Stavba osciloskopu - problém s ostrostí

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od hafca »

To nevadí, máme všechno a co nemáme, to seženeme. Ale ten z Amara byl lepší. :wink: Trafo klasika, 2x300V a 2x 6.3V a obrazovka v kusu trubky z nástřešáku. :lol:
Přílohy
osci.jpg
(118.89 KiB) Staženo 193 x
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#47 Příspěvek od jakubrosler »

Podařilo se mi půjčit si osciloskop. Zjistil jsem, že fantastron generuje nádhernou pilu. Signál je ale moc silný, což přebuzuje zesilovač X (viz první dvě fota).

Snažil jsem se proto signál zeslabit. Místo mřížkového odporu první elektronky jsem vřadil trimr 1M (kraje místo toho odporu, střed na mřížku)
Když jsem ale signál zeslaboval, začala se pila deformovat (viz poslední foto, měřeno na mřížce první elky a její anodě)

Může mi, prosím, někdo poradit, jak mám zeslabit signál, aby zůstala pila pilou?

Předem díky
Přílohy
20. Zeslabená pila s první anodou.jpg
(18.34 KiB) Staženo 29 x
19. Druhá anoda s pilou.jpg
(253.89 KiB) Staženo 32 x
18. První anoda s pilou.jpg
(217.2 KiB) Staženo 33 x

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#48 Příspěvek od Celeron »

Co je to 1. elektronka? EF80? Jestli máš na anodě EF80 pěknou pilu, tak proč nezmenšíš napětí pily děličem mezi EF80 a ECC85? Dej na zkoušku za stávající kondík 470n trimr proti zemi a běžec přes další kondík na mřížku ECC85. Najdi si někde teorii kolem triodovýho ivertoru, možná bude stačit změnit poměr odporu v katodě ECC85.
Jirka

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#49 Příspěvek od FERYACT »

To Hafca:co jsi to dal za schema,to má přece nesouměrně zapojené svislé i vodorovné destičky.Jaká je obrazovka?

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od hafca »

Byla to reakce na Celerona a obrazovka je 7QR20.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#51 Příspěvek od FERYACT »

To jakubrosler:sláva máš dobrou pilu.Další krok bude zajistit abys měl rozkmit přes celé stínítko.Osciloskopem musíš zjistit co ti dělají destičky.Můžou se mezi sebou hádat o elektronku.Odpory v anodě i katodě jsou sice stejné ale co kdyby se tam objevoval nějaký proud navíc?

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#52 Příspěvek od jakubrosler »

Problém zeslabení vyřešen, dal jsem trimr místo anodového odporu EF80 a signál vyvádím z jeho středu. Pila zůstává pilou.

1. elektronkou jsem myslel v rámci zesilovače X, nevím jaké je správné označení, tak jsem psal jako první elektronku tu, na kterou je přiváděn signál a jako druhou tu "co se veze". (Terminologie není moje silná stránka :) )

Rozkmit je přes celé stínítko.
Fotky sem hodím večer.
FERYACT píše:Můžou se mezi sebou hádat o elektronku.Odpory v anodě i katodě jsou sice stejné ale co kdyby se tam objevoval nějaký proud navíc?
Tohle úplně nechápu. Můžeš to, prosím, napsat nějak srozumitelněji?

Abych to shrnul, současný problém je, že zesilovač X deformuje pilu.

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#53 Příspěvek od jakubrosler »

Tady ještě posílám ty průběhy. Na prvních dvou obrázcích jsou průběhy na vstupu do zesilovače X (pila) vždy s průběhem na jedné z anod ECC85.
Z nějakého důvodu se ta pila ohýbá dokulata; dalším zeslabováním vstupu už se průběh nezlepšuje.

Na dalších snímcích (zobrazeny jsou ale kdovíproč výš) jsou průběhy na stavěném osciloskopu. Už to vypadá vcelku k světu, akorát se to na krajích zhušťuje.
Přílohy
24. Sinus, funkční zeslabení.JPG
(263.5 KiB) Staženo 37 x
23. Trojúhelník; funkční zeslabení.JPG
(224.92 KiB) Staženo 40 x
22. Druhá anoda s pilou; funkční zeslabení.JPG
(244.42 KiB) Staženo 33 x
21. První anoda s pilou; funkční zeslabení.JPG
(262.89 KiB) Staženo 30 x

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#54 Příspěvek od FERYACT »

To jakubrosler:Vychylování je elektrostatické a při současém zvedání napětí na jedné destičce se musí snižovat napětí na druhé.Pak bude průběh vychylování lineární.Průběh ČZ nemáš lineární.Pokud pila dobrá pak kolem duotriody bude renonc.To musí vidět oscilo.

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#55 Příspěvek od jakubrosler »

FERYACT píše:Průběh ČZ nemáš lineární.
Jakto? Vždyť to je ta malá pila.
FERYACT píše:Pokud pila dobrá pak kolem duotriody bude renonc.To musí vidět oscilo.
???

Můžeš to, prosím, napsat tak, abych to pochopil?
Díky

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#56 Příspěvek od jandu »

Vychylovacie dosky tvoria kapacitu-kapacitnú záťaž pre elektronku. preto bývajú trochu lepšie konštrukcie tvorené obrazovkami so symetrickými doskami a poháňané symetrickým zosilňovačom. U niich sa kapacita vychylovacích doštičiek takmer neprejavuje.
Ďalej pre získanie rovnomerného vychylovania sa často využíva iba časť pílovitého priebehu - keď píla dosiahne určité napätie, tak sa nasilu ukončí. V jednoduchých konštrukciách sú priebehy ako v tvojom prípade samozrejmé, pravda ak sa podarí správne vykompenzovať systém, môže byť ten prieheh veľmi dobrý.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#57 Příspěvek od jakubrosler »

jandu píše:Vychylovacie dosky tvoria kapacitu-kapacitnú záťaž pre elektronku. preto bývajú trochu lepšie konštrukcie tvorené obrazovkami so symetrickými doskami a poháňané symetrickým zosilňovačom. U niich sa kapacita vychylovacích doštičiek takmer neprejavuje.
Nevím, čemu přesně říkáš symetrický zesilovač, ale přijde mi,že to, co tam mám, by se tak nazvat dalo.
jandu píše:
Ďalej pre získanie rovnomerného vychylovania sa často využíva iba časť pílovitého priebehu - keď píla dosiahne určité napätie, tak sa nasilu ukončí.
Proč? Jak?
jandu píše: V jednoduchých konštrukciách sú priebehy ako v tvojom prípade samozrejmé, pravda ak sa podarí správne vykompenzovať systém, môže byť ten prieheh veľmi dobrý.
Jak?

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#58 Příspěvek od jandu »

Ak by si mal možnsť zohnať knihu http://img.mimishop.cz/h/ms/1189/0/0203/a4419978.jpg

Obsahuje velmi dobrý popis všetkých častí osciloskopu a je v nej aj návod na stavbu jednoduchého i zložitejšieho amatérskeho osciloskopu.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#59 Příspěvek od Celeron »

Hmm, Tauše bych měl někde mít, ale už jsem ho asi 25 let neviděl....
Jirka

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#60 Příspěvek od FERYACT »

To jakubrosler:Asi jsi nestrávil fakt, že po rovnoměrném pohybu paprsku přes obrazovku /což dělá pila/ se musí paprsek v co nejkratším čase na začátek svého pohybu a aby nevadil tak se zatmí.Pila jde pomalu nahoru a pak prudce spadne.
Tauše jsem dal do sběru.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“