Jak měřit proud u řízenýho usměrňovače

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#46 Příspěvek od EKKAR »

Ne, těch 60mA je "tak akorát". Nebál bych se to ještě trochu zvýšit, ale pořád by měl proud "do baterky" bejt větší než "z baterky" - minimálně 2x až 3x.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#47 Příspěvek od Celeron »

Ráno, což je asi po 20 hodinách bylo na baterce skoro 15V. Hóónem jsem ji dal na trapič, vybíjecí proud 5A do 11,8V abych kolem ní nemusel každej den skákat. Nemám přeci jen přidat vyšší proud žárovkou, cca 150-200mA? Ten poměr 430 / 60 je docela dost velkej, i úplně prázdná by se nabila za cca 4-5 dní (posledně naměřená kapacita trapičem byla kolem 35Ah) a to vůbec neuvažuju že až bude prázdná, tak do ní poteče mnohem vyšší nabíjecí proud.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#48 Příspěvek od EKKAR »

EKKAR dne 2008-11-17, 16:26:55 píše:Hlavně to reverzní nabíjení by nemělo jít do proudu, při kterém se na deskách začnou vytvářet ostrůvky bublin plynu - tím se z desek "odlepuje" elektrolyt a proces desulfatace se koncentruje jen na místa, na kterých elektrolyt smáčí povrch. Navíc prudké plynování odloupává elektrochemií narušený sulfát ve velkých kusech, takže hrozí všechny další nežádoucí jevy s tímto faktem spojené - až po hraniční vyzkratování článku.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#49 Příspěvek od TAKJAN »

Já mám udržovák přepínatelný dobíjení/reverzní. Tráfko zvonkové s přidanýn sec., pokud se pamatuju. Ty hodnoty proudů tak nějak doporučené, ale moc jsem se s tím nepáral. Když mám zvoleno se zpětným vybíjením, stejně to za pár dnů vyleze na tak 13,8V. Proud těžko měřitelný, jak jsme se zde shodli, 100mA ??? sem či tam či jaký rozdíl:-) Myslíš, že i tak malý proud to může tím zvýšením napětí kazit?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#50 Příspěvek od EKKAR »

Ono jak to vyleze nad těch 14,5V, tak se spíš elektrolyzuje voda než aby se "štěpil" síran. Je proto lepší ten menší proud, kterej jinak tak-tak vyrovná samovybíjení a při tom pulsování tam-zpátky rozpouští pomaličku síran, ale nezdvihá nijak moc napětí na deskách. Takhle musíš občas zapojit vybíjení, aby ses dostal na napěťovou hladinu 12,5-13,5V, kde je ten proces nejúčinnější - a za to nemůžu já, za to může elektrochemie ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#51 Příspěvek od TAKJAN »

Tak asi stačí to na den vypnout a pěkně to sleze zas dolů. Většinou stejně spíš udržuju-nabíjím.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#52 Příspěvek od weed_smoker »

Nedávno jsem pitval zařízení s šestityristorovym usměrňovačem (nebyla to teda nabíječka,ale regulátor DC motorů do 480V/80A) a proud se měřil na vstupu trafama v přívodech L1 a L3.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#53 Příspěvek od Celeron »

Tak Ekkare, baterku desulfatuju týden tím "tvým" udělátkem. Za tu dobu jsem ji musel 3x vybít trapičem na 11,5V. Dnes při "posledním" cyklu přes noc vylezla na 15,3V a stále stoupá. Sem tam pustí brblinku, teplota povrchu 21, hustota 1.18 1.2 1.22 1.26 1.22 1.1 Tak teda nevím, ale ten nejhorší článek před tím tak mizernej nebyl. Při posledním vybíjení jsem z baterky dostal 32Ah.
Co s tím dál?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#54 Příspěvek od EKKAR »

Zmenšit proud a nechat pomaličku desulfátovat dál. To co popisuješ je příznak moc velkýho nabíjecího proudu, nebo toho, že průběžnej vybíjecí proud je v příliš velkým poměru k nabíjecímu = vybíjení je moc malý. Buď uber z tý nabíjecí půlvlny, nebo přidej na tu vybíjecí. Napětí by nemělo překračovat 14V, lepší je těch 13,5.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#55 Příspěvek od Celeron »

Nojo, ale vono to vypadá, že ten článek s hustotou 1,1 odešel při tý desulfataci do kopru. Má to vůbec cenu se snažit dál? Po týdnu to vypadá na výsledek 0. :(
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#56 Příspěvek od Atlan »

Tiez som tak este funkcnu bateriu odpravil :)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#57 Příspěvek od EKKAR »

Odpojit všecko, nechat hodinu odstát, změřit napětí na prázdno případně při zatížení malým proudem - řádově 1A. Pokud napětí drží přes 12V je možný pokračovat v nabíjení desulfátorem. Pokud napětí naprázdno dělá jen těsně kolem 12V a při zatížení dokonce klesne až pod 12V, je ten článek zkratovanej - obvyklá bolest všech baterek v poslední době, kde postupným růstem krystalů sulfátu byly roztrhaný separátory a po rozrušení sulfátu se zkratovaly desky článku. Na vině jsou extrémně tenký separátory, který neudrží tlak krystalu síranu - dokud tam je síran, tak ten článek má vysoký samovybíjení a trvale se drží s nábojem i hustotou dole, tím zvyšuje vnitřní odpor celý baterky a brání jí dávat požadovaný proudy - ale když síran rozrušíš a přeměníš na čistý olovo, udělá to šlus ... Jo, bohužel vypadá to že máš "tu druhou" baterku - ani já nemám větší úspěšnost u regeneračního procesu než 1:1 ... jednou to vyjde a baterka se obnoví, podruhý "zgrejzne" a můžeš ji odevzdat v prodejně za pětku kilo... Říkám to každýmu na rovinu, je to bohužel důsledek výroby baterek s nadměrně tenkýma deskama i separátorama. Snažit se obnovit 7-8 roků starou baterku, která právě začala váhat jestli jo nebo ne, to je asi jako snažit se dostat 60letýho člověka, kterej od puberty chlastal a hulil do stavu "třicátníka", aby se moh potřetí voženit a nevěsta nic nepoznala ... Jestli je ten zkrat tenkou "jehlou", je možný se pokusit ho odpálit připojením na startér a pokusem nastartovat. Ale šance na obnovu je mizerná.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#58 Příspěvek od TAKJAN »

Nasypte tam Mečta super a hotovo:-))

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#59 Příspěvek od Celeron »

A máš? :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#60 Příspěvek od TAKJAN »

Je to v podstatě peroxid vodíku, někde jsem o tom četl, asi se to dá vygooglit. Já si už ho... pamatuju.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“