Podivný magnetofon Tesla

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#46 Příspěvek od elektrosvit »

...předěláním setrvačníku z B73 a úpravou korekčních obvodů. U B100 snad jedině změnou průměru hnacích řemenic, nebo zvětšením průměru tónového hřídele spolu s výměnou ložisek. To by v domácích podmínkách zvládl málokdo.

Ještě jste zapomněli na Tesla Elfis, produkce Tesly Pardubice, závod Děčín (podle Bozděcha).

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#47 Příspěvek od konosuke »

ale, devatenáctku už měl prastarý Tesla B43A (rok 1968 !) rovněž dřevo sokl, ten údajně spodní hranici požadavků hifi přibližně splňoval, ovšem zapojení přepínačů toť noční můra bastlíře amatéra bez servisního návodu
Naposledy upravil(a) konosuke dne 20 čer 2017, 11:39, celkem upraveno 1 x.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od jef111 »

Oproti "čtyřkové" řadě se mi ty novější zdály jako šunty. Odlitý šasi neměl od poloviny 70. let už žádnej magneťák a to je základ. Bohužel elektronika čtyřky odpovídala době. Elektricky byl slušně vyřešený typ B73 který jsem si dlouho vydržoval, ale údržba mechaniky to bylo peklo... Pak se mi podařilo získat Revoxe A77 a všechny Tesličky musely pokorně opustit dům... :lol: Ale tu 73-jku jsem neposunul daleko a mám ji pořád tak trošku pod dohledem, byla to srdcovka, první magneťák co jaksi hrál (když se mu zrovna chtělo).
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#49 Příspěvek od konosuke »

úspory....plechové lisované šásko B5 muselo být levnější, nepoužili síťové
napájecí trafko nýbrž motor s přídavným vinutím, znáte
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od jef111 »

Jasně muselo se slevňovat, ze čtyř platů klesla cena magneťáku na přibližně dva platy.... To je jako když dnes někdo dá za slušnou hifi sestavičku 100 tisíc, kdekdo ho považuje za blázna, přitom tehdy to bylo normální a samozřejmé :-)
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#51 Příspěvek od elektrosvit »

V B5 žádné lisované šasi nebylo. Lisované šasi měly B7 a další. V B5 je stále ještě šasi lité, lisované jsou jen některé díly- třeba nosník motoru, různé páky atd.

V B43 dosáhli devatenáctky právě zvětšením průměru tónového hřídele, kdežto u B73 a spol. jiným průměrem řemenice na setrvačníku, proto jsou tyto setrvačníky záměnné.

Jinak souhlas s jefem, pozdější magnetofony nejsou tak spolehlivé jako B4.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#52 Příspěvek od konosuke »

v tom případě lze pochválit řešení speed select tlačítky u B43A, slovutný Akai 4000 DS měl výměnnou tónovou hřídelku pro 9/19 probíralo se tu jednou na fóru
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#53 Příspěvek od jef111 »

Sákriš kruciš, to EKM nebo EAM bych těď doost potřeboval :cry: Jeden takový bláznivý sběratel tohle shání a má určitý artikl který zase moc sháním já...
Nevíte o nějakém kousku v prodeji?


PS: To je tak vždycky, když něco je a neberu, tak to brzo budu potřebovat. Když to vezmu, zavazí to doma 10 let než to vyhodím a jakmile to vyhodím, potřebuju to. :opravar:
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#54 Příspěvek od sinclair »

Franta Peřina tvrdíval, že Elfis byl vyvinutej na objednávku pro StB a jen kusy, co neprošly přísnou přejímací kontrolou, se měly prodávat po bazarech a ne zrovna levně. Také prý ten Elfis nešel najít v žádném letáku či nějak víc propagován - to můžu potvrdit, mám historické nf literatury dost, ale o Elfisu tam moc zmínek není.
Leccos téhle teorii o StB i napovídá. Třeba to ovládání jako pro trotly, nožová lišta do přístrojového rámu, kde jsou vyvedený všechny povely a může tak běžet v auto režimu atd.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#55 Příspěvek od konosuke »

spešl vyvinutej estebáckej bazmek pak dali do volného prodeje ovčanům ? jak znám bolšány byli paranoicky posedlí utajováním všeho vč. značky a množství toaleťáku pro kasárna a vercajk (běžné sériové kombínačky či šroubováky) z vojenské fabriky nesly punc státního tajemství a komisionálně likvidovány v ocelárně přetavením coby šrot za přítomnosti vyššího lampasáka, byla to divná doba...
no o magiči nevím tak se přít nebudu
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#56 Příspěvek od jef111 »

Elfis? Mluvil jsem o EAM/EKM. Nebo to nebylo na mě? :-)
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#57 Příspěvek od sinclair »

Obecně Martine :D
Ty EKM snad používalo metro a fízlové, nebo k jakýmu účelu byly vyrobený?

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#58 Příspěvek od jef111 »

Údajně jako průmyslové záznamníky, teda aspoň podle informací které jsem dostal. Ten kus co sháním by měl jít do repliky odposlechového pracoviště STB.
To zase ten šedivý EAM-500 byl prý datarekordér nebo pro účely záznamu průběhu analogových měření. Zřejmě jediná zmínka na netu je tady:
http://itgallery.ru/news/133.html
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
grrrrrrrr
Příspěvky: 456
Registrován: 15 čer 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc

#59 Příspěvek od grrrrrrrr »

Ahoj,

Nema nahodou nekdo to EKM u sebe? Potreboval bych pomerit tu kruhovou zajistovaci matku kotouce abych si ji mohl vytocit na soustruhu. U meho stroje bouhzel chybi. Zaroven take shanim prazdnou 22cm civku do tohoto stroje. Diky

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#60 Příspěvek od jef111 »

Ahoj, tu prázdnou cívku bych měl, respektive je na ní pásek ale ten je v tak blbém stavu že už ho používat nebudu.
Když jsem měl chvíli čas tak jsem udělal pár fotek EAM500, udělal jsem na to galerii kde budou postupně přibývat další fotky vnitřku a případných vylepšení až si na něj jednoho krásného dne udělám čas... :-)
https://postimg.cc/gallery/1nt4muym2/
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“