Žiarovková konšpirácia

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#46 Příspěvek od Artaban001 »

Po zkušenostech s posledníma úsporkama už věřím tomu, že i pracovní náplň uvnitř zářivky se může opotřebovat. Proč by se jinak ůsporka rozsvěcela podobně jako sodíková výbojka, akorát ten proces trvá čím dál tím dýl (až čtvrt hodiny). A nejkrásnější je na tom, jak svítí na plno jen jeden závit toho skleněnýho meandru.. pozdějí se rozsvítí celá..
Jinak tohle nejsou ty indukční výbojky, co jsem myslel. Ty byly vzhledově podobný jako žárovky a stály kolem čtyř stovek..

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#47 Příspěvek od rnbw »

Mam staru Philips 15W s 3 "zavitmi" a tiez po rozsvieteni svieti jeden zavit viac. Myslim, ze ma najmenej 10 rokov.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#48 Příspěvek od Atlan »

rnbw píše:A to sa neda previnut?
DA kolega skusal poskladat z 2 jednu a po poskladani (predtym isla) praskla izolacia na vodici inde.

Trebalo by zohnat hodny vodic, ale co ked pri skladani rozbije alebo sa zrani pruser jak mraky. Tak ze smer kos.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#49 Příspěvek od Hydrawerk »

Taky máme ve stojací lampě jakousi 18W úsporku Philips. Bude dost stará, Mohla být koupena kolem roku 2000. Má jenom dvě trubice. Mohla stát majlant. Už je dost vysvícená. Ale do ložnice se furt hodí. Dlouhou životnost má asi proto, že se rozsvěcí pěkně šetrně pozvolna.

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od Jirka »

V jednom pokoji mám úsporku Tungsram. První úsporka doma, koupená určitě před rokem 2000. Už má něco nasvíceno vzhledem k tomu, že je v pokoji počítač. :) Takže kvalitně vyrobit jdou, když se chce.
Jen poslední dobou svítí trochu do žluta, asi jako žárovka.
*****

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#51 Příspěvek od Duvsan »

Ja som sa žiarovkami predzásobil. 40W a 60W mám celé balenia, 100W menej a pár kúskov 200W. Zaváhal som, lebo halogenky, ale chyba. Začnem obchádzať elektrá a ak sa vyskytne, z nejakých posledných zásob, beriem.
Uvažoval som na miesta, kde podanie svetla príliš nevadí, napr. špajzka, dať dve žiarovky do série a ešte im predradiť NTC. Pomohlo by?

Ohľadne úsporiek, inšpiroval ma konvenčný systém so štartérom. Žeby som urobil tuning spočívajúci v premostení zvitkáča spájajúceho konce trubice (vlákna) kvôli heathingu. Po zapnutí by bol zvitok skratnutý a tedy i trubica a svietili by len vlákna. Po nejakej sekunde by sa spínač rozopol a trubica by naštartovala. Spínač som uvažoval nejaký triak alebo tranzistor v diódovom mostíku. Lenže posledné tri úsporky mi odišli na prerušenie vlákien. Opravil som ich zoskratovaním tých vlákien (studený štart) a zostala mi jedna.

Chvíľami uvažujem urobiť kompromis medzi žiarovkami a úsporkami a osadiť niekoľko CCFL, ako sú v monitoroch. Síce sa buchnem po kapse, ale potom by pár rokov mohol byť pokoj, nie? Alebo natiahnem LED pás, napr. tento alebo tento, alebo osadím moduly.

