Pájecí med

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od workhard »

Taky nechápu, proč ta averze ke kalafuně, na domácí žvýkání to stačí a je to za pár kaček. Umeju nitroředidlem a fertig, žádná navlhavost nebo korozivnost mě nemusí zajímat.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#47 Příspěvek od petus »

to není o nějaké averzi... prostě je fakt, že ten med je lepší než kalafuna co mám doma... to je vše :-)
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#48 Příspěvek od Sendyx »

Cituji z jiného fóra :
... tavidlo... je naprostý základ, ale pokud koupíš multicore pájku s dobrým tavidlem, tak rozhodně nepotřebuješ přidávat další, spíš to 🤐, když smíchaš dvě tavidla na různé bázi (organickou kalafunu a anorganický fluxy nějaký...).

Na většinu pájení stačí a musí stačit tavidlo v pájce (pokud nestačí, volíme pájku s vyšším obsahem tavidla, nebo jiným druhem tavidla). Pokud je třeba dělat problematičtější věci (cínování kabelových svazků v lázni, pájení niklu, chromu, oceli..., pájení v mechanice), tak se samozřejmě přídavné tavidlo používá, ale základem úspěchu je to, že to tavidlo musí být kompatibilní s tím, co je v pájce, nebo nejlépe stejné.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#49 Příspěvek od rnbw »

Tavidlo pouzivam len pri spajkovani QFP, inak fakt staci len kvalitny cin (tzn. nie polsky).

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#50 Příspěvek od Kvicala_r »

A pak když potřebuju něco přepájet při opravách, je tavidlo v podstatě nenahraditelné. V mnoha případech stačí přidat trochu čerstvého cínu a pokud je zoxidováno přidat i trochu tavidla navíc. Když je bezolovo neoblomné, tak navíc ještě odsát a znovu zapájet olovnatou pájkou (teď už klidně bez dalšího tavidla) když je to dobrá trubičková...

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#51 Příspěvek od gepard »

Kvicala_r píše:A pak když potřebuju něco přepájet při opravách, je tavidlo v podstatě nenahraditelné. V mnoha případech stačí přidat trochu čerstvého cínu a pokud je zoxidováno přidat i trochu tavidla navíc. Když je bezolovo neoblomné, tak navíc ještě odsát a znovu zapájet olovnatou pájkou (teď už klidně bez dalšího tavidla) když je to dobrá trubičková...
... naprostý souhlas. Již mnohokrát se mi taktéž osvědčilo odstranit-odsát původní vrstvu "Pb-free cínu" a zapájet znovu trub. klasikou s MTL401 (TOP je u mě tavidlo MTL 408/468).
-- Gepard --

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#52 Příspěvek od rnbw »

Cin s MTL401 som mal a je to na opravy takmer nepouzitelne.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#53 Příspěvek od Sendyx »

A proč sis ho koupil ? MTL401 je nízkoúčinné tavidlo, určené na čerstvé, velmi dobře pájitelné součásti... na bastl, opravy atd. MTL458 nebo 468. Velmi účinná byla 408, kdybys někde našel...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#54 Příspěvek od rnbw »

Iny nemali... Raz mali zase nieco z Ciny a to fungovalo dobre.

Ale uz taketo veci objednavam len cez internet a ked zoberiem nejaky Stannol, tak to vzdy funguje.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#55 Příspěvek od Sendyx »

Já měl představu, že v časech internetu a dostupné dokumentace si člověk koupí, co potřebuje, a ne "nějaký Stannol", "nějaký dopravní prostředek" a "nějaké jídlo" :idea: .

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#56 Příspěvek od starecd »

Cín s MTL401, je fakt o ničem, zkoušel jsem cín s MTL468 od Marmota, taky ne zrovna super výsledky. Nejlepší cín s tavidlem je od EMOS, naprosto super pájení.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#57 Příspěvek od rnbw »

Ak maju dva druhy Stannolu (v pouzitelnej hrubke a mnozstve), tak nebudem pol dna citat nejaku dokumentaciu, ale zoberiem oba a vyskusam.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#58 Příspěvek od workhard »

Obrázek
mám tu tohohle japonce, nevím, co v tom je, ale dělá se s tím dobře.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#59 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, no co v tom je, přece kalafuna. Nebo se mi snad bude někdo snažit vysvětlit, že "resin" je něco jiného? :)

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#60 Příspěvek od starecd »

Teď mi poslali z Emosu technický list, v trubičkovém cínu je MTL408, takže potvrzuji, co psal Sendyx, nejlepší tavidlo.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“