Bastleni s BM 368

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#46 Příspěvek od ok1hga »

kutilmil píše:Nehnevaj sa, ale ja tú poslednú vetu nechápem.
a v tom je právě tvůj problém,
zkus si znovu přečíst celé vlákno znovu.
kutilmil píše:Zasa je to tak ako vždy. popísali sme si ale rada žiadna.... Smutné.
ano, je to smutné, že ve vlákně kde jsou odpovědi na tvé dotazy a další rady a nápady si nedokážeš vybrat to podstatné . . .

taky by mně zajímalo, proč si zase smazal info o svém věku ? stydíš se za to ?
tvoje reakce mě znova utvrzují v tom, co jsem popsal výše.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#47 Příspěvek od kutilmil »

OK1. Ohľadom veku: Nechcem tu zverejňovať osobné info o mojom veku a podobne. Pýtal si sa odpovedal som ti. Ty mne zato nie! Nevadí ale. A informácie si v tom texte nájisť neviem a asi preto lebo tomu nerozumiem proste a preto potrebujem poradiť a preto sa pýtam. Ty mi tu vypisuješ cituješ a podobné ...... ale neporadil si.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#48 Příspěvek od ok1hga »

jak to že né ?
. . . jen kdyby ses donutil si to přečíst znova od začátku.

třeba namátkou . . .
ok1hga píše:
kutilmil píše:Spravil som dneska tú anténu k BM368. Má 3 závity a sériovo so živým pinom konektora je pripojeny odpor 47ohm. Jedna strana tieniacej rúrky je spojená s tienením resp kostrou. Keď použijem klasické novodobé rádio a generátor dám na max tak aby to hralo čisto musí byť anténa max 10cm od rádia. Čakal som že to bude "silnejšie". Mám niečo zle alebo to tak má byť?
jak silnější ??
vždyť ten gener dává cca 50mV do 75 ohmů !!!
jaký myslíš, že je to výkon ??
dokážeš si to přepočítat na výkon ?
na jakou vzdálenost to asi tak může chodit ?
jinak ta "umělá anténa" se strká přímo do anténních svorek rádia
a ta rámovka se používá jen na měření a testování přijímačů na stole, které anténí svorky nemají, ale mají feritku !!!
kutilmil píše:len stále nemám odpoveď ale teraz som si to nejako domyslel že to je OK. Výkon z hlavy 0,03mW? Neviem to odhadnúť na ako ďaleko by to malo fungovať.
na tohle se přesně odpovědět nedá, jenom že to půjde na vzdálenost velmi krátkou.
ale výše jsem ti přece napsal, jak se ta anténa používá . . .
. . . neumíš číst ?

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#49 Příspěvek od kutilmil »

A ty mi nemôžeš odpovedať napríklad takto: "Odhadujem že by tá anténa mohla fungovať na 25cm?". Veď predsa z hľadiska prenosu RF je veľmi krátka vzdialenosť aj niekoľko kilometrov! Ty mi tu možno aj odpovedáš ale akýmisi hádanka mi pripomienkami. Uvedom si ale, že keď v tejto problematike plavem tak to nepochopím. Možno aj ja keby som tebe začal písať ako sa projektujú parovody kondenzátne potrubia odovzdávacie stanice odvádzacie súpravy a podobne tak možno ty by si zasa plával v tomto a nepochopil by si moje odpovedi typu "vyčti si z textu".

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#50 Příspěvek od barnodaj »

Třeba ti pomůže tohle, ale moc tomu nevěřím...
Přílohy
anténa.jpg

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#51 Příspěvek od kutilmil »

Ďakujem barnodaj. Toto mi pripadá ako keby to bolo napájane cez symetrizačný člen. Je to tak? Tú medzeru mám schovanú v podstavci. Snažil som sa vychádzať z originálnej foto. Toto sa skorej podobá na tú druhú anténu čo je tu niekde na foto. Na 60cm to ale nefunguje. Kde ale môže byť chyba neviem.

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#52 Příspěvek od barnodaj »

Standardní umělá anténa a příklad slaďování elektronkového rádia.
Přílohy
příklad.jpg
anténa1.jpg

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#53 Příspěvek od kutilmil »

Ďakujem barnodaj. Konečne niekto kto odpovedá k veci. Ty prosímťa nemáš skúsenosť na akú vzdialenosť by tá anténa mala relatívne normálne fungovať. ( čistý príjem). V návode vidím že asi 600mm. To tá moja ale nedá.

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#54 Příspěvek od barnodaj »

Napájení antény není přes symetrizační člen (je nesymetrické). Odpor v sérii s cívkou umělé antény omezuje zpětné působení okolí umělé antény na LC obvod oscilátoru, tedy na stabilitu kmitočtu generátoru a upravuje (snižuje) výstupní výkon generátoru.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#55 Příspěvek od ok1hga »

kutilmil píše:na akú vzdialenosť by tá anténa mala relatívne normálne fungovať. ( čistý príjem). V návode vidím že asi 600mm. To tá moja ale nedá.
a znovu budu požadovat od tebe trochu přemýšlení . . .
v odhadu vzdálenosti rámu od přijímače je moc proměnných,
navíc v době kdy byly napsány ty návody, neexistovalo "rušení" od počítačů, spínaných zdrojů u každého spotřebiče, nebyly nabíječky na telefony, nebyly mobilní telefony . . .
tohle všechno ovlivňuje "čistý příjem" na AM rádiu !
takže moje odpověď je, že to máš nejspíš v pořádku, jen je potřeba si to správně srovnat v hlavě . . .

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#56 Příspěvek od barnodaj »

Zkušenost s BM368 nemám, ale pravděpodobně bych nejdříve ověřil jeho funkci s jiným, dobře hrajícím rádiem, pokud by byl problém i tam, ověřil bych výstupní napětí osciloskopem. Vzhledem ke stáří toho přístroje můžou být vyčerpané elektronky a generátor již nemusí mít dostatečný výkon. A určitě bude záležet na provedení té umělé antény, máš tam ten sériový odpor 403 ohm?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#57 Příspěvek od ok1hga »

to barnodaj
ty obrázky jsi vytáhl z Kottka ?
jsou mi nějak povědomé . . .

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#58 Příspěvek od barnodaj »

Ano, připadá mi to na pochopení jednoduché.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#59 Příspěvek od Achab »

S generátorem se dodávala právě ta "standardní umělá anténa" (trubkové pouzdro, připojení banánky do zdířek přijímače anténa - zem). Rámovka se dodávala pouze jako zvláštní příslušenství. Jenom si nejsem jistý, jestli to byla BS390, nebo 391.

BS390 ... 6 - 30 MHz
BS391 ... < 6 MHz
BS392 ... pro motorová vozidla

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#60 Příspěvek od ok1hga »

já zase teď našel schéma s návodem na slaďování pro T58 . . .
a tam je vzdálenost jen 120mm . . .
Přílohy
T58_sladovani.jpg

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“