Teplota čipu KD503

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#46 Příspěvek od mtajovsky »

rudolf02 píše:Hodil by se zdroj s tyristorovým předstabilizátorem ...
Nemá někdo zkušenosti?
Má. Tohle jsem si kdysi udělal a funguje to dodnes ve zdroji 0-50V / 3A. Na tranzistoru se udržuje střední napětí asi 7V, což je hodnota tak velká, aby vzhledem ke zvlnění na tranzistoru nikdy nekleslo napětí asi pod 1,5V. Dával jsem k tomu i schema, ale je poplatné souč. základně ze 70. let. Proudové špičky při spínání tyristoru jsem omezil tlumivkou, ale stačil i odpor kolem 1Ω.

Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

#47 Příspěvek od martin-f »

Čiže, keď zmením ten bočník a namiesto mnou vypočítaných 0,235Ω tam dám menší, dajme tomu 0,1Ω, čo ešte musím urobiť, aby zdroj dával maximum 8A?

Lebo ja si myslím že zmenou hodnoty toho bočníka R7 zmením aj maximálny prúd. Väčší odpor=menší maximálny prúd.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#48 Příspěvek od danhard »

Nastavíš tím odporem napětí na potenciometru na 800mV.

Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

#49 Příspěvek od martin-f »

Obrázek
Takže odznelo tu že "v serii s potenciometrem je odpor z reference a tím se nastavuje rozsah napětí na bočníku". Ak som správne pochopil teba a schému, musí sa zmeniť hodnota toho odporu R17, ktorý je spojený s potenciometrom P2? Predpokladám že sa musí hodnota toho odporu R17 zvýšiť, aby som na potenciometri P2 na vývodoch 6 a 11 docielil 800mV.

Ospravedlňujem sa za blbé otázky. V elektrotechnike viacmenej začínam a vyslovene prerábať hotové konštrukcie bez rady druhých nedokážem.

EDIT: Práve si čítam v popise k zapojeniu, že referenčné napätie je
generované na výstupe U1. Takže v tom prípade by som skôr mal zmeniť hodnotu odporu R18 asi?

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#50 Příspěvek od danhard »

Ano R18.
R17 nastavuje minimální hodnotu proudu a je celkem zbytečnej, je jedno když jde nastavení od nuly.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#51 Příspěvek od PavelFF »

Martine, zároveň si uvědom, že ti úměrně vzroste minimální nastavitelný proud, což je nepříjemné u oživování spousty "nesilových" obvodů.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#52 Příspěvek od danhard »

A to proč ? Minimální proud se nezmění, ten může dát od nuly, jen bude hůř nastavitelný. To je ale stejně blbost nastavovat hodnotu proudu lineárním jednootáčkovým potenciometrem v jednom rozsahu na víc než dva řády.
A samozřejmě je to víc citlivé na offset a drift toho operáku.
To může vylepšit lepším operákem a nemusí tam vytápět nějakých 10W navíc.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#53 Příspěvek od PavelFF »

No samozřejmě pro ten malý úbytek na bočníku srovnatelný s offsetem a s jeho teplotní závislostí.Definované a opakovatelné zpracování třeba 0,2mV je podle mě již velký problém. Asi je to možné s nějakým hodně jakostním operákem, ale na to nebyl tazatel upozorněn.

Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

#54 Příspěvek od martin-f »

Potenciometre mám lineárne 10 otáčkové. V minulosti som ich používal na prvom zdroji a dalo sa s tým presne nastaviť požadovaná hodnota. Klasické 1 otáčkové som zavrhol už pri stavbe prvého dnes už nebohého zdroja.

A operáky TL071 som nahradil TL081. Neviem do akej miery je to výhra, proste som sa to dočítal na webe že to niektorí menia. Údajne majú nižší šum.

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#55 Příspěvek od feliz_navidad »

Je to přesně obráceně - TL071 mají nižší šum než TL081.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#56 Příspěvek od danhard »

Tak možná v názvu datasheetu :D
Ale co mají společné, celkové napájení 36V.
Když odečtu napájení -6V, tak mi na + zbývá 30V.
To musí být nějaké perpetum-mobile, když mu na zdroj +30V stačí naprázdno v napájení 30V ?

Tak aby mě zase nějaký chytrák nekritizoval, že jsem na něco neupozornil, tak tady upozorňuji, že je tam ta TL081 napájením napěťově jaksi na prd :D

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#57 Příspěvek od PavelFF »

Děkuji za doplnění.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#58 Příspěvek od danhard »

Možná by stálo za to, ten TL081 za 9,20 Kč v GME nahradit jiným "hodně jakostním operákem", třeba OP07 v GME za celých 13,- Kč, který má max. napájení 44V, ale to si musí každý uvážit sám, co je vhodné.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#59 Příspěvek od PavelFF »

No a nemůže vadit , že je skoro desetkrát pomalejší?

Pak mi došlo, že i ta 081 má vývody pro kompenzaci offsetu, takže kompenzovat by to mohlo jít.
Ale bývá ještě problém s úbytky na cestičkách plošných spojů, s proudem,co teče bočníkem, ale nejde přes zátěž apod. Prostě pokud bude zdroj na 8A, nebude možné spolehlivě nastavit omezení od 2mA. Ale je to jen můj odhad. Osobně si myslím, že to neumí ani původní slabší zdroj s bočníkem 0,47.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#60 Příspěvek od danhard »

No může, to ať si každý zváží a vyzkouší sám.
Jenom upozorňuji, že ten TL081, kde jsou překračovány jeho mezní hodnoty napájení, který má velký offset a teplotní drift díky JFET vstupu, který má sice velmi velký vstupní odpor a malý vst. proud - to jsou ale vlastnosti, které u regulátoru zdroje nepotřebuji, tak že takový tam vhodný není.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“