VN dioda Mikrovlnka (přesunuto)

Příspěvky, které svou "duchaplností" přesahují možnosti toho fóra.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelOu
Příspěvky: 61
Registrován: 31 říj 2017, 01:00

#46 Příspěvek od PavelOu »

Oprava :
Rt je sice funkční, ale ten posuv jím působený to nevytrhne a zdvojovací efekt to nepřinese ..
--------------------------

ad průběhy .. opět nedotažené .. musel jsem si do schématu ještě připsat odpory .. Rt transformátoru, Rd je odpor VN diody v propustném směru a Rm je odpor magnetronky opět v propustném, tj. pracovním směru .. bez těch odporů by to nedávalo smysl a ten proud by tam šel jinak, ten by byl posunutý a ne napětí uc .. zájemci si pro zajímavost mohou hledat chyby v mých úvahách a že už jich tu asi bylo dost .. a studenti si mohou bystřit svůj postřeh .. :) .. ale nevím, jak by se to tu dalo smazat a začít s tím někde znova ..
Jinak i v LC obvodu je vždycky nějaký odpor, který pak snižuje jeho jakost ..
Při napájení magnetronky je ale ten odpor trafa Rt funkční a má na svědomí právě ten požadovaný posuv napětí na C .. a k dalším úvahám vám ponechám vliv odporů Rd a Rm .. a vliv C kontra Copt .. a grafy jsou míněny pro ustálený stav, nikoli pro náběh napětí na vybitý C ..
ad 2 magnetrony .. je tam ovšem problém co se žhavením .. z jednoho žhavení dva magnetrony těžko utáhnete .... přinejmenším .. pegas ..
Přílohy
Magnetronka-napájení+Rtrafa.jpg
(103.2 KiB) Staženo 69 x
Naposledy upravil(a) PavelOu dne 20 lis 2017, 13:24, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#47 Příspěvek od Artaban001 »

Myslím si, že výrobci mikrovlných trub mají zapojení magnetronu zmáknutý, že se nějak vylepšit nedá (Ber v potaz i ekonomickou stránku věci). Mám pocit, že magnetron se ani nechová jako obyčejná vakuová dioda, protože tam hraje roli vliv magnetického pole na tok elektronů z katody na anodu. O Jediným vylepšení, co vím, jsou "invertorový trouby", kde je to VN trafo nahrazeno polovodičovým měničem z mnohem menším trafem pracujícím na vysokých frekvencích. Jenomže je to další věc, co se může pokazit. Pokud chceš informace o použití magnetronu mimo troubu, najdi si web třeba Danyka a můžeš si tam o tom něco najít.
A anténa na magnetronu září hlavně do stran, ne tou "tryskou" - je to čtvrtvlnný "pahýl". Magnetron je našroubován do vlnovodu tak, aby vlny, který se odrazí od zadní části šly ve fázi s přímo vyzářenýma. Pak Ti to jde přes trubkový vlnovod a slídový okénko na hrnek s čajem. Pokud část té energie projde Tvým okem, zháněj si slepeckou hůl. Kolik je to, nehodlám zjišťovat. Osobně jsem nikdy do "mikrovlnné části" nezasahoval. Nenašel se někdo, komu by se vyplatilo nechat magnetron měnit. Pokud nejde ovládání, dá se oživit přes žárovku, která je připojena místo transformátoru - už kvůli tomu VN.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#48 Příspěvek od masar »

PavelOu píše:.. ale nevím, jak by se to tu dalo smazat a začít s tím někde znova ...
A tlačítko Obrázek jsi zkoušel?
:wink:

Uživatelský avatar
PavelOu
Příspěvky: 61
Registrován: 31 říj 2017, 01:00

#49 Příspěvek od PavelOu »

.. tlačítko Upravit se tu vyskytuje jenom občas a nesystematicky, ale ideální by bylo spíš to tlačítko smazat .. :) .. a to tady není ..
Nevím, proč se používá výraz invertor, tak to je na další diskusi .. :) .. a nevím, jak moc se už používají ty spínané zdroje místo trafa .. takovou mikrovlnku jsem v práci neměl ..
K těm průběhům .. asi by bylo nejjednodušší udělat odporový dělič a připojit na něj osciloskop .. ale nakonec není důležité, jak ten napájecí obvod funguje, hlavně že funguje, to je jasné .. jinak je to všechno jen teoretické cvičení .. jinak si dál myslím, že z hlediska toho napájecího obvodu se ta magnetronka chová spíš jako dioda, než nějaký další LRC obvod .. to na ní už jsou všechno jen sekundární efekty .. jistě ty nejpodstatnější .. jo další moje nejasnost, v literatuře se občas píše, že když se do mikrovlnky nic nedá, tak že by se magnetronka mohla zničit ..
nevím proč, jen bych tu psal nějaké moje další dohady ... :)

Uživatelský avatar
PavelOu
Příspěvky: 61
Registrován: 31 říj 2017, 01:00

#50 Příspěvek od PavelOu »

