrálo to, ale rozhodně to nebylo tak opakovatelná konstrukce, jak ing.Klabal tvrdíval. Na vině byly podle mého názoru příliš rozdílné vlastnosti jednotlivých druhů a šarží cuprextitu, ze kterého byly desky v podniku Elektronika vyráběny. Teprve když jsem si nakonec nechal udělat od známého fotocestou desku z "modrého" cuprextitu, používaného například na slušovické počítače, dokázal jsem tenhle tuner rozchodit "na první zapojení" jen s multimetrem. To s komerčně nabízenými deskami nebylo téměř možné.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#48 Příspěvek od ok1xgi »

jasně že nebyl bez cívek, já to myslel jako bez navijeni civek 8-)

No a já ho nerozchodil ...
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#49 Příspěvek od Artaban001 »

Já stavěl FM přijímač s vlezem kolem švába TA7358AP a MF byla kolem švába BA403. Demodulační cívku i MF transformátor jsem ukořistil ze starýho vraku. Hrálo to i při nastavení na "ucho"

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#50 Příspěvek od BOBOBO »

Víš OK1 , to je již dávno profláklé . :wink:

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#51 Příspěvek od Dratak »

Skutečně to úplně nejjednodušší co mi hrálo byl jeden drát 300-ohmového svodu TV antény přes vysokoohmová sluchátka proti topení. A to Praha pěkně čistě a nahlas, mnohem lépe než krystalka. Zjistil jsem to při pokusech s krystalkou, když mi Praha pořád hrála nahlas "po celé stupnici". Dlouho jsem si s tím lámal hlavu, jak může krystalka hrát bez demodulační diody. Teprve "výlet" na střechu odhalil pravdu, lezlo to tam z 240V linky rozhlasu po drátě :lol: .
Algenu jsem nestavěl, protože jediný MAA125 co jsem měl jsem zničil na Šraitově 3W zesilovači s tranzistory GC511K / GC521K. Ty to tehdy odnesly taky. Za to zesilovač s MBA810 mi chodil na první zapojení, ono to taky bylo zapojení převzaté přímo z katalogu. Krabičku od Neuralgenu bych dodnes někde našel, víčko mělo skutečně modrou barvu.
Zvezdočku jsem neměl, ale jednou jsem ji tehdy opravoval kamarádovi, pamatuju že v tom byli ruské Ge tranzistory "klobouky". P401, MP40..... Já tehdy míval MAXIMKU. A ta skutečně HRÁLA! Dvoustupňový VF zesilovač, detektor se zdvojovačem, dvoustupňový NF a za tím konec BEZ TRAF a dokonce KŘEMÍKOVÉ tranzistory. Na Rusáky tehdy nevídaná věc. Junosť jsem stavěl taky, ten "drátovaný". Destička s nýtky, které se musely nejprve zezadu prodrátovat a pak se osazovaly součástky. Bylo tam schéma i drátovací plánek. Ta NF tráfka, to bylo peklo. Stačilo to trochu víc zahřát, vývod se vytavil z plastu a tenoučký drátek se utrhl. Navíc ta tráfka se nedala koupit.
Zajímavější byl Radiokonstruktér Kyjev. Různá zapojení od krystalky přes krystalku s NF stupněm, audion, audion s NF stupněm, reflex.....nakonec i NF předzesilovač a koncový zesilovač v beztransformátorovém zapojení na reproduktor. Byly to tři krabice, odstupňované, začínalo se krystalkou a končilo reflexem s NF předzesilovačem a koncem na reproduktor. Na tom se opravdu dalo leccos naučit. Bylo to laděné na DV, takže to chytalo Topolnou a tam tehdy hrála Hvězda. Rád jsem pak na svých výtvorech poslouchal pořad POZOR, ZÁKRUTA! :lol: .

