Permanentní magnet

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#46 Příspěvek od BOBOBO »

Tak nyní je z toho opravdový šampón . To jste mu teda dali :lol: Nechtěl bych nikoho z vás za pedagoga . Natahování svalů místo něčeho pozemního .... Vždyť přece nic z toho běžný šampon nepotřebuje !

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#47 Příspěvek od Jimmi2 »

ZdenekHQ píše:Solární vítr tvoří o řád nižší tlak, než proud fotonů...
To si budu muset promyslet. Zjevně jsem žil celý život v bludu 8-)
Jinak je trošku zavádějící udávat u té plachetnice pojem "elektromagnetické vlny", i když světlo samozřejmě také jsou elektromagnetické vlny. Světlu se tak běžně neříká. Ale to je drobnost.
Každopádně částice slunečního větru mají podle mě mnohem vyšší kinetickou energii, než fotony. Mají sice nižší rychlost, ale o to vyšší hmotnost. A bez nějakého číselného údaje kolik je čeho a tak to z fleku nerozhodnu. Budu tedy něco k tématu hledat.
Yarda1 píše:
RICHARD P . FEYNMAN: To nemyslíte vážně,pane Feynmane! píše:...strčil jsem do knížky prst a začal číst: „Triboluminiscence. Triboluminiscencí nazýváme světlo, které vydávají krystaly, když je drtíme."
Řekl jsem: „Tedy - je to fyzika? Nikoliv! Jenom jste řekli, co znamená jedno slovo pomocí druhých slov. Vůbec nic jste nevypověděli o přírodě - které krystaly vydávají světlo, když je drtíte, proč ho vydávají. Víte o tom, že by nějaký student šel domů a zkusil to? Ani nemůže.
Ale kdybyste místo toho napsali: ,Když vezmete kus cukru a v kleštích ho potmě rozmačkáte, uvidíte namodralý záblesk. Stejné se chovají i některé jiné krystaly. Nikdo neví proč. Tento jev nazýváme triboluminiscence.' Pak někdo půjde domů a zkusí to. Pak jde o poznávání přírody."...
Feynman byl nejenom brilantní fyzik, ale též vynikající učitel. Jeho třídílné Přednášky z fyziky jsou o několik řádů lepší než učebnice, které jsme měli k dispozici my.
Mmchdm. jeho slavné diagramy, později po něm pojmenované, byly tak čisté, názorné a průzračné, že zpočátku u ostatních fyziků vyvolávaly jen posměch.

Chudák Šampónek, teď jsme mu to ale zamotali 8-)

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#48 Příspěvek od rudolf02 »

No, já kluci nevím.
Ale kočička s pejskem by to nesvedly lépe.
Divergence a rotace jsou především matematické nástroje vyjadřující dynamiku a zde asi nemají co dělat, navíc mg pole není zřídlové a elektrostatika mezi magnety?
Visící magnety jsou především projevy mg a gravitačního pole (jinak sil). Je to stav, statika, dynamika mi zde uniká.
Další síly (elektrostatické, jaderné, odstředivé či na vyšší úrovni chemické vazby) jsou vlastní stavbě hmoty.
Pan Faraday byl génius, který postavil základy pro Pana TESLU. Nevím, zkuste více vypátrat, co měl pan Tesla na mysli v připravované jednotné teorii pole.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#49 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jimmi2 píše:
ZdenekHQ píše:Solární vítr tvoří o řád nižší tlak, než proud fotonů...
To si budu muset promyslet. Zjevně jsem žil celý život v bludu 8-)
Z mé hlavy to není, odkazuji na Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., email kulhanek@aldebaran.cz , patrně to bude ochoten i vysvětlit.

EDIT: https://www.youtube.com/watch?v=ZrivSmWg0ZU , cca 41. minuta
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 05 dub 2016, 18:53, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od ZdenekHQ »

rudolf02 píše:No, já kluci nevím. Ale kočička s pejskem by to nesvedly lépe...
Šampónek je velmi atypický genius, proto jsme mu poskytli trošku duševní potravy. Nebýt to jeho vlákno, tak se to nestane. Nakonec on taky cpe svoje kádéčka všude, kde se dá, tak to snad chápe... :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#51 Příspěvek od danhard »

rudolf02 píše: Divergence a rotace jsou především matematické nástroje vyjadřující dynamiku a zde asi nemají co dělat, navíc mg pole není zřídlové a elektrostatika mezi magnety?
Když ona ta divergence a rotace tak pěkně popisuje charakteristiku elektostatického a magnetického pole :D
A dynamikou to jaksi podmíněné není.

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#52 Příspěvek od Jimmi2 »

Neboj se použít termín magnetostatické pole, Danharde!
Nakonec Rudolf02 sám stvořil něco jako pejsek a kočička. Tesla a jednotná teorie, to by mě fakt zajímalo. Tenkrát řešili, jestli elektrické a magnetické pole jsou to samé, nakonec to sjednotili Faraday a Maxwell. Tesla měl zásluhu jen v tom, že na rozdíl od Edisona byl technik, nikoli obchodník, a tak pochopil výhody střídavého proudu. To je asi tak vše.
ZdenekHQ píše: ...z mé hlavy to není, odkazuji na Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.
Jestli to říká Kulhánek, tak to bude asi pravda. Tomu uvěřím všechno, včetně toho, jak Hašek potkal U Kalicha Einsteina 8-)

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#53 Příspěvek od danhard »

