Použití součástek ve zdroji.

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#46 Příspěvek od Andrea »

PavelFF píše:Vždy se totiž dá vybrat vhodná kombinace bety ,proudu a bázového odporu, aby to vyšlo na 10V.
Nevím, co bys chtěl vybírat, bázový odpor je jasně daný 100 Ohmů, beta BUX48 i v úvodu uvedených 2SC2625 je typicky 20, požadovaný proud na začátku byl 2,5A. Já z vody nevařila, vyjádřila jsem se konkrétně ke konkrétnímu schématu a navíc jsem uvedla že to bude klidně 10V, ne že to bude přesně/minimálně/... 10V. Ale jestli si vy dva potřebujete zvednout péra, tak si poslužte.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#47 Příspěvek od PavelFF »

No mě docela vadí, jak se nevybíravě pouštíš do slušně diskutujícího člověka (a slušného člověka), jako je masar.

Jinak máš samozřejmě pravdu - s uvedeným spínacím tranzistorem na 800V bude zdroj mít dosti chabé vlastnosti . Patrně ho kreslič schématu vybral pouze kvůli pouzdru a zapomněl opravit popis na KD503, o kterém několikrát v textu píše.

Jaksi jsi zapomněla na možnost, že se dá pouhou změnou typu nebo hodnoty několika součástek dosáhnout toho, že zdroj této topologie nebude degradován úbytkem 10V. A o ten konkrétní úbytek 10V tu, Andreo, jde celou dobu. Že zdroj zapojený se 4 tranzistory v kaskádě nemusí mít úbytek 10V ani 9V.

A o naše péra nemusíš mít starost. Jsou zaplaťpámbů v pořádku.

EDIT: S uvedeným R9=2j2 máš samozřejmě ještě větší pravdu.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#48 Příspěvek od Andrea »

Jo tak já jsem se nevybíravě pustila do masara, aha, a neměla bych se mu dokonce omluvit? Že jsem si dovolila hájit svůj výpočtem podložený názor? Pořád jsem se nedozvěděla, co v tom mém napadeném příspěvku není pravda, jen kupa balastu, kdyby tohle nebo tamto, kbyby blablabla.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#49 Příspěvek od tomasjedno »

PavelFF píše:...Jaksi jsi zapomněla na možnost, že se dá pouhou změnou typu nebo hodnoty několika součástek dosáhnout toho, že zdroj této topologie nebude degradován úbytkem 10V.
On tam ten prostor pro snížení zase až tak velký není - min. cca 5V (z toho 3V na té 723) i při hvězdné betě těch tranzistorů. Na rozdíl od zapojení 4, kde to je 10x míň. A to je podstata Andreina sdělení.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#50 Příspěvek od PavelFF »

No vidíš. Tak je tam úbytek nějakých 5V. A to je zas podstata masarova sdělení.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#51 Příspěvek od tomasjedno »

Ne, v tom konkrétním zapojení a s uvedenými součástkami je tam při 2A výstupního proudu úbytek napětí na tom koncovém tranzistoru >13 V - Andrea byla ještě moc skromná :D

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#52 Příspěvek od mtajovsky »

Když se podíváte na vnitřní zapojení 723 http://www.datasheetcatalog.com/datashe ... M723.shtml
tak v běžném zapojení výkonového tranzistoru SC vzniká trojitý darlington - Q14, Q15 a výkonový tranzistor. Pokud je na výstupu 723 ješte další proudový booster SC, tak máme 4 násobný darlington a to nepočítám proudový zdroj Q8, který také něco potřebuje. Darlington nemůže dosahovat tak nízkého saturačního napětí jako samotný tranzistor SE, protože Ucb následujícího buzeného trazistoru je Uce budícího tranzistoru a tomu při saturaci buzeného tranzistoru klesá zesilovací schopnost. Z tohoto důvodu se často kolektor budících tranzistorů opře o pomocný zdroj, který dává malé kladné napětí ještě nad kladnou větví hlavního zdroje. U pulsních zdrojů se dávalo do kolektoru výkonového tranzistoru pomocné tráfko, které v impulsu podalo zvýšené kladné napětí do budičů.

