Nastavení správné rychlosti posuvu pásku u kazeťáku

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#46 Příspěvek od ok1hga »

workhard píše:Když je na originální kazetě napsáno, že písnička má 4:16, nemám důvod tomu nevěřit
to jo, ale pouze za předpokladu, že víš kde začíná a končí . . .
a ještě důležitější je, aby ta kazeta nebyla vytahaná tisíci-násobným přehrátím na stroji s velkým tahem navíjecí spojky . . .
potom to totiž nemusí být pravda.

Vla
Příspěvky: 312
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#47 Příspěvek od Vla »

Za nejjednodušší způsob považuji si nahrát na kazetu jakýkoli signál,který můžete změřit čítačem na zaručeně dobrém přístroji se správnou rychlostí.Tuto kazetu strčit do "rozhozeného"magnetofonu a nastavit správnou rychlost čítačem.Já to takhle na zdejší doporučení udělal a spokojenost.

Uživatelský avatar
vestik
Příspěvky: 28
Registrován: 01 kvě 2013, 02:00

#48 Příspěvek od vestik »

No právě, mě by stačilo na zaručeně nastaveném přístroji nahrát třeba 1khz a pak už bych si to skouknul na pc analyzeru.
Ale dnes jsem si nainstaloval do telefonu generátor, nahrál jsem z něj na nejnovějším decku 1khz. Pak jsem tu kazetu... zatím strčil do třech decků co mám zapojené a na mobilu spustil analyzer a 1khz seděla. :)
Je to samo asi nepřesné..... :roll:

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#49 Příspěvek od workhard »

ok1hga píše:
workhard píše:Když je na originální kazetě napsáno, že písnička má 4:16, nemám důvod tomu nevěřit
pouze za předpokladu, že víš kde začíná a končí . . .
Musíš zvolit správnou hudbu, ne lovesong co končí do ztracena. Dělal jsem to tak mockrát, do 5 s se trefím sluchem, pak jenom dotáhnout a pohoda.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
vestik
Příspěvky: 28
Registrován: 01 kvě 2013, 02:00

#50 Příspěvek od vestik »

hele tohle znáte?
to je mašinka
http://www.sillanumsoft.org/download.htm

ted ještě nějakou oddělovací sondu....

Uživatelský avatar
vestik
Příspěvky: 28
Registrován: 01 kvě 2013, 02:00

#51 Příspěvek od vestik »

Nastavení rychlosti jsem nakonec vyřešil objednáním testovací kazety z ebaye.
Je jich tam mrak.
Sranda je že je prodávaj v číně, je made in japan a je na ní napsáno IEC Prague 1981. :lol:

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#52 Příspěvek od ok1hga »

vestik píše: že je prodávaj v číně, je made in japan a je na ní napsáno IEC Prague 1981.
. . . kruh se uzavírá !

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#53 Příspěvek od Sendyx »

To IEC 1981 (Prague) je odkaz na normativ - asi byla v Praze tenkrát konference, kde se shodli na parametrech...

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#54 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Nevím jestli to tu nepadlo, ale pokud by někdo měl v budoucnu potřebu ladit nějaký kazeťák a nemá žádnou měřící techniku tak bych zde chtěl napsat svoji dnešní řekl bych velmi přesnou zkušenost díky čemuž jsem velmi slušně nastavil svoje Unisono. Nějakým kazeťákem o kterém víme že má jakž takž dobrou rychlost nahrajeme 1 kHz a následně na něčem (CD přehrávač s vypáleným 1 kHz nebo přímo z PC) pustíme taky 1 kHz. A potom už jistě známou a jednoduchou Záznějovou metodou nastavíme co nejmenší zázněje. Třeba u Unisona nebylo vzhledem k lehkým kolísáním způsobeným nedokonalostí mechaniky možno nastavit jednolitý tón ale alespoň co nejmenší zázněje. Řekl bych že je to velice účinná a jednoduchá metoda. Určitě přesnější než ladění pomocí značek a stopek...

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#55 Příspěvek od xsc »

Když už si nahraju ten 1kHz, tak je v dnešní době záznějová metoda spíš nouzovým řešením. Vždyť to přímo změří nějaký lepší multimetr s dostatečnou přesností. Problém spíš je najít dneska ten referenční kazeťák, na kterém lze udělat nahrávku. Naštěstí už mám takovou kazetu dlouho...

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#56 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

No myslím že dobře poslouží každý kazeťák, který nám zvukově vyhovuje, slyšitelně nezkresluje. Já použil starou trojkombinaci Philips a myslím že posloužila velmi dobře. A hlavně ne každej má doma multimetr s měřením kmitočtu. Záznějová metoda hlavně taky respektuje neduhy pohonu, slyšíte každé zaváhání setrvačníku - to na displeji neuvidíte.

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#57 Příspěvek od cputakt »

Já si koupil originální kazetu (VERTIGO) na ebay Dire Straits Love over gold a mám i originální CD tak si pustím oboje zároveň (kazetu mám na sluchátkách) a porovnávám.Seřídím tak aby to hrálo úplně přesně a drželo se to spolu aspoň 1 minutu. Jen jsem měl obavy že tu kazetu taky mohly nahrát na nějakém rozhašeném stroji tak jsem prohledal šuplíky a našel ještě jednu origo kazetu Madonny a zrovna mám i origo CD znovu jsem to spustil a sedí to taky takže to kdysi točily na kvalitních strojích. Ale jak se tady píše z úvodu "zajdi k sousedce pro lepší magič" tak zrovna nedávno jsem dotáhl krásný deck Technics RS-B 605 a jen tak zkusil porovnat.No utíkalo to teda hodně už podle ucha to nesedělo uteklo to tak o půl vteřiny za 10 vteřin,hodně mě to překvapilo že tak solidní stroj je tak rozhozený.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#58 Příspěvek od Artaban001 »

Já to kdysi řešil tak, že jsem na kvalitním kazeťáku nahrál síťový "brum" (na to stačí kousek neodstíněného kabelu do vlezu "MIC-in", nebo "Audio in")a na kazeťáku, jehož rychlost jsem chtěl nastavit, jsem ten brum přehrával. Prstem jsem se dotýkal vývodu potenciometru co vede na koncový zesilovač a ten brum spolu s tím nahraným tak zvláštně periodicky kolísal, až jsem to nastavil na co nejpomalejší kolísání (zázněj). I na tyto metodě bylo slyšet, jak se otáčky motorku mění z teplotou.

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#59 Příspěvek od cputakt »

Taky dobrá metoda.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#60 Příspěvek od xsc »

Docela by mě zajímalo, jak je to dnes přesná metoda. Protože nebýval udržován přesný kmitočet sítě, ale jen počet kmitů za den (za komančů ani to ne). Byl tak rozdíl mezi kmitočtem ve špičce a v noci.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“