WD800JD - mrtva elektronika

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od RayeR »

Hehe, vis co se stane, kdyz se u disku (Samsung 1TB sata) na okamzik za chodu prerusi kontakt mezi elektronikou a motorem? (skoda ze sem nestihl vyfoti ten plaminek, co tam nekolik s horel :)

BTW prisla mi zajimava ta Kvicalova poznamka o interakci siry z tech penovek. To by vysvetlovalo umrti tech vysokoohmovych odporu a rychle cernani teh stribrenych kontaktnich plosek. Myslel sem, ze ty nizkoohmove bocniky treba umiraji nadmernymi (pulsnimi) proudy, ale kdyz odchazi i nake jine naprosto nezatezovane velke hodnoty, tak by to davalo smysl, ze je neco sezere/kontaminuje zvenku. Kor pokud nekdo rika, ze mu to sezralo i masku na PCB. Bylo by zajimave, kdyby to mohl nekdo prozkoumat pod mikroskopem, jesi je na tech odporech videt nake poskozeni. Ja sem zatim rozteklou penovku v HDD nepotkal, narozdil od ruzne rozteklych gumovych casti krytu ci nozicek vsemozne...

Obrázek
Naposledy upravil(a) RayeR dne 22 srp 2021, 18:41, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#47 Příspěvek od rnbw »

Tak mame aspon zistenu nejaku pricinu tohoto odpalenia.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od RayeR »

V tomto pripade sem to udelal zamerne, disk uz byl stejne KO, tak sem ho rozebral sa chodu a ruzne s nim kravil, pak me proste mimodek napadlo odsroubovat za chodu i tu elektroniku a pri povoleni posledniho sroubku, co drzi pera kontaktu motorku, tak prsk, ohen, smrad...
Cili pokud ty kontakty radne zoxidujou a pak se s tim diskem za chodu treba nak pohne, tak by se ten kontakt taky mohl teoreticky nachvilku prerusit a driver vyhori. Trosku me prekvapuje proc vlastne, by to melo byt nejak chranene, na vystupu sou nake FETove polomosty se zpetnyma diodama, takze by pripadna indukovana spicka mela skoncit oriznutim v napajeni a proudova spicka by tam snad vzniknout nemela (to by zas melo osetrit snimani proudu na bocniku)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#49 Příspěvek od rnbw »

Dalsia zahada - disk ma poskodene moduly 21 a 22 (SMART) a kazdy zapis skonci chybou (pritom disk tika), aj v servnisnej oblasti. S druhou doskou fungoval.

Vadny SMOOTH. Vycistenim SMARTu sa opravili moduly 21 a 22, disk normalne funguje. Ziadne realokovane sektory.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od RayeR »

Co mas na mysli presne tim "Vycistenim SMARTu" ?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#51 Příspěvek od rnbw »

Programom WD Marvel.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#52 Příspěvek od RayeR »

Hele mam tady jeden podivne se chovajici Hitachi Deathstar 1TB. Podle nalady ho BIOS detekuje tak v 1 z 10 pokusu, kdyz konecne nabehne, tak SMART hlasi prekvapive 0 relocaded, 0 pending. Kdyz sem ale pustil HDF Tool/Advanced test, tak hned na zacatu testovani povrchu hlasil, ze disk obsahuje vadne sektory a je treba ho zformatovat/vynulovat. O data mi nejde, tak sem dal pokracovat, operace bezela asi 6 hodin a pak se ukazatel seknul na predposlednim policku a nic se nedelo. Nechal sem to este hodinu a pak to vypnul. Po bootu zas na asi 10 pokus sem koukal, ze sou sektory skutecne vynulovane, ale SMART stale hlasi 0 relocated, divne...

Tenhle disk ma elektroniku se soucastkama zvenku, takze tam asi neplati teorie o kontaminaci odporu z penovky, ktera je z druhe strany PCB bez soucastek. Plosky konektoru od hlav sem kontroloval a nejsou zoxidovane, tak kontakt el-mech. je asi OK.
UPDATE: meril sem odpory (z nizkych hodnot tam byly jen 2x1R a R47) a napeti v ruznych bodech a vyskytuje se tam akorat 12, 5, 3.3 a 1.5V, niceho podezrelyho sem si nevsim.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#53 Příspěvek od RayeR »

Tak disk uz to ma definitivne za sebou :)
https://www.youtube.com/watch?v=fksczOD-QgI

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#54 Příspěvek od Celeron »

Když ty si taky kupuješ disk, co má mrtvolu v názvu. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#55 Příspěvek od RayeR »

Nekupuju, od IBM/Hitachi sem si nikdy disk nekoupil, dobre pamatuju, jak se tehda naka serie sypala...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#56 Příspěvek od rnbw »

Odvtedy sa toho dost zmenilo. Disky Hitachi patria k najspolahlivejsim aj v statistikach Backblaze.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#57 Příspěvek od rnbw »

Dalsia zahada. Klasicky odpaleny SMOOTH, po vymene sa disk rozbehol. Mal nejake blbe sektory (ako sa nezaparkovana hlava pohybovala), tak som spustil selfscan. Lenze pocas neho zacal disk cvakat a koniec.

Zistil som, ze nefunguje -5V a v okoli neho sa plosak silno zahrieva. Meranim som ale ziadny problem nenasiel. Skusil som teda prehodit SMOOTH z inej dosky. Problem zmizol, ale znovu sa vratil pri dalsom selfscane.

Vymenil som FET Q3 v menici -5V, aj ked podla merania nevyzeral zle. Zacalo to fungovat, selfscan bezal dve hodiny. Potom skoncil s nejakou chybou :roll: Ale -5V drzi a disk necvaka.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#58 Příspěvek od rnbw »

Prve vadne lozisko motora - asi 118 tisic hodin. Suchavy az bzucivy zvuk, meni sa pri zmene polohy disku. V horizontalnej polohe disk viac-menej fungoval.

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#59 Příspěvek od ondraN »

To je furt ra WD800JD? Tam byly jedny z prvních fluidních ložisek a dost se sypaly. Takže je to od toho disku opravdu slušnej výkon. Nejhorší, co pamatuju, byly Seagate 7200.10 s kapacitou 500GB. To byla úplná ložisková katastrofa. Navíc měly spacery mezi plotnama, takže se to fakt blbě dělalo.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#60 Příspěvek od rnbw »

Ano, stale tento typ disku. Mnoho z nich uz ma nad 120 000 hodin a toto bol zatial prvy pripad. Keby som mal na to vybavenie, tak by sa dal aj vymenit - nie je zalisovany v spodku, ale su tam 3 skrutky.

Asi zalezi aj od serie - videl som na tychto diskoch minimalne dva typy motorov - s ciernym alebo striebornym stredom (viditelny zopsodu).

Ale zostala mi ason funkcna doska, to sa vzdy hodi.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“