Je to celkem triviální věc a myslím, že netřeba vzrušených emocí. :)

Jako příspěvek k tématu 723 si dovoluji dát sem zdroj předpětí -Ug1 pro měřič elektronek se 723, jak jsem si ho ubastlil . Má rozsah 0-60V a záměrně nelineární průběh regulace, aby byla relativní přesnost regulace stejná pro malá i velká napětí.
Přílohy
ug1.png
(5.61 KiB) Staženo 142 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#53 Příspěvek od Crifodo »

mtajovsky píše:Z tohoto důvodu se často kolektor budících tranzistorů opře o pomocný zdroj, který dává malé kladné napětí ještě nad kladnou větví hlavního zdroje.
To je asi tak nejpodstatnější doplnění v tomhle zamotaným vláknu. Ono vůbec provozování různých laboratorních zdrojů na hranici rozumných vlastností polovodičů nepřináší nic dobrého, a taky se moc neřešilo dynamické chování celého orloje.
Debatu o pérech bych radši vynechal, ono to ubezpečování o bezchybnosti nejen svého, ale i druhého, vypadá tak nějak... všelijak :roll:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#54 Příspěvek od masar »

Chtěl bych celou "záležitost" z mojí strany uzavřít.
Proto jen na vysvětlenou:
Domníval jsem se, že původní dotaz: "...je toto schématko v něčem lepší než ty předchozí v doporučeném zapojení?"(všimněte si, prosím, množného čísla "ty předchozí") a první Andreina odpověď : "Bude asi schopné pracovat s menším úbytkem na regulačním tranzistoru, protože tranzistor je v zapojení SE, tudíž může jít až do saturace...." směřují spíše obecným směrem a rozdíly v zapojení jsou obecné, principiální, dané jiným zapojením koncových tranzistorů (SK, SE). Že tomu tak v případě odpovědí od Andrey není, jsem pochopil až tehdy, když zmínila úbytek napětí na odporu R8, který já jsem do té chvíle ignoroval. Obecně tam totiž být nemusí. Proto jsem se snažil celou debatu ukončit smírným konstatováním. Bohužel nepodařilo se.
Do debaty se vložili další, z nichž PavelFF měl asi podobný myšlenkový postup jako já a podpořil mě. Ještě jednou děkuji.
Přesto uznávám, že Andreiny odpovědi jsou věcně správné a není je třeba měnit. Proto se Andree omlouvám za moje nepochopení, pokud se jí to nějakým způsobem dotklo. Věřím, že se to neodrazí negativně v našich dalších příspěvcích do tohoto fóra.
Za znepřehlednění tohoto vlákna se omlouvám také moderátorovi a děkuji za případné pročištění. :wink:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#55 Příspěvek od Andrea »

Já tedy nevím, ale věta "Na tranzistoru v tom předchozím zapojení bude při větším proudu úbytek klidně 10V." snad hovoří jasně o (jednom) přechozím zapojení nikoliv o (všech) předchozích zapojeních. Prakticky to dokonce platilo o třech ze čtyř předchozích zapojení, protože se třikrát opakovalo to samé. Prostě jsem uvedla obecný rozdíl následovaný příkladem. Stačí číst, co je psáno a nepodsouvat něco, co psáno není.
Je zajímavé, že nikdo tazateli neodpověděl ani na opakovaně položený dotaz, ale na moji odpověď se hned sesypaly výtky. Cíl minimálně druhého do "diskuse" zapojivšího se oponenta je více než zřejmý, holt stále ještě nerozchodil nějaké to přišlápnuté kuří oko.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#56 Příspěvek od masar »

Nic nepodsouvám. Popsal jsem jen, co mě vedlo k mým názorům. :wink:

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#57 Příspěvek od PavelFF »

Já jenom doufám, že tato plodná diskuse bude ještě chvilku ponechána. S Andreou si vždycky rád pokecám.

Pro Andreu: Do diskuse jsem se zapojil hlavně proto, že už jsem se nemohl dívat na to, jak se masar usilovně a stále dokola snaží (ani teď nepřestal) o nějaký smír a jak je mu nepříjemné, že se dostal do "sporu" s tebou. Snažil se tak, že ti skoro lezl do zadku(to je jen takové obrazné vyjádření situace) a ty nic. Žádné vstřícné gesto. Nemůžeš za to, ty takové věci prostě nechápeš, tvoje hlava je nastavená jinak. To ale neznamená, že se budu jen dívat, jak se hulvátsky chováš k někomu, kdo si to nezaslouží.