Jimmi2 píše:Neboj se použít termín magnetostatické pole, Danharde!
Děkuju za nápovědu, tenhle termín mi chyběl :)
Ale pokud v tom abstrakním chvání nedostaneš cit na to, jak se to pole v reálu chová, tak jsou termíny na prd.
A vůbec není zapotřebí nějakých berliček v podobě polních částic, prostě to vědět nemusíš, tak proč si tím lámat hlavu.
Prostě to pole je pro tebe nějaký model chování, popsaný nějakými vztahy ty ho musíš "uchopit", čili vědět, jak se chová a na příkladech, které řešíš, se do toho vžít.
Nějaké simulace potom použijěš jen na kvantitativní upřesnění chování toho modelu, protože tvoje vize bude jenom přibližná.
Takže můžeš použít jakékoliv pole, třeba proudové, určíš vztah k jeho veličinám a matematický popis bude mít stejné vlastnosti (saamozřejmě s ohledem na transformaci popisu jeho veličin), jako každé jiné prostorové pole.

Jste tady samý chytrý lidi, mohli byste posoudit teno článek ?

Kód: Vybrat vše

http://www.federmann.cz/technologie/81-nf-technika/hqqf-a-teorie/316-hi-fi-vs-high-end-signalove-vedeni
Autor tam strčí drát do stínění a tvrdí, že na něj nic nepůsobí.

Navíc tam několikrát používá univerzální formulku Ul=N*Δɸ/Δt , aniž by vysvětlil, jaké toky a počty závitů tím myslí.

Úprava odkazu, důvod je doufám jasný. ZdenekHQ

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#54 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jimmi2 píše:Jestli to říká Kulhánek, tak to bude asi pravda. Tomu uvěřím všechno, včetně toho, jak Hašek potkal U Kalicha Einsteina 8-)
Je vidět, že jeho přednášky znáš... :D :D :D

Nicméně co se učí dnes, nemusí být (a bohužel opět) za 10 let pravda, jak se to stalo třeba mě. Taky mám jiný fyzikální "základy". Blbý je, že se kvůli tomu pořád vyhazuje od zkoušek...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#55 Příspěvek od ZdenekHQ »

danhard píše:Jste tady samý chytrý lidi, mohli byste posoudit teno článek ?
Ty máš pocit, že je tady na EB podezřelej klid, že...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#56 Příspěvek od danhard »

Stejně bych rád něčí názor :D

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#57 Příspěvek od ZdenekHQ »

S Tvojí inteligencí to pořád beru jako provokaci, ale uvidíme. Neměl by jsi ji moc zneužívat, pak je to jako hra kočky s myší...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#58 Příspěvek od Zaky »

Ne, že bych chtěl tady zalévat semínko off topic flame waru a přispívat tak k jeho růstu, že :-) Modří už vědí, kdo článek psal a přijde mi celkem v souladu s některými názory jednoho kolegy v práci, co ho autor článku měl tu čest vyučovat nějakému tomu odbornému předmětu... Rozbor vedení je celkem OK, má ovšem nějaká ta ALE. Nesymetrické vedení je poněkud drasticky odsouzeno s tím, že souhlasné rušivé napětí se indukuje pouze do stínění, ke střednímu vodiči se nedostane, na konci článku zase autor píše, že měď, coby neferomagnetický materiál magnetické pole nestíní, což je poněkud protimluv. Takže výhody symetrického vedení jsou popsány OK, popis nesymetrického vedení poněkud neřeší jednu zásadní věc, a to je rozlišení rušení elektrickou a magnetickou složkou. Zatím co magnetická složka si bude vesele indukovat tak nějak do pláště i středního vodiče a tudíž bude i tak nějak odečtena, elektrická složka proti nízké impedanci stínění vůči zemi celkem nic nezmůže a ke střednímu vodiči přes stínění nepronikne, kdyby ale střední vodič nebyl stíněn, tak by vzhledem k podstatně vyšší impedanci signálové cesty už rušení bylo významné. Jinak je v článku správně uvedeno, že u symetického stíněného vedení je potřeba stínění připojit jen na jedné straně. U nesymetrického vedení je naopak potřeba, aby signálová cesta vedla výhradně stíněným kabelem, jinak sice stále funguje stínění proti elektrické složce, ale ta magnetická se už neodečte ani tak nějak a způsobí problém.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#59 Příspěvek od danhard »

Zaky píše:Jinak je v článku správně uvedeno, že u symetického stíněného vedení je potřeba stínění připojit jen na jedné straně.
Jak se takové propojení projeví, když jeden přístroj bude mít významnou souhlasnou složku rušení (na kostře přes Y kondy 100V sítě) a druhý bude mít zem vázanou k PE ?

Jak se projevuje elektrická a magnetická složka rušení na náhradním schema vedení s nestíněným vodičem ?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#60 Příspěvek od BOBOBO »

OT Zdendo minimálně poslední stránka je k odříznutí a založení jiného vlákna . A až zůstane vlákno vláknem tak třeba najdu chvilku a pokusím se lidsky šamponovi odpovědět , jestli bude mít ještě zájem . Jak jsem kdysi vysvětloval jalovák . Oni ho ve školách vysvětlují pro běžného člověka také zbytečně složitě a právě proto i většina elektrikářů v řemesle neví , co to vlastně je . Nyní můj synovec z manželčiny strany se učí v Ústí nad Orlicí elektrikářem a má zájem , tak mu dělám mimoškolní nalejvárnu . Nevím , kde tyto informace seženou ti , kteří doma někoho od elektriky nemají ....

Odpovědět

Zpět na „Teorie“