Inak tie indukčné žiarivky ma zaujali. Čo tak po uplynutí záruky okamžite premotať obe cievky (a vymeniť elyt)?
Druhou stranou, ako je to s tým mag. vyžarovaním? Nie je zdraviu škodlivé mať to napr. v kuchyni či v izbe?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#52 Příspěvek od Crifodo »

Kvalitní kompaktní zářivky vyrobit jdou, jako všechno když se chce. jen jestli se chce.
Občas někde v prodejně požádám prodavače o pár úsporek na součástky, co mají k recyklaci. Větší typy od tradičních výrobců Philips, Osram z kvalitnějších komponentů.
Naposledy velké Philips PL Master 33 W, stojí kolem tří stovek, mají zpožděný start pro nažhavení. Prodavač mi vybral kusy s neznatelným zčernáním konců trubice stářím.
Jedna měla aktivované kurvítko: 2x zenerka 200 V přímo na filtrační kond 22M/400 = tvrdý zkrat zenerek po nějakém přepětí, ten kond by to asi vydržel a tranzistory STI3007 taky. Takhle to odpálilo jisticí odpor v patici.
Jiná závada byla v porušeném kontaktu v násuvných planžetách na propojení trubice s elektronikou. Vývod trubice má držet v zářezu lamely, ale zářez má na konci kruhový otvor a v něm už drát nemá kontakt. Zářivka možná nic nenasvítila.
Po opravě trubice svítí jak ďábel. Přestože bylo 99% komponentů v pořádku a navíc docela kvalitní, v mašinérii se vyrábí, nefunkční neopravuje a ihned zase recykluje nebo jen vyhazuje a vyrábí nové.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#53 Příspěvek od rnbw »

Doma nepouzivam ani jednu ziarovku na svietenie. Aj na zachode a v kupelni vydrzi kvalitna usporka roky (IKEA s okamzitym startom nevydrzali, ale silnejsie s pomalym startom ano).
Kedze povodne vsade v byte ziarovky boli, mam teraz nejake zvysky - 40, 60 a 150W pouzivam na obmedzenie prudu pri testovani zdrojov a obcas nejaku dam na schodiste, ked sa vypali.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#54 Příspěvek od ZVUK2000 »

To máš úsporky i v trucovně nebo na čtení? Nevím jak někdo jiný, ale třeba barevný kód na modrém podkladu docela u mne při úsporce zkresluje.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#55 Příspěvek od Duvsan »

Crifodo, ak nájdeš úsporku tak 23W s oneskoreným štartom (pre heating), daj mi vedieť. Kúpim.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#56 Příspěvek od rnbw »

Nad stolom mam staru stolnu madarsku lampu (max. 50W - takze s normalnou ziarovkou by to bolo slabe) a v nej usporku IKEA 20W. Svieti to teda poriadne a s farbami nemam problem.
Bonus: viackrat sa mi podarilo rukou "ziarovky" dotknut - keby to bola klasicka ziarovka, tak mam ruku spalenu, takto sa nestalo nic.

Nepouzitelne su noname lacne usporky - videl som, ako svietia nejake smejdy z Tesca (a pod.) - svetlo do modra, fialova alebo zelena. Tam potom skutocne moze byt problem s rozoznavanim farieb. Nehovoriac o tom, ze je zivotnost mizerna (asi 3 alebo 4 rovnake kusy som vyhadzoval s rovnakou zavadou elektroniky).

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#57 Příspěvek od Hydrawerk »

Duvsan píše:Crifodo, ak nájdeš úsporku tak 23W s oneskoreným štartom (pre heating), daj mi vedieť. Kúpim.
Většina úsporek Osram má preheating start. Kupte si nějakou s udanou životností 10 000 hodin a 20 000 zapnutí/vypnutí. Nechte si ji předvést v prodejně. Pokud se rozsvítí spíše pozvolna a ne hned, tak má preheating start.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#58 Příspěvek od workhard »

Já jsem z lampy na stole musel úsporku vyhodit, z toho světla se mi dělaly mžitky před očima. Teď tam mám 50W halogenku a to je OK.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#59 Příspěvek od Hydrawerk »

Taky mám 50W halogenku. Zhruba tuhle: http://www.gme.cz/halogenove-zarovky/o- ... -p516-038/
Úsporka se na stůl nehodí, je moc velké riziko rozbití.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#60 Příspěvek od Duvsan »

A ja som si myslel, že preheating znamená, že prvé desatiny sekundy žiarivka nesvieti, len nahrieva katódy a až potom pustí prúd do trubice.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“