Kolik váží energie?

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#46 Příspěvek od Jimmi2 »

Možná vím, možná ne 8-)

Já si předtím jenom dovolil upřesnit, že černé díry se nevypařují jaksi... ve větším objemu. Ale pouze v tenké povrchové vrstvě, která je tak tenká, že splňuje určité předpoklady pro kvantové chování. Slovo pouze se opravdu týkalo tloušťky té vrstvy, nikoli mentálního přínosu pana Hawkinga. Ten bych si zpochybňovat nikdy netroufl.
Prostě to chce pozorně číst 8-)

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#47 Příspěvek od tomasjedno »

Už jsem to nechtěl rozpatlávat, ale řekl sis o to.
Jimmi2 píše:...Já si předtím jenom dovolil upřesnit, že černé díry se nevypařují jaksi... ve větším objemu. Ale pouze v tenké povrchové vrstvě...Prostě to chce pozorně číst 8-)
Sorry, ale napsal jsi něco úplně jiného, slovo pouze jsi použil v souvislosti s Hawkingovým přínosem a nikoli v souvislosti s horizontem černé díry. Prostě to chce si po sobě text přečíst. :lol:

BTW, i kapka vody se obvykle vypařuje pouze na svém povrchu. :lol: :lol:

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#48 Příspěvek od Cust »

Zvláštní je, že ta kapka při tom taky ztrácí hmotnost. :-)

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#49 Příspěvek od Jimmi2 »

Tomášijedno, já fakt nemůžu psát až tak polopatě. Tohle není encyklopedie. Chce to brát trochu v souvislostech :?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#50 Příspěvek od Cust »

Jimmi2: to fakt neokecáš :wink:

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#51 Příspěvek od Olchor »

Jen pro zajímavost - jestli jsem dobře počítal, tak by celá elektrická produkce 1000MW bloku atomového reaktoru za rok vážila cca 3g.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#52 Příspěvek od breta1 »

Mi to vyšlo 350g

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#53 Příspěvek od Olchor »

Máš pravdu, , nějak mi to v těch řádech ujelo.. :oops:

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#54 Příspěvek od Cust »

vyčerpá se míň než jedno procento
do turbíny jde cca 50 %
turbína má taky nějakou účinnost

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#55 Příspěvek od tomasjedno »

A když už se bavíme o celoroční produkci jednoho reaktoru, tak žádný nejede celý rok a navíc na 100% :lol:

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#56 Příspěvek od Cust »

A ještě se musí pokrýt nezanedbatelná spotřeba elektrárny (hlavně jde o pohon pro chlazení).

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#57 Příspěvek od Jimmi2 »

tomasjedno píše: ...slovo pouze jsi použil v souvislosti s Hawkingovým přínosem a nikoli v souvislosti s horizontem černé díry...
Ťuk ťuk, co bych z toho asi měl. Anebo co bych asi měl mít ausgerechnet proti Hawkingovi 8-)
Olchor píše: ...jestli jsem dobře počítal, tak by celá elektrická produkce 1000MW bloku atomového reaktoru za rok vážila cca 350g (opraveno) ...
Když to vynásobíš třeba dvěma až třemi pro zahrnutí všech ztrát, bude toto číslo vyjadřovat opravdový úbytek hmotnosti vloženého paliva. Tím se to dost liší od uhlí 8-)

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#58 Příspěvek od tomasjedno »

Jimmi2 píše:...co bych asi měl mít ausgerechnet proti Hawkingovi...
Tak já mu to vyřídím, kdybych ho náhodou v nejbližších dnech potkal :lol:

Uživatelský avatar
volks
Příspěvky: 14
Registrován: 24 zář 2013, 02:00

#59 Příspěvek od volks »

Spravnou odpoved na autorovu otazku poskytl Zaky - pri nabijeni akumularoru se jeho hmotnost nezmeni. Nesmite si zkratka plest reakce jaderne a chemicke. Pri jaderne reakci vznikne v jadre hmotnostni schodek, ktery se premeni na energii. Pri chemicke reakci se naproti tomu jen presunuje energie, popr. se zmeni jeji forma (v nasem pripade z elektricke na chemickou - energii vazeb). Zadnym zpusobem zde nelze uplatnit vztah E=mc2. Pocet elektronu uvnitr se taky nezvysi, pocet vstupujicich elektronu se rovna poctu vystupujicich. Akumulator neni zadny zasobnik elektronu. Stejne tak nema smysl pocitat "hmotnost" energie vyrobene v elektrarne, leda ze by se jednalo o elektrarnu jadernou, pak by se jednalo o hmotnostni schodek jader atomu paliva. Jestli tohle nekdo opravdu zadava zakum ve skole a pouziva na to vzorec E=mc2, pak nas panbuh chran. Pripomina mi to jednu moji ucitelku na ZS, ktera nam tvrdila, ze tezky predmet pada rychleji, nez lehky.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#60 Příspěvek od Cust »

Troufám si tvrdit, že nemáš pravdu snad v ničem... jediné s čím souhlasím je: Akumulator neni zadny zasobnik elektronu.

Nejmarkantnější je ohřátí a tím pádem odpar. Prostě hmotnost klesne.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“