K 1F33, kterou tu zmiňuje Hill jsem se dostal taky a to z druhé strany, oklikou přes tranzistory. Prostě jsem už jako dítě chtěl zkusit něco s elektronkami. Postavil jsem si dvoulampovku s 1F33 a 1L33 a skutečně mi chodila. Později jsem ji vylepšil ještě vložením regulátoru hlasitosti a NF stupně s 1AF33 před 1L33. Anodové napětí jsem vyřešil 5-6 9V bateriemi. Dodnes si pamatuju ten šok, když jsem si chtěl jednoho dne moje "dílo" pustit a 1F33 měla zbělalý getr a uvnitř vzduch! Zasunul jsem ji do patice špatně, jeden kolíček se ohnul a zajel stranou mezi pero a materiál patice. Vznikl boční tlak a do rána to prasklo. Já tehdy tu 1F33 obrečel :cry: :cry: :cry: . Naštěstí jsem měl kamaráda, ten měl tátu u armády a sehnal mi z jejich skladu jinou.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#52 Příspěvek od breta1 »

ok1xgi píše:jasně že nebyl bez cívek, já to myslel jako bez navijeni civek 8-)

No a já ho nerozchodil ...
Nic si z toho nedělej, on ani pořádně rozchodit nešel. Byla to potvora se sklonem k všelijakému divokému kmitání. O nějaké reprodukovatelnosti ani řeč.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#53 Příspěvek od Andrea »

Mně fungoval na první zapojení, plošňák vyřezaný skalpelem. Jen to naladění chtělo trochu trpělivosti, zvláště ta feritová propust s kroužkama v mezifrekvenci. Dodneška ho mám někde schovaný. :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#54 Příspěvek od Sendyx »

Tak vidím, že Šrait byl takový trest Boží na skoro každého z nás :lol: . Nečáskovy přejaté věci se mi dařily mnohem líp.
Co si vzpomínám, tak Algena byla konstrukce vyhlášená oscilacemi, starší radioamatéři se s tím trápili taky. Ještě bylo nějaké rádio do krabičky od sirek (z časopisu VTM ? Ruské Radio ?).

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#55 Příspěvek od TAKJAN »

Od Klabala používám superminiaturní štěrbinovou anténu FM (nebo jak se to jmenuje). Je fakt, že to funguje. A k těm začátkům: dělal jsem taky zesilovače s MA0403A. Protože fest hořeli a reklamovat šli pouze nepájené, po pokusech jsem je na vařiči krásně upravil do "původního" nepájeného stavu. V Tesle v HK jsem je udivoval, jakou mám patici...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#56 Příspěvek od BOBOBO »

Tenhle vstup včetně s MF s feritkou byly snad první mnou zakoupené plošňáky , stejně nic nechodilo , neměl jsem tehdy žádné měřáky a bylo psáno , chodí samo . Jo tehdy jsem platil MAA661 100Kčs , skoro celý den jsem na tu mrchu dělal a ve Smilovce kupoval . Jinak na obsluhu v HK si nemohu stěžovat . A zase jinak Nečásek vydával pábení v dobách mého staršího bratra , proto si dovolím uvažovat , že jsi to měl sendyxi jako historickou akci . :D
Naposledy upravil(a) BOBOBO dne 31 led 2012, 21:57, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#57 Příspěvek od EKKAR »

Sendyx - to rádio do krabičky od sirek vyšlo v Amáru pod jménem "KŇOUR", zapojení bych ještě někde vyhrabal - ale po zkušenostech s Algenou/Dynilem už jsem ho ani stavět nezkoušel. Krabička byla větší, měla jen design jako škatulka od sirek - byla dělaná tak, aby se do ní podélně vešel tužkový článek jako napájecí zdroj.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#58 Příspěvek od sambiliong »

Sendyx píše: Ještě bylo nějaké rádio do krabičky od sirek (z časopisu VTM ? Ruské Radio ?).
Nebyl to "Radiopřijímač Kňour" - AR okolo roku 1984?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#59 Příspěvek od Andrea »

A co "S tranzistorem a baterií" od Zdeňka Škody, hrál někomu ten ušmudlaný desetník? :D

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#60 Příspěvek od sambiliong »

..
Přílohy
IMG_8481.jpg
(128.48 KiB) Staženo 213 x

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“