Masar se několikrát nesměle (a podmíněně) ozval s námitkou proti tvému tvrzení - tys to vnímala jako útok. "Já se tu s nikým nepřela, já se jen bráním tvému útoku(!) na můj popis rozdílu dvou zcela konkrétních zapojení."

A na rozdíl od masara , který se předhání v ohleduplnosti, ty na odlišné názory v technické oblasti reaguješ velmi vztahovačně a pro jistotu po nařčení z útoku proti tobě (ač se žádný nekonal) přidáš sice irelevantní ale pro tebe dost typickou urážku - "Ale jestli si vy dva potřebujete zvednout péra, tak si poslužte. ". Tak tohle mi na tobě hlavně vadí.

A když se vrátím k nešťastnému úbytku, kolem kterého vznikla tato zápletka. Zundik píše o tom, že vyhrabal KD503 a chce ho použít. Takže ohánět se schématem, kde omylem nechal popis od spínacího tranzistoru na 800V a odvozovat od něj další nesmysly je prostě kravina. Kdyby Zundik omylem ve schématu nakreslil bázový odpor s hodnotou 10k , tak bys z toho taky vypočítala úbytek? Nebo bys mu řekla , že tam má blbost? Trazistor na 800V je pro tento zdroj nevhodný. Normálně by technik na tuto skutečnost upozornil. Ale když ono se to zrovna hodí pro doložení velkého úbytku, hlavně že má malou betu.

Opakuji: To, že má někdo jiný názor na technický problém než ty, vůbec neznamená , že na tebe útočí. To, že má ten názor špatně, na tom nic nemění. Je to prostě normální diskuse. Není při tom pokaždé nutné reagovat urážkami nebo ponižováním druhé strany.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#58 Příspěvek od Andrea »

Mohl bys konkrétně uvést, kde jsem se hulvátsky chovala k masarovi, nadávala jsem mu a ponižovala ho? Nechoval se třeba hulvátsky masar ke mě, když se tu hnidopišsky vozil po mnou uvedeném příkladu 30V vstup/ 20V výstup? Nebo to bylo naprosto v pořádku a hulvátské je, jen když se já proti něčemu takovému ohradím? To neustálé podstrkování něčeho, co jsem nenapsala a chtění po mě, abych to odkejvala není žádný pokus o smír, to je jen pokus o prosazení "svojí" pravdy.

Na nízkou betu těch spínacích tranzistorů a nesmyslnost odporů do bází jsem upozornila hned na začátku, kdyby sis třeba ráčil přečíst vlákno od začátku. A 100 Ohm do báze se tu opakuje třikrát ve dvou úpravách, určitě tedy nejde o nějaký překlep, ale kopírování nějakého nesmyslného zapojení. Pokud si pamatuju, jednou to sem cpal Ekkar, dva parní tranzistory pro 10A a 100 Ohm do bází. Také jsem na to tehdy upozornila a byla za hnidopicha a soudružku učitelku. To určitě taky nejsou urážky, to mi určitě patří.

Začíná to tu být čím dál nechutnější, jestli máš ještě něco na srdci, klidně si tu ulev, já už na tvé útoky (ano útoky, ty jsi tu ničím konstruktivním k věci nepřispěl) reagovat nebudu.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#59 Příspěvek od PavelFF »

Andrea píše:... Nechoval se třeba hulvátsky masar ke mě, když se tu hnidopišsky vozil po mnou uvedeném příkladu 30V vstup/ 20V výstup? ...
Nazývat masarovo chování hulvátským(!?!). OK, nemůžeš za to. Končím.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#60 Příspěvek od tomasjedno »

Pokus kol. mtajovskeho o zklidnění hormonů nějak nevyšel, ale teď, když se obě strany zařekly, že končí, by se snad mohla debata vrátit do věcné roviny, ne?.
Zůstalo něco z původního dotazu nevyřešeno?

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“