Telefonní ústředna první generace P-51

Sem patří samozřejmě i přístroje s "utrženým sluchátkem"- bezdrátové, ale vždy dále s okolním světem komunikující po vedení, a to nejen ve veřejných sítích.
Pro telefony GSM a podobné máme samostatnou sekci.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Petr195
Příspěvky: 43
Registrován: 09 dub 2013, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od Petr195 »

oravan píše:To je tá z Ružomberku kolega vravel že niekto si ju odviezol ak máte záujem ešte fachči v L Mikuláši to je myslím posledná čo viem
Tahle je doplněná posledními díly, které jsem přivezl z Popradu.Byla tam krásná 1000-covka když jsem přijel na místo už to byly jen hromady neodborně demontovaných věcí. Ústřednu z Ružomberoku mám z větší části pečlivě rozmontovanou a uskladněnou v garáži a tu poslední snad budu mít možná celou až na ní skončí provoz.Jinak je ještě i poslední UK 201 v provozu a je slíbená do Prahy, taky se čeká na skončení provozu.

Uživatelský avatar
oravan
Příspěvky: 675
Registrován: 02 led 2010, 01:00

#47 Příspěvek od oravan »

UK čky neviem boli ale už to zlikvidovali keby som bol vedel tak krásna 102 aj taká veľká ako PK čka bola na Vrútkach

Uživatelský avatar
Petr195
Příspěvky: 43
Registrován: 09 dub 2013, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od Petr195 »

oravan píše:UK čky neviem boli ale už to zlikvidovali keby som bol vedel tak krásna 102 aj taká veľká ako PK čka bola na Vrútkach
Vrútky jsou už skoro 10 let vyměněné za digitál :)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#49 Příspěvek od Artaban001 »

Zdarec Petře 195. Máš můj obdiv. Nechceš to pověsit na nějaký svůj vlastní web, spolu aspoň s nějakým tím videem z provozu? - je to škoda, že to tu zapadne v propadlišti.
Jinak bych měl dotaz k tomu generátoru vyzváněcího tónu a pod.. Jakým způsobem se tomu stabilizuje frekvence, neboli otáčky?

Uživatelský avatar
oravan
Příspěvky: 675
Registrován: 02 led 2010, 01:00

#50 Příspěvek od oravan »

10 nie poznám problematiku moc dobre ale už nejaký čas je to to je fakt no a ešte rapkáč je v LM vo funkčnom stave

Uživatelský avatar
Petr195
Příspěvky: 43
Registrován: 09 dub 2013, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

#51 Příspěvek od Petr195 »

Artaban001 píše:Zdarec Petře 195. Máš můj obdiv. Nechceš to pověsit na nějaký svůj vlastní web, spolu aspoň s nějakým tím videem z provozu? - je to škoda, že to tu zapadne v propadlišti.
Jinak bych měl dotaz k tomu generátoru vyzváněcího tónu a pod.. Jakým způsobem se tomu stabilizuje frekvence, neboli otáčky?
Ahoj,díky za obdiv.Ústředna je zcela hotová,až bude dovolenka,čeká mě ještě práce na digitálním připojení k internetu.Jinak otáčky na stroji se dají jednoduše seřídit pomocí stopek,protože hřídel s vačkami se otáčí 1X za 10 vteřin.V lepším případě je přesnější digitální multimetr vzbavený měřením frekvence a přímo tím změřit trvalý tón,který má mít frekvenci 450Hz.takhle jsem to přesně vyladil.Musím uznat že zvukový projev tohoto tónu se mi jeví jiný než elektronickým generátorem.Své vebovky mám v plánu.

Uživatelský avatar
Petr195
Příspěvky: 43
Registrován: 09 dub 2013, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

#52 Příspěvek od Petr195 »

oravan píše:10 nie poznám problematiku moc dobre ale už nejaký čas je to to je fakt no a ešte rapkáč je v LM vo funkčnom stave
Nevím,zas tak dobré informace nemám.Budu rád za jakékoliv lepší.

Uživatelský avatar
oravan
Příspěvky: 675
Registrován: 02 led 2010, 01:00

#53 Příspěvek od oravan »

treba sa zas na telekomuníkáciach železníc informovať

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#54 Příspěvek od Artaban001 »

A jakým způsobem si ten motorek ty otáčky udrží, aby ta frekvence byla třeba 450Hz? Dneska není třeba problém fázový závěs, nebo přímý generování elektronicky. Ale této dřevní technologie?

Uživatelský avatar
oravan
Příspěvky: 675
Registrován: 02 led 2010, 01:00

#55 Příspěvek od oravan »

on má tam vačkovú hráadeľ a tá vyrába signály otáčky sú konštatné

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#56 Příspěvek od Artaban001 »

Jinak na dráze se už používají nějakou dobu klasický mobily s virtuálním operátorem CDT. Někde i systém GSM-R. Takže klasický ústředny jsou již minulostí

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#57 Příspěvek od Artaban001 »

Oravan:
Tohle všechno chápu. Že ten motorgenerátor slouží jako zdroj několika frekvencí nutných pro provoz ústředny. Jenomže sám dobře víš, že když zapojíš motor přes reostat na zdroj, tak jeho otáčky budou kolísat podle zátěže, napětí, Teploty.. Takže tam musí být něco, co ty otáčky bude stabilizovat. Jestli jen nějaká dvojice odstředivých spínačů, v jejichž rozmezí se otáčky budou držet podobně, jako u starších motorku do autorádií..
Nebo se přímo přes nějaký obvod odebírá těch 450Hz a nějak se s tím operuje?

Uživatelský avatar
oravan
Příspěvky: 675
Registrován: 02 led 2010, 01:00

#58 Příspěvek od oravan »

presne tak ale je to len obmedzené na počet kamálov a služobne účely tak že normálne volanie je problém

Uživatelský avatar
Petr195
Příspěvky: 43
Registrován: 09 dub 2013, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

#59 Příspěvek od Petr195 »

Artaban001 píše:Oravan:
Tohle všechno chápu. Že ten motorgenerátor slouží jako zdroj několika frekvencí nutných pro provoz ústředny. Jenomže sám dobře víš, že když zapojíš motor přes reostat na zdroj, tak jeho otáčky budou kolísat podle zátěže, napětí, Teploty.. Takže tam musí být něco, co ty otáčky bude stabilizovat. Jestli jen nějaká dvojice odstředivých spínačů, v jejichž rozmezí se otáčky budou držet podobně, jako u starších motorku do autorádií..
Nebo se přímo přes nějaký obvod odebírá těch 450Hz a nějak se s tím operuje?
Na ústředně není žádný polovodič kromě nějaké diody.Tahle ústředna má jen kondíky, cívky a odpory.
Motor volačky moc nekolísá, protože proud baterie je dost pevný a při malém provozu je napětí mezi 59-60volty a při větším to sem tam klesne pod 57 voltů.Na funkci stroje to nemá až tak velký vliv.Jsem jej nadstavil že má mít při 60 voltech přesnou frekvenci 450Hz a vyzváněcí proud je taky přesných 25 Hz.Tolerance je +/- 10%.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#60 Příspěvek od Artaban001 »

Takže ten motorek běží jen přímo na zdroj?
Hammondky, který generují tóny taky zubatýma kolama ,snímanýma indukčními snímači na pohon tý kaskády kol používají aspoň synchronní motor :-) A k čemu těch 450Hz?
Obrázek
Naposledy upravil(a) Artaban001 dne 23 čer 2015, 21:41, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Linkové telefony, faxy, tel. ústředny včetně domácích“