Gramo NC450 (NC452)

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#46 Příspěvek od marshal »

co mi teda doporučíš, když teď mám OMB5 ?
Podle možnosti aby bylo možné provést změnu pouze přehozením hlavy na konektoru

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#47 Příspěvek od Sendyx »

Koupit St78... nevím jak teď, ale před časem byla holá nákupka kolem 700Kč bez DPH. Existují stylusy, které jsou nějaké asijské výroby, jsou podstatně levnější, ale kvalitu neznám.

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#48 Příspěvek od marshal »

dík

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#49 Příspěvek od EKKAR »

Jestli se nepletu, tak výraz STYLUS není jméno té standartní přenosky, ale má to cosi do činění s dělením přenosky na samotnou chvějku a magnetodynamický cívkový systém, který dává to kýžené výstupní napětí. Systém nebo SYSTEM, slovo je dostatečně mezinárodní, ale něco mi říká, že výraz STYLUS je totéž, co CHVĚJKA, takže výsledná hlava je SYSTÉM OMB X (např. 5...) + STYLUS (=CHVĚJKA) 78...
Co vy na to, znalci italštiny - máte slovo!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#50 Příspěvek od Radix »

Slovo stylus pochází z latiny a znamená rydlo nebo pisátko.

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#51 Příspěvek od marshal »

tak jsem se díval na vložku co mám v gramci, je to OMB5 a vůbec jsem nepochopil co na ní vyměnit. Jestli jenom chvějku - myslím tím tu hliníkovou trubičku, anebo jde oddělit plastová špička - je tam naznačená dělící rýha.
Ovšem nevím jak na to a násilí asi nebude to pravé.
Poraďte zaostalému.. (abych něco nepodělal) kde je dělící čára mezi stylusem a systémem.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#52 Příspěvek od EKKAR »

Přeneseně by se rydlo neboli pisátko dalo označit jako HROT?
Pokud ANO, máme zase kousek skládačky komplet...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#53 Příspěvek od Sendyx »

Ehm, někde jsem to tu psal... Stylus aneb Tonar je chvějka, hrot....
system nebo Cartridge je celá vložka.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#54 Příspěvek od Hill »

Tak nevím - až dosud jsem si myslel, že stylus sice je jiné jméno chvějky s hrotem, zpravidla v držáku, ale
(Stylus) Tonar Banana je jen jméno jednoho z modelů držáků s chvějkou pro přenosku Ortofon Concorde.
Naproti tomu Tonarm je německy přenoskové raménko.

Marshal: ten barevný držák je tam jen nasunutý, musí jít vytáhnout.

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#55 Příspěvek od marshal »

díky Hille, povedlo se, konečně vím co Sendyx myslel tím "koupit St78"
Horší je že jsem to na netu nikde v nabídkách nenašel.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#56 Příspěvek od Hill »

Taky jsem pohledal, ale taky jsem našel výměnnou chvějku (stylus) jen pro Ortofony typu Concorde.
Zato například Trio jich nabízí víc. Jestli jde o původní označení Trio Corporation, prodávající pod obchodním jménem Kenwood, nemám potvrzeno.
Nakonec ti nezbude, než pro šelakové desky koupit celou přenosku, třeba od jiného výrobce.
Pro Aswo nebo Nedis (a některá poslechová studia) by neměl být problém ti nabídnout vhodný typ a dodat ho.
Pokud máš výměnnou skořepinu v raménku, máš vůbec po starostech... hm.. ještě pak sehnat druhou skořepinu...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#57 Příspěvek od Sendyx »

Jestli máš OMB5, tak stačí koupit ten Stylus 78. V tom odkazu byl ale na fotce celý systém - OM 78. Jestli je tomu tak, tak za ty peníze je to velmi dobrá cena, já kupoval jen Stylus za podobné peníze. Pokud to nikde neseženeš, mohu se optat na současnou cenu od dodavatele.
Cena u těch 78 chvějek je dost vysoká, je to asi dáno melou výrobní sérií.
Co se týče kvality - myslím, že na www.okoun.cz je klub sběratelů, do kterého přispívají 2 lidi, kteří si tenhle systém brali ode mne a oba byli pokud vím velmi nadšeni, že až na cenu je to něco jiného než piezo systémy Unitra nebo to, co vypadá jako kopie Philipsu.

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#58 Příspěvek od marshal »

tak jsem to dobastlil, díky za rady a názory a chci se podělit o zkušenosti.
Dvojitá řemenička se tam nevešla, protože pro červíka bych musel dělat díru do dráhy řemínku. Takže když chci přejít na 78, musím měnit řemeničku. Je to vopruz, ale není to tak často. Mám tam řemínek 2x2, čímž se při startu trocha natáhne, ale nepadá. Někdy talíři trocha pomůžu rukou, ale rozjede se i sám. Domaloval jsem stroboskop pro 78 a je to OK, drží rychlost výborně.
Koupil jsem Stylus, Sendyxi měl si pravdu, je to cena pouze za hrot.
Další problém byl v tom, že desky ultraphon (nevím jak jiné) mají vypínací drážku blíž ke středu, tudíž jsem musel přidat přepinač a další ledku na zvednutí raménka.
Mám zesilovač TEC, ke kterému není schema a má někde v útrobách zabudované korekce RIAA, nebyl jsem schopen je odsledovat, ale moc to nevadí (pokud můžu posoudit mým hluchem a dle výpočtu Hilla). Očekával jsem ale trocha lepší dynamiku.

Teď se peru s možností mokrého snímání...

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#59 Příspěvek od konosuke »

[quote="EKKAR"]Pokud se dobře pamatuju, tak v Litovli dělali těch NC a

Litovel a NZC-440 ? myslím že neexistoval. Pouze NC-440 tj. bez vlastního zesíku (Z). Tedy: sokl+mechanika a el.řízení otáček motorku, to ano. Pokračoval NC-450, vylepšen zejména vzhledově, funkčně dost podobný. Jo, měl fotoelektrické autovypnutí a zpřežený zvedáček přenosky, NC-440 ne. (zašli fotku toho NZC-440 máš-li, rád si případně rozšířim přehled)

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Lenco

#60 Příspěvek od jef111 »

Potřeboval bych schéma na gramec který se tu pravděpodobně řeší. Mám Lenco L-452, myslím že by mohl být ekvivalent NC452. Má to třífázový motorek s 2 rychlostní regulací otáček, stroboskop, automatické vypínání na konci desky, zvedání raménka elektromagnetem, elektronické MUTE (přes jakýsi IO typu CMOS), bez předzesu.
Mám problém s pronikáním rušení od motorku do audiosignálu. Nevím jaký má rušení původ, zda mechanický nebo elektronický. Proto bych potřeboval to schéma abych mohl polaborovat. Neměl by jej někdo?
Díky
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“