Sušička AEG Electrolux Lavatherm 59850

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jakuceli
Příspěvky: 24
Registrován: 12 srp 2015, 02:00

#46 Příspěvek od jakuceli »

Díky moc všem co se přidali. Velké díky "masar", je to nádhera vidět tak jak to má být :-) Ještě ten tranzistor a snad dám brzy vědět, že už to suší :-D

Uživatelský avatar
Rostav
Příspěvky: 469
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

#47 Příspěvek od Rostav »

Jen pro doplnění nového schéma. Chybí C21 220 µF. Z + pólu C21 a - C24 je odebíráno napětí pro relátka.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#48 Příspěvek od masar »

Doplněno.
:wink:

Uživatelský avatar
jakuceli
Příspěvky: 24
Registrován: 12 srp 2015, 02:00

#49 Příspěvek od jakuceli »

Tranzistor jsem zkusil dát BC546B a výsledek je stejný. Já si myslím, že je špatné trafo. Jediný odpor na trafu je mezi středem a oběma konci primáru = 2,7kohm. A jediné napětí na celém schématu naměřím pouze 310VDC a 230VAC. Výstup sekundáru je 0V, i proti středu, tam by také mělo něco být přece. A když tedy máme srozumitelné schéma, tak koukám na LNK304 nožičku D a ta má 310VDC jak proti L tak proti N. Ale na primáru trafa není žádné AC ani DC napětí.

Uživatelský avatar
Rostav
Příspěvky: 469
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

#50 Příspěvek od Rostav »

Když si stáhneš download toho LNK, zjistíš jeho zapojení mezi D a S. Protože LNK nepracuje, je tranzistor v nevodivém stavu a mezi D a S (N) je těch 310 V DC. Měření D proti L je nedobré protože obcházíš obvody usměrnění AC. Pokud chceš to trafo změřit. tak jej vyletuj, uvidíš zespoda na nožičky a můžeš změřit zda není některé vinutí přerušené.
Podle mne asi nebude ale krk na to nedám. Mezi D a N by nemohlo být těch 310V DC.Tak ověř zda nemáš zkrat na vývodech C21 , C24 a C17. Vývody z těchto kondenzátorů napájí elektroniku a pokud by tam byl nadměrný odběr, tak by to také nechodilo.Jestli je tvá náhrada toho tranzistoru správná, nemohu posoudit.To bych ze sebe dělal moc chytrého. Možná poradí někdo další.Ještě zbývá prověřit funkčnost té ZD2.

Uživatelský avatar
PbSn
Příspěvky: 125
Registrován: 29 bře 2016, 02:00
Bydliště: Jindřichův Hradec

#51 Příspěvek od PbSn »

Zdravím a taktéž žádám o pomoc, doufaje, že neplevelím zdejší diskuzi jiným tematem. Před deseti lety jsem tutu sušku koupil a díky hloupému rozhodnutí pochopil činnost všech jejích celků. Opravou výměny LNK + R 47 počínaje, přes rovnání a osazení ohnutých dvířek, výměnu ložisek ventilátoru, každoroční demontáž zadního kanálu a vapkování srážníku s kondenzátorem jsem se dostal až k problému napínací kladky (zadřelo se futro na trnu), kladka se přitom nějakou dobu točila na styku plast - futro, ale vydávalo to zvuky, že mne drahá polovička s natáčkami na hlavě zavřela do koupelny, naštěstí s lahvoněm, a lakonickým příkazem "oprav to". No tak jo, téměř poslepu sundal pravý kryt, vyndal jsem rozemletou kladku, sikovkama vypáčil futro, objednal novou, asi nějaký nounejm, páč stála asi 150,-, polovinu z origa šopu aeg. Jenže mi vypadla pružina napínající řemen prostřednictím páky vyvozované polohou trnu na motoru a budoucí kladky. Dole je chycená v plastu, to je jasný, ale na motoru jsem zaboha nepřišel, kam ji vetknout tak, aby plnila svoji funkci - na tom svorníku je provizorně, soudím že tam nemá být, páč by byla vůči plastu dole nakřivo. Poradíte, Díky.
Přílohy
WP_20200107_08_50_40_Pro.jpg

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#52 Příspěvek od bu2520 »

je na tom svorníku

Uživatelský avatar
PbSn
Příspěvky: 125
Registrován: 29 bře 2016, 02:00
Bydliště: Jindřichův Hradec

#53 Příspěvek od PbSn »

Děkuju za radu, na chalupě máme novější typ sušky (manažeři z aeg na něm uspořili 1 motor oproti téhle pomstě chachara Adenauera), tam je na pružinu takové fífo, neboli nálitek na tělese motoru, který je také již třífázový a tudíž nedělá takový kravál, jako tenhle s pom. fází a kondenz. Bože, jak jsme jen mohli dříve žít, bez těchhle sušiček.

Uživatelský avatar
jakuceli
Příspěvky: 24
Registrován: 12 srp 2015, 02:00

#54 Příspěvek od jakuceli »

Rostav píše:Když si stáhneš download toho LNK, zjistíš jeho zapojení mezi D a S. Protože LNK nepracuje, je tranzistor v nevodivém stavu a mezi D a S (N) je těch 310 V DC. Měření D proti L je nedobré protože obcházíš obvody usměrnění AC. Pokud chceš to trafo změřit. tak jej vyletuj, uvidíš zespoda na nožičky a můžeš změřit zda není některé vinutí přerušené.
Podle mne asi nebude ale krk na to nedám. Mezi D a N by nemohlo být těch 310V DC.Tak ověř zda nemáš zkrat na vývodech C21 , C24 a C17. Vývody z těchto kondenzátorů napájí elektroniku a pokud by tam byl nadměrný odběr, tak by to také nechodilo.Jestli je tvá náhrada toho tranzistoru správná, nemohu posoudit.To bych ze sebe dělal moc chytrého. Možná poradí někdo další.Ještě zbývá prověřit funkčnost té ZD2.
Obvody LNK co jsem našel, tak jsou všechny jakoby naopak, že na D se přivádí AC napětí. Součástky co jsi napsal, jsem vyměnil a nic. Dále jsem měřil zkraty pomocí multimetru a jeho "pípáku". C23 pípal, odpájel jsem cívku L3, zkrat přestal. Dále pípal zkrat na C24, přerušil jsem cestu za C24 = pokračující N (-) do zbytku obvodu, zkrat přestal. Cestu jsem obnovil, zkrat má protistranu na několika nožkách mikroprocesoru. Takže odhaduji, že je konec :-( Pak jsem cestu ještě jednou přerušil, poslal tam 5VDC, odběr cca 2A. velmi se zahřál mikroprocesor, takže KAPUT?

Uživatelský avatar
Rostav
Příspěvky: 469
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

#55 Příspěvek od Rostav »

Máš SZ.

Uživatelský avatar
Rostav
Příspěvky: 469
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

#56 Příspěvek od Rostav »

Na závěr k tématu od Jakuceli.
Závada na desce byla způsobena závitovým zkratem primárního vinutí.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“