.. tak teď tam vidím to tlačítko upravit a dokonce i malý křížek, kterým bych to ještě mohl upravit nebo smazat .. ale jakmile se odhlásím, tak už tam zbyde jen to citovat .. :( .. teď to upravuji .. teď to ještě jde .. a asi když jsem přihlášený, tak tam to Upravit je .. tak už to začínám chápat .. :)
Tak uvidím, jestli se příště pustím do úprav .. :) .. pro dnešek dobrou noc ..
Naposledy upravil(a) PavelOu dne 19 lis 2017, 23:41, celkem upraveno 1 x.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#51 Příspěvek od masar »

PavelOu píše:.. tlačítko Upravit se tu vyskytuje jenom občas a nesystematicky, ale ideální by bylo spíš to tlačítko smazat .. :) .. a to tady není ...
No já jsem se s "nesystémovostí" tlačítek nesetkal. U všech mých příspěvků jsou tlačitka ObrázekObrázek a pokud je poslední, tak ještě tlačítko Obrázek (smazat).
:wink:
edit: Vidím, že už také vidíš.
Naposledy upravil(a) masar dne 19 lis 2017, 23:49, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
PavelOu
Příspěvky: 61
Registrován: 31 říj 2017, 01:00

#52 Příspěvek od PavelOu »

.. pokud jsi přihlášený .. ještě na doplnění .. :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#53 Příspěvek od masar »

Při opouštění EB se neodhlašuji, není to k ničemu nutné ani užitečné (alespoň jsem to zatím neocenil). Přihlašuji se jen tehdy, když musím, tzn. po smazání historie prohlížeče (cookies) nebo z jiného pc. :wink:

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#54 Příspěvek od danhard »

PavelOu píše:Při napájení magnetronky je ale ten odpor trafa Rt funkční a má na svědomí právě ten požadovaný posuv napětí na C...
Mohl by mě bystrý student vysvětlit, co znamená fázový posuv u neharmonického napětí a jak se určí ?

A opakuji, ten kond a dioda je tam především kvůli funkci transformátoru :!: :idea:

Uživatelský avatar
PavelOu
Příspěvky: 61
Registrován: 31 říj 2017, 01:00

#55 Příspěvek od PavelOu »

Fázové posuvy mohou vznikat u jakéhokoli periodicky se opakujícího průběhu a i neharmonický průběh se dá pracně složit z průběhů harmonických .. když se tu bavíme o kondu, tak u něj se zpožďuje napětí za proudem .. nejběžnější fázový posuv ale generují právě RC členy .. kvůli tomu tu ale nejsem .. mám tu poslední schema pro změnu bez uzemněné magnetronky .. doufal jsem že díky tomu tam budou ty dynamické průběhy jasnější .. ale nejsou .. jsou tam i diferenciální rovnice, tak kdo má možnost a zná třeba Matlab, tak si to tam může dosadit a Matlab mu průběhy spočítá a nemusí si pracně dělat dělič z odporů a vystavovat riziku svůj osciloskop .. patlal jsem se s tím, protože jsem tam pátral po tom zdvojování a to jsem tam nenašel .. v době, kdy má kond správnou polaritu je totiž trafo hluboko v mínusu a ten zdvojovací efekt se tudíž nemůže uplatnit ..
Původně jsem tu chtěl varovat před mými omyly, tak to asi zase musím odložit ..
Přílohy
Magnetronka-rovnice.jpg
(73.56 KiB) Staženo 54 x

Uživatelský avatar
PavelOu
Příspěvky: 61
Registrován: 31 říj 2017, 01:00

#56 Příspěvek od PavelOu »

Odhlašování - pokud se neodhlásíš, tak bys tu měl stále viset jako aktivní uživatel .. teoreticky .. :) .. u některých serverů si Tvoje přihlašovací heslo pamatuje Tvůj prohlížeč, ale tady to asi nefunguje .. protože já tu vždycky musím opisovat nějaká čísla ..

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#57 Příspěvek od p32 »

Ale to je jen polovičatý názor. Je to věc tvých cookies a prohlížeče, jak ho máš nastavený. Prostě si u sebe udělej pořádek a při neodhlášení se sem při návratu nemusíš přihlašovat. :wink:

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#58 Příspěvek od danhard »

PavelOu píše:Fázové posuvy mohou vznikat u jakéhokoli periodicky se opakujícího průběhu a i neharmonický průběh se dá pracně složit z průběhů harmonických ...
A fáze které harmonické se posuzuje ?
Jak se určuje fáze periodického průběhu ?

Chápu, že na toto fórum přispívají i nezkušení, ale aby tu dělal přednášku technický ignorant mi připadá trochu silná káva :roll:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#59 Příspěvek od Artaban001 »

Kdysi jsem našel na internetu kohosi práci, kde měřil průběhy na všech částech VN části mikrovlnky - kromě vlastního VF z antény.

Uživatelský avatar
PavelOu
Příspěvky: 61
Registrován: 31 říj 2017, 01:00

#60 Příspěvek od PavelOu »

Pro Dandarda .. zdá se mi, že tomu vůbec nerozumíš a tak nechápu, proč tady používáš tak silná slova .. ??? :)
Pro Artabana .. můj názor je podobný, že kdyby se hledalo, tak by se něco našlo .. :) .. možná ještě něco zkusím najít ..

Odpovědět

Zpět na „Hvjezdná pjechota“