jak vypájet SMD součástku

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jirka1112
Příspěvky: 47
Registrován: 07 črc 2011, 02:00

#46 Příspěvek od Jirka1112 »

Cín s tavidlom uvnitř taktéž používám, ale samotné to nestačí, bez té kapaliny se mu ten cín bude špatně přichytávat a zbytečně to bude dlouho prznit, než se mu to přichytne.

To že je na té lahvičce napsáno na hliník ještě neznamená, že je to pro klempíře na parapety. Zkoušel jsem i jiné pájecí kapaliny, třeba tuhle, nebo tuhle , ale ta s označením na hliník mi prostě přijde nejlepší.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#47 Příspěvek od rnbw »

Uz som teda opravil dost veci (samozrejme, ze aj SMD), ale kvapalinu na hlinik som nepouzil nikdy. Jedine tavidlo na QFP s mnohymi pinmi. Na "blby" SO-8, alebo odpor ci poistku fakt netreba nic specialne.

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#48 Příspěvek od starecd »

Obě jsou na 2 věci, pokud je cín s tavidlem, není potřeba kapalina. Taky jsem zkoušel tu na tenké dráty a za 14dní byly pájené spoje i okolo vše zelené i daleko od pájení, kde jsem vůbec kapalinu nepoužil. Od té doby používám jen cín s kalafunovým tavidlem a žádný problém s korozí.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#49 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já jsem si koupil tavidlo no-clean ve fixce. Dobře se to dávkuje, když už je potřeba. Ale zase to není žádnej zázrak.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#50 Příspěvek od Sendyx »

Tak snad závisí, jaký "cín" s jakým tavidlem uvnitř použiji, ne? V trubičce se dá sehnat od nějaké staré neúčinné kalafuny po extra účinné tavidlo s nutností oplachu.

Kombinovat 2 tavidla - nějakou kapalinu s kdovíjakou reakcí a nějaké tavidlo na bázi pryskyřice, jaká je ve většině trubiček, je nejlepší cesta k problému, vzniknou často velmi obtížně odstranitelné zbytky. Takovej sajrajt pod SMD je úplné žůžo, hlavně když je to nějaká analogová záležitost.

Ještě čekám, kdy sem někdo napíše, že od roku 1957 používá na vše salmiak a nezná nic lepšího :roll: .
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#51 Příspěvek od ZdenekHQ »

Umí se to někdy pěkně hádat... :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#52 Příspěvek od Kvicala_r »

Salmiak jedině se švajcem :lol:
Kdybych si kdysi pájecí kapalinou nezadělal na svody a následné hledání, neměl bych nic jiného důvod používat. Je účinná - ale taky celkem agresivní a dávkoval sem si ji hrotem jehly.
Teď už ji nemohu vynachválit, jen když pájím matičky na plech pro konstrukci druhého dna plastových krabiček.
jinak mám pro potřeby zvýšeného dotování tavidlem nějaký amtech z ebay a i když je to nepochybně pajc, pájí se s ním ucházejícně.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“